afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Odak Uzaklığı Ne Demek

Bu forumda çok defalar soruldu cevaplandı. Ben de boş bir zaman buldum şöyle derli toplu bunu yeni başlayan arkadaşlara anlatayım dedim. Ancak bu bilgiler Sn. Prof. Sabit Kalfagil Hocamın kaleminden çıkmıştır. Benim ne haddime... "Odak uzaklığı, objektif içinde yol alan ışığın merkezi yerde birleştikleri ile film düzlemi arasındaki mesafeye denilir. mesela 300mm tek mercek kullnsa idik film ile mercek arası 30 santim olacaktı. Çok elemanlı mercek düzeneklerinde odak ölçümünün başlangıç noktası mercek grubunun orta yerindedir. Ama mercek gruplarından ön grup kalın kenarlı mercek, arka grup ince kenarlı mercek olunca odak uzaklığının ölçüleceği nokta, mercek grubunun arkasına düşer. Dolayısıyla objektifin fiziksel boyutu odak uzaklığından büyük olur. Örneğin 20 mm geniş açıbir objektifin film düzlemine, yani odak noktasına uzaklığı 2cm değil, 7-8 cm olur. Ancak bu şekilde refleks objektifin arkasına refleks aynası sığabilir. Tele objektiflerde bunun tam tersi söz konusudur. Pozitif bir ön grup ve negatif bir arka grup kullanılır. Böylece optik merkez yani odak uzaklığının başlangıcı objektifin önündeki boşlukta sanal bir noktadadır. Böylece objektifin fiziksel boyu, odak uzaklığından çok daha kısadır. Bu fiziksel boyutun odak uzaklığına olan oranına, tele-foto oranı denir. Eski bilgilerde bu oran 0,7 civarında idi. Yani objektifin boyutu yüzde 30 kısaltılmış oluyordu. Günümüzde yeni camlar ve sistemler sayesinde objektif boyutları kısaldı." Ama Hocam kalite de düştü mü ne?

Tarih: 19 Aralık 2005, 14:04 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu değerli bilgiyi aktardığınız için teşekkürler..

Bundan sonra, ekipmanın ağırlığından şikayet etmeyeceğim..

Tarih: 18 Eylül 2006, 16:23 - İp: 85.***.**2.150
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

afrikali tesekkurler..

Tarih: 20 Eylül 2006, 22:48 - İp: 86.***.**0.120
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir ciddi yazi ve dikkatini ceken iki degerli usta 45000 uyeden iki... Heyhat ki ben cahil kalmisim. Boyle konular daha cok yazilsa da okusaydim...
Muhabbetlerimle....

Tarih: 21 Eylül 2006, 16:57 - İp: 82.***.**7.67
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

bence alakası yok yazıyı 467 kişi okumuş ama 2 kişi cevap yazmış yazı gerçekten ciddi azda olsa katıyo bişeyler insana teşekkürler.

Tarih: 29 Eylül 2006, 11:48 - İp: 88.***.**0.86
fotodilan
fotodilan (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Afriklı bu alkışlar sana. sevgilerle

Tarih: 29 Eylül 2006, 12:07 - İp: 85.***.**6.187
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

bu topige cevap yazilmadi denmis topik bilgilendiri oldugundan bilgilendik yazacak birsey yok, sadece verilen bilgiler icin tesekkür gerek. cok sagol afrikali

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:07 - İp: 83.***.**5.47
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Afrikalı,

Teşekkür ederim..

Sizi htc forumlarından tanıyoruz galiba??!!

#alahan1963' tarafından 02.10.2011 15:45:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Eylül 2011, 09:11 - İp: 212.***.**9.58
mertkan-35
mertkan-35 (üye)
İzmir / Amatör

Odak uzaklığı konusunda aydınlattığın için çok teşekkürler, afrikalı kardeşim...

Tarih: 9 Ekim 2011, 11:21 - İp: 78.***.**0.41
mahrem-i_raz
mahrem-i_raz (üye)
Ankara / Meraklı

Benim gibi, fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Teşükkürler..

Tarih: 27 Aralık 2012, 21:24 - İp: 88.***.**0.124
  • 1