korfez41
korfez41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Panlamak Ne Demek?

Forumda cok aradım ama bulamdım biri beni yonlendirebilirmi? ya PANlamak ne demek tam olarak biri aıcklarsa sevinirm.. SAnırım netlikle ilgili bi ayar ama tam bi bilgim yok

Tarih: 26 Eylül 2006, 17:45 - İp: 212.***.**2.133
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

pan bir video terimidir kamernın saoldan sağa yada sağdan sola yatay olrak hareket etmesidir.

Tarih: 26 Eylül 2006, 18:00 - İp: 81.***.**6.136
quaresma
quaresma (üye)
İstanbul / Amatör

en güzel ve kolay biçimde formula yada onun gibi yüksek hıza sahip yarışlarda kullanabileceğin bir yöntem.
tripod kullanarak yapılırsa çok daha iyi sonuçlar verir.
mantık hareket eden nesnenin net,hareket etmeyen arka ve ön planın tamamen kaymış bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.
hareket eden nesne soldan ya da sağdan kadraja girmeye başladığında nesneyle birlikte kamerada o yönde hareket ettirilir tabi buna uygun bir enstantene hızı seçilir,çok deneme gerektiren bir uygulamadır.

Tarih: 26 Eylül 2006, 18:05 - İp: 212.***.**4.246
phobos
phobos (üye)
Antalya / Amatör

Evet. panlama şudur mesela hızla giden bir arabaya odaklarsınız deklanşöre basarken bile objektifi arabadan ayırmazsınız,makineyi sabit tutarak değilde arabanın hareket ettiği yönde hareket ettirerek çekersini,araba net çıkar yanındaki nesneler ve yol falan bulanık çıkar.buan Panlama denir.genelde otomobil kataloglarında çokça rastlanır

Tarih: 12 Şubat 2007, 00:39 - İp: 85.***.**7.123
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bende bilgilendim. bilgilendirenlere şükranlarımı sunarım.

Tarih: 6 Nisan 2007, 16:09 - İp: 85.***.**1.6
elastudio
elastudio (üye)
Yurtdışı / Firma

sportif faaliyetlerin çekimlerinde de panlama yapılarak etkileyici anlar yakalamak mümkün olabilir.

Tarih: 27 Eylül 2007, 09:53 - İp: 212.***.**4.174
chacharon
chacharon (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederim bilgiler için.

Tarih: 20 Ocak 2008, 12:55 - İp: 85.***.**3.85
  • 1