droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Burkay Bey

Sn. Burkay bey, size ve nezninizde diğer, firmacı üye arkadaşlara bir sorum var:
Dün Amerika'dan gelen bir arkadaşım gelirken Panasonic FZ30 getirdi: 420$!... Burada (Türkiye'de) bu makina 1350 YTL; yani 1000$. Sorum şu:
Amerika'dan bu makinadan 2(iki) adet getirttirsem (biri bozulursa öbürü yedek olsun) ve hala para arttığı için bir tane de 1gb SD kart , lens cleaner, case, ıvır zıvır falan mı getirttirsem, yoksa burdan çıplak 1(bir) tane garantili makina mı alsam karar veremiyorum
Şaka bir yana, bu nedir yaa. Buradakinin parasına oradan TAM 2 adet makina getiriyorsunuz ve hala cebinizde paranız artıyor!...Aldınız oradan 1 tane, bozuldu. Ne uğraşacağım tamirle falan ,getirt bir tane daha, hala kardayım. Buradaki panasonic markası sadece bir sembol, çünkü diğer markalar için de aynı şey geçerli. Bu fiyat politikasının sorumluları kimler bilemiyorum ama bildiğim bir tek şey var; aklı ve yurtdışı imkanı olan hiç kimse, sadece garantili diye 2,3 katı fazla verip de Türkiye'den fot. makinası almaz...
Saygılarımla...

Tarih: 26 Kasım 2005, 02:00 - İp: yok
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

2 tanesi birden bozulunca ne yapacaksın peki?
1 tanesini tamire verip diğer bozuk olanı da de tamir ücreti olarak verirsin artık,fitleşirsiniz.

Tarih: 26 Kasım 2005, 13:13 - İp: 81.***.**4.136
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Selam birsquit, 2 tane alınca bile 160$ artıyo ya, onu da tamir için harcarız artık diye düşünmüştüm ama senin fikrin de mantıklı...

Tarih: 26 Kasım 2005, 13:28 - İp: 85.***.**2.115
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın droral;
USA dan iki makine getirtebiliyorsunuz da, makine arıza yapınca tamir için niye geri gönderemiyorsunuz. Tamire giden makine gelinceye kadarda ikinci makinenizi kullanırsınız.
Adamlar tamire yolladığınız makineyi tamir ederler, tamir edemezlerse yenisini verirler. Bu sefer yedek olarak geleni saklarsınız.
Tabi bunlar garantı süresi içinde geçerli. Garantısı bittikten sonrada tamir parasını ödeyerek (tabir olarak söylüyorum, kimse yanlış anlamasın) elinizi öpene tamir ettirirsiniz.
Garantili iken arızalanan makineyi geri yollayamayanın makine getirtme imkanı da yoktur zaten. Onlarda mecburen buradaki satıcılar tarafından yolunacaklardır .
Surç-i lisan ettiysem affola...
Selamlar, sevgiler...
Nihat YALINKILIÇ

#nihat' tarafyndan 26.11.2005 13:47:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2005, 13:43 - İp: 81.***.**8.49
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

o 160 dolar nereye gider biliyo musun?

1-2 makineden senden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı bozulursa fujiye dogru yavaş yavaş bir kin duyarsın..Sinirlerin gerilir

2- şimdi 2 makine de bozuldu ya 2. bozuk makineyi 1.nin tamiri için vereceksin ya ve bu tamir süresince bi boşluğa düşüceksin ya,bu boşluğu paso yemek yiyerek geçirebilirsin,ya da bir nevi bu para depresyondan kurtulmak için gidebilir

Tarih: 26 Kasım 2005, 14:21 - İp: 81.***.**4.136
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili nihat ve bisquit, ben 2 makina getirttiririm derken şaka yapıyorum. Tabiiki gerekirse garanti dahilinde geri yollarsınız ve sorununuza çözüm ararsınız. Benim vurgulamak istediğim bu fahiş farkın nedeni. Garantiden sonra bozulan makinayı da burada tamir ettireceğinize, tamir parasına yine dışarıdan sahip olduğunuz makinaların daha üst modellerini getirttirmek daha mantıklı bence. 1 yıl geçmiş, garanti bitmiş, teknoloji almış başını gitmiş, makinanızı yenilemek için ne güzel fırsat!...

