ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Mi Yüksek Iso Mu?

Yüksek ISO; her şartda, titreşim önleme sisteminin yerini alamayabilir. Bilindiği gibi, titreşim önleme sisteminin, konudaki hareketi dondurmaya bir etkisi yoktur, amacı da zaten bu değildir. Amaç, makinenin titretilmesi nedeniyle oluşabilecek bulanıklığı önlemektir.

ISO'yu yükseltmek ise, (o anki ışık şartlarında, daha hızlı bir perde hızı seçilebilmesine imkan verebileceğinden) hem konudaki hareketi hem de makinenin titretilmesi ile oluşabilecek bulanıklığı önleyecektir. Öyle durumlar olur ki, bunların her ikisinin de aynı anda önlenmesi istenmeyebilir.

Çekeceğimiz bazı pozlarda, kadraj içindeki hareketsiz nesnelerin sabit, hareketli olanların da hareketliliklerinin fotoğrafa o şekilde yansımasını isteyebiliriz. Makineyi titretiyorsak, sabit olanlar da bulanık çıkacaktır. ISO'yu yükseltiyorsak, her ikisi de sabit çıkacaktır.

Bu duruma bir örnek aşağıdaki fotoğraf olabilir. Ben bu fotoğrafta, mangalın sabit çıkmasını istedim, çünkü mangal hareket etmiyordu. Ama bunun yanında, mangal ateşinden çıkan kıvılcımların hareketli olmaları nedeniyle fotoğraf üzerinde oluşturacakları etkiyi de istedim. Böylesine bir etki için de, 1 saniyelik bir perde hızına ihtiyacım olacağını düşündüm. Kıvılcım çizgilerinin aralarındaki mesafenin daha gerçekçi yanstılabilmesi (yani alan derinliğinin mümkün olduğunca az olabilmesi) için f/2.8 gibi açık bir diyafram öngördüm. Bu nedenle, ISO'yu (değil yükseltmek) mümkün olan en düşük seviyesinde tuttum. Yanımda tripod yoktu; ki olsaydı kurması bile bir zaman alacak ve büyük bir ihtimalle poz kaçacaktı.

Dikkat ederseniz, 1 saniyelik perde hızı ile elde çekime rağmen, mangalda her hangi bir bulanıklık oluşmamış. Kıvılcımların çizigileri de gayet net.

ISO'yu yükseltseydim, ya diyaframı kısmak ya da 1 saniyeden daha kısa bir perde hızına razı olmak durumunda kalacaktım ki bu da bana istediğim sonucu vermeyecekti.

Exposure time: 1.000 s
Aperture: f/2.8
ISO equiv.: 50
Metering Mode: matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)

Bol fotoğraflı günler dilerim.

Düzeltme: Fotoğrafın linki değiştirildi.

#ocaklilar' tarafından 18.06.2014 20:24:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:24 - İp: 88.***.**6.39
september2
september2 (üye)
Eskişehir / Özel Gün Fotoğrafçısı

SELAM SONY H 50 VAR BENDE BAZEN MANUEL ÇEKİMLERİMDE İSTEDİGİM SONUÇ LARI ALMIYORUM .FOTOGRAF ÇEKİMİNDE FAZLA BİLGİM YOK . GERKLİ AYRLARI GECE ORTAMI İÇİN BAN VERİRSENİZ MENUN OLURUM

Tarih: 23 Ocak 2009, 23:43 - İp: 88.***.**6.230
demfan
demfan (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

iyi bir öğreti.ışığınız bol olsun.

Tarih: 3 Şubat 2009, 03:38 - İp: 213.***.**4.59
emreyukcell
emreyukcell (üye)
Hatay / Meraklı

gerçekten çok faydalı oldu benim için de çok teşekkürler hocam elinize emeğinize sağlık..

Tarih: 9 Mart 2009, 15:09 - İp: 78.***.**1.188
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

* - @september2 ; A modunda da çekin H50 ile deneyin bakalım bir bir..

Tarih: 12 Mart 2009, 10:46 - İp: 85.***.**5.82
mutlu st81
mutlu st81 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

bu bilgileri paylasdığınız icin cok tesekkürler..

Tarih: 1 Temmuz 2009, 18:48 - İp: 88.***.**1.123
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

en çok tartışılan konulardan birini açıklamışsınız. çok faideli olmuş ellerinize sağlık.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 00:17 - İp: 88.***.**1.221
yakamoz40
yakamoz40 (üye)
İstanbul / Amatör

bu bilgiler için çok teşekkürler çok faydalandım.

Tarih: 11 Ağustos 2009, 21:48 - İp: 78.***.**9.51
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

yazılarını takip ediyoruz.teşekkürler

Tarih: 23 Ağustos 2009, 07:39 - İp: 65.***.**4.13
bildiginmurat
bildiginmurat (üye)
Kocaeli / Amatör

güzel açıklama güzel resim..
...bize de güzel demek düşer... : )

Tarih: 24 Eylül 2009, 15:39 - İp: 88.***.**8.164