vetmemo
vetmemo (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Kamerada Mikrofon Ayari

Canon XL1 de Mik 16bit te iken cekimde hic bir sorun olmazken..
Sony HVR HD-1000 de cok bozuk gelen ses; 12 bit ayarinda iyi sonuc verdi...
En son Canon XHA1 de 16 bit te Kamera mik .undan dügün cekimi yaptim..
özellikle bass vurdugunda berbat bi ugultu cikiyor...hicte denemeden cekim yaptim ,,sonucu görünce maffoldum:-(.... PC de ne yaptimsa bosa...

artik sucu müzisyenlere atmaktan baska care yok :-)

bu bit ayarlari neye göre ayarlanir bilgisi olan var mi?

Tarih: 28 Ocak 2009, 16:53 - İp: 89.***.**6.188
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

mikrofonda bit önemli ama ondan ayrı düğün sünnet eğlence mekanı gibi yerlere hassas mikrofonlarla gidilmez ben ce canon un baslarda uğultu yapması normal (teknik arıza veya herhangi yanlış bi ayardan ötürü) varsa mikrofon un hassasiyet ayarını biraz düşür derim

Tarih: 28 Ocak 2009, 20:34 - İp: 88.***.**4.182
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ses ayarı kısmından ister sesi biraz kısarak istersende otomatiğe alarak bakabilirsin. Yanlız hoparlörlerin yanından geçerken sesin patlamasını önleyemezsin. Koca koca kolonlar benim kulak zarımı patlatacak kadar ses çıkarıyor zaten.
ama ses derinliği olayını; sesi kısarım yinede 16ken 12ye almam. Şahsi bir tercih.
Zaten 16bit denilen ses derinliği değilmidir?

Günümüzde satın alıp dinlediğimiz tüm müzik CD'leri 16-bit 44.1kHz lik kayıtlar içermektedir.>>

Genel bir hususuda ekleme gereği duydum. Şimdi makina üreticileri (gerek fotoğraf makineleri gerek kameralar olsun ) düşünmüşler. demişlerki biz bu makineyi satacağız. alanlar anlamak zorunda değil. ama hemen direk çekime başlayabilsin diye ortalama herşeyi hazır ayarda sunarlar. yani bir otomatik ayara geçtiğinizde zaten siz çoğu mekan için varsayılan ses ölçümlerde ayarlanmış ayarlarda çekmeye başlıyorsunuz. Bu üreticilerin düşündüğü bir konudur. çoğu insan bunu farketmez. Adamlar ölçüm yaparken normal şartları baz alarak ölçüm yapmışlardır. Demişlerki ne yapar bu şahız bu makina ile? sağı solu çeker iç mekana gire dış mekana çıkar çeker. ses için uzağıda alabilir kısa mesafeyide alabilir biz en iyisi ortama ayak uyduran otomatik ışık ve otomatik netleme ve seside orta seviye yapalım demişler. isteyenede manuel ayar sunalım demişler. sen bu ayarda kulakları bile neredeyse sağır eden hoparlörün yanından geçerken o ses elbet patlar. patlamasıda normaldir. Genel olarak asıl sorun bu. otomatik ayar normal ayar anlamındadır. sen anormal sese karşı normal ses alamazsın. ses sapıtır.
bunun için profesyonel makinalarda -ki şimdilerde her kamerada neredeyse gelişmiş müdahale seçenekleri var. sesi çok gürültülü ortamlarda kısmak ve hoparlörlere dikkat etmek gerekir. sesi ne kadar kıssanızda hoparlörlere fayda etmeyecektir. çok gürültülü ortamlarda algı seviyesini kısıp hoparlöre dikkat ettikmi pek sorun olmaz. Aslında bu sorunun 1sorumlusu daha var.
Hoparlörlerin sahipleri, yani alana yerleşimi ses patlamasına neden olmamalı. bu çoğu yerde olan kimsenin farketmediği bir sorun. o soruna ses çıkaramayan hoparlörler yüzünden oluşan ses patlamalarınada ses çıkaramaz beğenmememezlik yapamaz..

yine biraz uzun oldu galiba..

#remi5861' tarafından 30.01.2009 10:54:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ocak 2009, 09:01 - İp: 88.***.**5.118
vetmemo
vetmemo (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

arkadaslar degerlendirmeler icin tesekkürler,,
-müzisyenlerde o kadar "bass"i acmasalardi :-)))

Tarih: 30 Ocak 2009, 23:08 - İp: 89.***.**2.143
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

arkadaşlar artı beslemeli mikrofonları salonlarda asla kullanmayın.ve daima autoda kullanın.sebebi artı beslemelerde tizler püskürme yaparak yüksek desibellli ses ortamında bozuk ses alır
biz böyle mikrofonları spikerler biriyle konuşurken ilerideki sesleri daha net almak için yardımcı olarak kullanırdık.

Tarih: 5 Şubat 2009, 13:24 - İp: 88.***.**2.81
  • 1