Tarih: 26 Kasım 2005, 14:39 - İp: 85.***.**2.115
nihat
nihat (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili droral,
Şaka yaptığınızın farkındayım elbette.
Bide zaten makine okadar kolay bozulmaz. Hele iki aynı makinenin de bozulması çok kötü şans meselesi ki o durumda kurşun döktürmek gerekir sanırım.
Türkiyede insanlar maalesef yolunuyorlar.
Buradaki ithalatçılar ya çok yüksek fiyata alabiliyorlar oradan, yada gözleri doymuyor. Artık ne derseniz deyin.
Netice olarak, makul karla satmak isteyen satıcı çok az. Bir an önce köşe olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Selamlar, sevgiler
Nihat YALINKILIÇ

#nihat' tarafyndan 26.11.2005 15:00:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2005, 15:00 - İp: 81.***.**8.49
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sayın oral,
ben sizin yazınızı okuyunca aklıma hemen 1 litre benzinin maliyeti ve benim ona ödediğim para ....otomobilimi satın alırken ödediğim bilmem ne vergisinden tutunda eğitime katkı ve deprem vergileri vs. otomobilin fabrika çıkış fiyatından daha çok vergi ödemişim oysa aynı otomobil avrupada daha ucuz...Burda aç gözlü olan ve doymak bilmeyenin kimler olduğunu hakikaten bende bilmek istiyorum keşke bir imkan olsa da bende benzinimi internet üzerinden dubaiden alsaydım....
Zira sevgili arkadaşım Sena Ok bana bir anısını anlatmıştı:Bir gün Dubaide bir temsilci bunları kendi arabasıyla akşama kadar ordan oraya gezdirmiş.Akşama doğru da benzinciye gitmişler haliyle serde Türklük ve nezakt anlayışı varya Sena 'da "yahu ayıp oluyor hiç olmazsa benzini de ben ödeyeyim bari diyerek elini cebine atmış bir de bakmış ki tam depo benzin (60 litre) 20 dolar gibi bir para tutunca anlamış ki bu parayı ödemek daha büyük ayıp olacak Ya hakikaten bende merak ediyorum bir malın maloluş fiyatı ile satış fiyatı arasındaki uçurumu yaratan faktörler ne bunun vergi, işletme maliyeti, reklam/ geri dönüş oranı vs. gibi bilgileri bize kim verebilir veya sizlerin bu konuda ki görüşleri ne ? Birisi bizi söğüşlüyor ama kim?

Tarih: 26 Kasım 2005, 18:12 - İp: 81.***.**6.11
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Kim mi? Devleeeet ve Fabrikaaaaa

Tarih: 27 Kasım 2005, 01:33 - İp: 85.***.**6.99
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sayın Positif,
reklam giderlerini atladınız

Aşağıda ki yazınız "Yetkili bayi sorunu" başlıklı forumun ikinci sayfasından alıntıdır.

Hayır flassv o adamlarda reklam yapıyorlar. ANCAK durum şöyle: Örneğin X marka Almanyada (80 milyonluk ülke) 1.000.000 USD reklam yapıyor AMA 1.200.000 adet dijital makine satıyor. Almanyanın makine başı reklam ve tanıtım maliyeti 1.000.000 USD / 1.200.000 adet = 0,83 Cent yani maliyetini pek etkilemiyor.
Türkiyedeki aynı markanın ithalatçısı gine büyük bir ülkeye (70 milyon nüfus) sadece 40.000 adet satıyor ama reklam ve tanıtım maliyeti gine nüfus yoğunluğuna göre nerdeyse aynı. Eee ne oluyor 1.000.000 USD / 40.000 adet = 25 USD. Yani bu konuda Türkiye mümmessili sadece adet başına 25 USD desavantajlı durumda. Buna benzer Teknik Servis giderleri vs. aynı şekillerde hesaplamak gerekiyor.
Tarih: 17 Haziran 2004, 15:39

Tarih: 27 Kasım 2005, 20:45 - İp: 81.***.**8.248
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar , bilmiyorum kimselerin işine yarar mı ama geçen gün 12 vade ile fz30 1100 ytl ye Sirkeci 'de satılırken gördüm.. Üşenmeden sordum.. Biline..

Tarih: 2 Aralık 2005, 19:52 - İp: 85.***.**1.62