sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Usta-kalfa-çırak Herkes Baksın

Bu fotoğrafların exif bilgileri nasıldır sizce bunlar analog makine ile çekilmiştir yani öyle tahmin ediyorum tarama gibi gözüküyor

#Sarucabey' tarafından 23.02.2006 18:57:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2006, 08:32 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sarucabey.... Selamlar....

Bence, makinenin enstantene-diyafram bilgisinden daha önemli olan konu..... Mermi çekirdeği eğer net görünebiliyorsa, profesyonel flaş yardımı ile fotoğrafların çekilmiş olması.....

12.000 enstantene (1/12.000 saniye) kesitinde kısa pozlama yapan makine dahi.. mermi çekirdeğini bu kadar net yakalayamaz... flaş sistemleri yardımı ile 1 milyon enstantene değeri dahi yakalanabilir...

Aydınlatma flaş yardımı ile olunca diyaframın ayarlanması yeterli olacak.... enstantene; senkronize çalışan herhangi bir ayarda olması yeterli olacak....

Saygılar..

Tarih: 23 Şubat 2006, 09:33 - İp: 85.***.**1.80
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

bu daha önceleride çeşitli forumlarda biçok keresnde tartışıldı evet insanı hayran bırakıcak cinsten ama çok profesyonel kameralarla çekilmiş videolardan kesitler, bir fotoğraf makinesi değil yani. benim görüşüm bu yonde ve öyle olduna dair duyumda almıştım tabi kesin değil, fotoğraf makinesinin bunu çekebilmesi ne seri çekimde mümkündür nede rastlaştırılması çeşitli tetikleyici devrelerle çok iyi hesaplanıp tek seferde çekilse belki mümkün olabilir büyük ihtimal kamera yani

Tarih: 23 Şubat 2006, 09:34 - İp: 85.***.**2.86
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Aynı anda yazmışız...

Senin söylediğin yöntemide biryerlerde okuduğumu hatırlıyorum, tembeleryk...

Tarih: 23 Şubat 2006, 09:37 - İp: 85.***.**1.80
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

bu foğrafları çeken ustanın hayı ile ilgili bir belgesel syrettim bu foğraflar anlogfoğraf makinası ile çeklimiş herbir kare 1 poz çekiliyor yani seri çekimden bir kare değil mükemmel bir matematik ve binlerce denme çekimi var .

merak eden varsa tekniğini anlatabilirim.

Tarih: 23 Şubat 2006, 10:24 - İp: 85.***.**1.69
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili saruca bey,
Exif bilgisi sayısal fotograf makinelerin çektikleri fotografa attıkları kriminal değerde imza diye de tanımlanabilir...Burada fotografı çeken makine markasını modelini shutter değerini ortam aydınlık değerlerini vs. gibi bir çok bilgiyi fotografa görünmez olarak atar. Buradan hareketle analog bir makinenin exif bilgisi olamaz.Taranan materyale tarayıcı tarafından not düşüldüğünü henüz görmedim...Fotoğrafın exif bilgisini detaylı incelemek istersen www.exif.org sitesinden ücretsiz program indirebilirsin. Ve hatta biraz daha meraklıysan fotografın hexadecimal kodlarını görmek içinde bir hex editör bulup fotograf ile oynayabilirsin zaten PS programıda aslında fotografın hexadecimal kodlarını değiştirerek çalışır. eğer bu tarz fotoğraflarında nasıl çekildiğini merak ediyorsan www.fotograf.net sitesinin eğitim bölümünü oku....Sevgiyle kal

Tarih: 23 Şubat 2006, 10:25 - İp: 85.***.**2.86
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

flasvv kardeş "merak eden varsa tekniğini anlatabilirim" dediniz de evet gerçekten ben merak ediyorum..zahmet olmazsa anlatabilirmisiniz.Ya da en azından link verebilir misiniz

Tarih: 23 Şubat 2006, 23:36 - İp: 85.***.**3.82
zapcom
zapcom (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

gercekten cok güzel. bilmiyorum ama dünyadaki en yüksek ve en kısık diyaframlı makinadır bunu ceken flassv tekniğini anlatmanı bence cok isterim. deneyeceğim

Tarih: 26 Temmuz 2006, 11:25 - İp: 81.***.**0.66
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

şimdiii, ister inanın ister inanmayın, makine nikon d100.
f değeri: f0
poz süresi:2,7 saniye!!!
odak uzaklığı:0 mm.
üstelik fotoğrafçı da usta filan değil bir öğrenci!!!
amerika da bir üniversitede, mit te çekilmiş. üniversitenin sitesinde bu konuyla ilgili bilgi var.

http://web.mit.edu/Edgerton/www/ShortCourse.html

buraya bakabilirsiniz. daha bir sürü fotoğraf var.

işin püf noktası anladığım kadarıyla şu;
tamamen karanlık bir ortam, 2-3 saniye gibi uzun pozlama ve çok ama çok hızlı bir flash. oluşturulan düzenek sayesinde mermi tam objektifin önünden geçerken flash patlıyor ve ortam karanlık olduğundan uzun pozlama sayesinde yalnızca bu ışık dolayısıyla mermi görüntüleniyor.sonuçta EG&G Model 549 microflash ve Nikon D100 bu işin altından kalkıyor.http://web.mit.edu/Edgerton/www/ShortCourse.html
kullanılan düzenek şöyle bir şey;

#buffalo' tarafyndan 26.07.2006 12:40:50 tarihinde düzenlendi.

#buffalo' tarafyndan 26.07.2006 12:43:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 12:37 - İp: 85.***.**6.26
iso963
iso963 (üye)
İstanbul / Amatör

Tuhaf! Benim bildigim kadariyla mermi bu kadar kusursuz bir formda çikmaz namludan. Hatta hemen sonra dagilip cignenmiş bir sakiz gibi olur. Merminin bu bölümü genellikle kurşundan yapilmiştir ve yivleri geçerken döngüsel bir yörünge kazanir vs. Yani balistik bir uzman bu fotograflara baktigi zaman, "Ne güzel bir hile, sen mi yaptin?" diyebilir hani.
Tabii ki yaniliyor olabilirim de.

Tarih: 26 Eylül 2007, 12:30 - İp: 85.***.**2.129
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

İso963 mermilerle ilgili bilginiz yalnış. Mermi çekirdeklerinin dışı çeşitli yapılarda olabilir içleri ise kurşun doludur ve namludan bozulmadan çıkarlar sadece namlunun karakteristik özellikleri olarak yiv ve setler üzerinde izler oluşur ki buda kriminolojinin inceleme alanına girer. Keşke kendi tabancamdan mermerim yanımda olsaydı da birkaç resmini buraya koysaydım.

Tarih: 5 Ekim 2007, 12:57 - İp: 88.***.**1.172