ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Mi Yüksek Iso Mu?

Yüksek ISO; her şartda, titreşim önleme sisteminin yerini alamayabilir. Bilindiği gibi, titreşim önleme sisteminin, konudaki hareketi dondurmaya bir etkisi yoktur, amacı da zaten bu değildir. Amaç, makinenin titretilmesi nedeniyle oluşabilecek bulanıklığı önlemektir.

ISO'yu yükseltmek ise, (o anki ışık şartlarında, daha hızlı bir perde hızı seçilebilmesine imkan verebileceğinden) hem konudaki hareketi hem de makinenin titretilmesi ile oluşabilecek bulanıklığı önleyecektir. Öyle durumlar olur ki, bunların her ikisinin de aynı anda önlenmesi istenmeyebilir.

Çekeceğimiz bazı pozlarda, kadraj içindeki hareketsiz nesnelerin sabit, hareketli olanların da hareketliliklerinin fotoğrafa o şekilde yansımasını isteyebiliriz. Makineyi titretiyorsak, sabit olanlar da bulanık çıkacaktır. ISO'yu yükseltiyorsak, her ikisi de sabit çıkacaktır.

Bu duruma bir örnek aşağıdaki fotoğraf olabilir. Ben bu fotoğrafta, mangalın sabit çıkmasını istedim, çünkü mangal hareket etmiyordu. Ama bunun yanında, mangal ateşinden çıkan kıvılcımların hareketli olmaları nedeniyle fotoğraf üzerinde oluşturacakları etkiyi de istedim. Böylesine bir etki için de, 1 saniyelik bir perde hızına ihtiyacım olacağını düşündüm. Kıvılcım çizgilerinin aralarındaki mesafenin daha gerçekçi yanstılabilmesi (yani alan derinliğinin mümkün olduğunca az olabilmesi) için f/2.8 gibi açık bir diyafram öngördüm. Bu nedenle, ISO'yu (değil yükseltmek) mümkün olan en düşük seviyesinde tuttum. Yanımda tripod yoktu; ki olsaydı kurması bile bir zaman alacak ve büyük bir ihtimalle poz kaçacaktı.

Dikkat ederseniz, 1 saniyelik perde hızı ile elde çekime rağmen, mangalda her hangi bir bulanıklık oluşmamış. Kıvılcımların çizigileri de gayet net.

ISO'yu yükseltseydim, ya diyaframı kısmak ya da 1 saniyeden daha kısa bir perde hızına razı olmak durumunda kalacaktım ki bu da bana istediğim sonucu vermeyecekti.

Exposure time: 1.000 s
Aperture: f/2.8
ISO equiv.: 50
Metering Mode: matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)

Bol fotoğraflı günler dilerim.

Düzeltme: Fotoğrafın linki değiştirildi.

#ocaklilar' tarafından 18.06.2014 20:24:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:24 - İp: 88.***.**6.39
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

abi çok güzel ve faydalı biyazı olmuş elinize sağlık.teşekkür ederim.

Tarih: 14 Ocak 2011, 11:00 - İp: 88.***.**9.175
ankarafot
ankarafot (üye)
Ankara / Amatör

ellerinize sağlık çok güzel olmuş

Tarih: 19 Mart 2011, 15:05 - İp: 81.***.**8.206
turan276
turan276 (üye)
Kocaeli / Amatör

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ediyorum.

Tarih: 15 Nisan 2011, 14:30 - İp: 88.***.**5.173
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

lens üğzerinedeki titreşim önlemelerin , sony , olympus, pentax gibi makinalarda olan makina üzerindeki titreşim önleme kadar iyi iş çıkardığını hiç görmedim. yani makina üzerindeki titreşim önlemeler çok daha iyi sonuç veriyor.

Tarih: 25 Mayıs 2011, 11:10 - İp: 85.***.**6.12
grafikerhakan
grafikerhakan (üye)
İzmir / Amatör

Çok faydalı bir öğretim, elinize sağlık.

Tarih: 25 Temmuz 2011, 21:48 - İp: 78.***.**4.153
ilhanbarun
ilhanbarun (üye)
Tekirdağ / Amatör

bende bu konularda kendimi geliştirmeye çalışırken bu yazınıza rastladım çok eğitici ve dahası tecrübe dolu.paylaşımınız için teşekkür ederim.

Tarih: 9 Aralık 2011, 23:09 - İp: 85.***.**9.252
yusuf.ozturk
yusuf.ozturk (üye)
Yurtdışı / Amatör

hocam yazılarınızı takip ediyorum

çok iyisiniz

Tarih: 4 Mart 2012, 14:54 - İp: 217.***.**2.221
yusuf.ozturk
yusuf.ozturk (üye)
Yurtdışı / Amatör

hocam bide sorum var
ufak tefek kıvılcımlar lense felan zarar verirmi ?

Tarih: 5 Mart 2012, 02:02 - İp: 79.***.**4.212
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Vermez.

Tarih: 5 Mart 2012, 22:18 - İp: 212.***.**4.155
sens
sens (üye)
Yurtdışı / Amatör

tesekkurler emek verip yazdiginiz icin.

Tarih: 6 Mart 2012, 04:43 - İp: 84.***.**4.65