xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

Şipşak Baskıda Fiyat Farkı!!!!!

bugun başıma gelen olayı paylaşmak isterim: yalovada hızlı fotograf bastırmak için bir dukkana girdim.Bu flashdısk takıp fotograflarımızı bastırdıgımız aletin başına gectim cok değil 10tane fotograf bastırdım tanesi 40kr (diğer yerlerde fiyat nasıldır bilmiyorum)oldugu makınaın uzerınde koca koca yazıyor neyse yolladım fotografları makıneye cıktılar adam cıktılarını alırken demezmi bunlara photoshop yapılmış photoshoplu olanların tanesi 1lira diye. delirdim,dedim nasıl 1 lira makınada 40krş yazıyor photoshoplu olmasının yada olmamasının ne farkı var dedim. adam sen benım işimi yapıyorsun dedi.başladık tartışmaya adam bana açıklama yapıyor yok amatörler için yapılmış bu makına falan filan parasını verdim ama 40kuruştan fotograflarımıda aldım. sormak istediğim başına bu tarz olay gelen ne yapabılır hangi merciye nasıl şikayet edebilir?böyle bir yasa varmıdır? bu nasılbir uygulamadır böyle hala aklım almıyor...

Tarih: 13 Haziran 2010, 17:43 - İp: 95.***.**3.138
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Çok ilginç. Aklınca kandırmaya mı çalışmış anlamadım ki

Tarih: 13 Haziran 2010, 18:18 - İp: 78.***.**4.219
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

hala gerginim hangı akla hangı mantıga sığar böyle bir dusunce acep?

Tarih: 13 Haziran 2010, 18:34 - İp: 95.***.**3.138
serhatpnk
serhatpnk (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

takma kafana kardeş her meslek gurubunda kara koyun var sende tam bir kara koyuna rastlamışın,
bizde baskı yapıyoruz kendi minilabımız var tanesini 0,35 kr nasıl olursa olsun
ister photoshopda düzenlesin isterse nerde düzenlerse düzenlesin
ama vesikalık olunca o zaman iş denişiyor 6 tanesi 5 tl

Tarih: 14 Haziran 2010, 13:17 - İp: 88.***.**8.102
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

vesikalık olsaydı anlardım ama duz manzara eş dost fotografı. tabi oraya bir daha gitmem gidenede mani olurum...

Tarih: 15 Haziran 2010, 08:35 - İp: 88.***.**3.50
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

İyi fotoğrafçının, asla tenezzül etmeyeceği bir davranış şekli..

Tarih: 17 Haziran 2010, 08:58 - İp: 94.***.**3.176
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

kesinlikle katılıyorum daha önce bazı arkadaşlarımdanda duydum aynı fotografcı için farklı şikayet. kendi pimini çekiyor adam.

Tarih: 17 Haziran 2010, 20:43 - İp: 78.***.**6.237
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kendi açımdan, konuyu detaylandırayım; profesyonel çekimler yapan stüdyo fotoğrafçılarının işleri ayrı itinaya ve malzemeye tabi olduğu için daha yüksek ücretle basılır ( aksini yazacak fotoğrafçılar olabilir, iki yıl öncesine kadar parçası olduğum, konusunda kurumsallaşmış bir firmanın prensiplerini yazıyorum)

Sizin, photoshopda işlediğiniz fotoğraflar stüdyo fotoğrafı olmadığı için ( yazdıklarınızda kaçırdığım detay varsa düzeltin) bu şartlara tabi değil..

Vesikalık konusuna gelince; Bir müşterimiz, babasına çekmiş olduğu fotoğrafı acil olarak vesikalık istemişti.. Kendisi 4 e bölünmüş şekilde getirdi.. Sabırla ve örnekle açıklayarak kendisinin stüdyomuza gelmesi ile aynı fiyata mal olacağını açıkladım.. İşi acildi ve razı oldu.. İçinin rahat olması için getirdiği fotoğrafdaki kadrajın vesikalığa uygun olmadığını açıkladım ve doğru kadrajı yaparak baskıyı teslim ettim..

Sizin karşılaştığınız durumu kendime açıklamaya çalıştım; tam yetki ve bilgiye sahip olmayan bir kimse olduğunu düşünüyorum.. Bilgilerin değerlendirilmesi ve koordineli şekilde uygulanması, bir çok işyerinin en ciddi problemidir..

Tarih: 22 Haziran 2010, 23:43 - İp: 94.***.**4.167
robot1
robot1 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

amatörü koruma yasası var fotoğrafçılıkta.ama photoşhop ile işlenmiş fotoğraflar profesyonel kategoride olup sadece fotoğrafçıya aittir.bizler photoshopu lisansıyla alıp vergi veriyoruz.lütfen kırmızı çizgiyi aşmayalım değil mi...ehliyet almadan araba kullanırsın ama yakalanınca cezayı ödersin.işte fotoğrafçılık ta böyle..maliyeden bir memur kaçak olarak photoshop kullanarak fotoğrafçılıkta işler yapıyordu.şimdi ceza yağdı ve siciline işlendi.umarım bu sizi aydınlatmaya yeter.lütfen amatör çerçevesini aşmayalım.

Tarih: 7 Temmuz 2010, 21:00 - İp: 81.***.**3.138
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Siz yanlış anladınız sanırım arkadaş kendisi kullanmış Photoshop'u ve fotoğrafı bastırtmaya götürmüş.

Amatörler Photoshop kullanmasınlar mı ?

Lisanslı kullanacaktır elbet, lisanssız mı kullanıyorum demiş ?

Fotoğraf bizim, PS müdahelesi bizim peki neden daha fazla para alınsın, hiç mantıklı değil.

Tarih: 7 Temmuz 2010, 22:33 - İp: 78.***.**6.29
emryilmaz
emryilmaz (üye)
Sakarya / Amatör

Fotoğrafçının kendisi photoshop uygulasaydı tanesi 1 Tl tamam derdik
ama arkadaş kendisi photoshop yapıp getirmiş resimleri ozaman 0.40 TL den çıkartması gerekir.

Tarih: 15 Temmuz 2010, 12:01 - İp: 88.***.**8.17