ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Tüm Fotoğrafçılar Birlikte Olalım

ARKADAŞLAR BURADA MESLEĞİMİZİ İCRA EDEN ARAKDAŞLARA YÖNELİK BİR ÖNERİM OLACAK. BENİM DE BİR İŞYERİM VAR VE BENDE BASKI FİYATLARI KONUSUNDA ÇOK ŞİKAYET OKUDUM, DUYDUM VE BENDE ŞİKAYETÇİYİM. EN AZINDAN BURAYA ÜYE OLAN FOTOĞRAFÇI ARKADAŞLARIM FOTOĞRAFÇILAR ODASININ VERDİĞİ FİYATIN ALTINDA BASKI YAPMAMAK İÇİN BİR GRUPLAŞMA YAPALIM VE BU FİYATLAR ALTINDA BASKI YAPAN YERLER VARSA BU YERLERE NE GİBİ YAPTIRIMLAR OLABİLİR BU KONU HAKKINDA GÖRÜŞLERİMİZİ PAYLAŞALIM. HERKES ŞİKAYET EDİYOR AMA BİRŞEY YAPAN YOK. BU KONUDA TÜM ARKADAŞLARIN YORUMUNU VE YAPABİLECEKLERİMİZİ BEKLİYORUM.BİRŞEY YAPMANIN ZAMANI GELDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Tarih: 18 Ekim 2006, 20:24 - İp: 81.***.**6.248
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Ne diyeyim ben yokum bu tartışmada zaten tartışmayla atışmayla bir yere varamayız haksızmıyım bir netice elde edebilirmiyiz herkesin biraz daha sakin olması gerekmezmi lütfen biraz sakin olalım biz fotografçıyız sanatçıyız öyle değilmi

 

Tarih: 25 Ekim 2006, 12:54 - İp: 85.***.**7.170
catapat
catapat (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

birlikten kuvvet dogar ama bir araya gelirmiyiz gelemezmiyiz burada yazarken bende dahil hep hak veririz ama iş örgutlenmeye yada birleşmeye gelse aman banane yada kim ugrascak havasına gireriz boylede devam ettımız muddetce dökulmeye baslarız İŞİNİ İYİ YAPANLAR AYAKTA KALIR

 

Tarih: 25 Ekim 2006, 16:38 - İp: 88.***.**1.128
lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

turkeyfoto dinle !

Sana da geçen defa dedim eğer herhangi bir şüphen veya başka bir durumun varsa gidersin sitenin yönetimine , moderatorüne veya herhangi bi yetkilisine durumu iletir bu kişilerde daha önce ki söz ettiğin kişinin IP ve Mac adresi , yazım tarzı ve üslubunu benimkiyle karşılaştırır gereken kararı verir ama yok ben saçmalayama devam edeceğim diyorsan buyur devam et çünkü şimdiye dek saçmalamadığın bir tek mesajın yok.

* Ama ne hikmetse ben de mete007 ve senin (turkeyfoto) ayni kişi olduğunuzu düşünüyorum niye mi her iki konuda da ikinizle alakalı bir durum olmadığı halde asıl muhatabım cevap yazmazken (orhan yum) siz daha doğrusu senle uğraşmak zorunda kalıyorum. Sitenin senden çektiği yeter artık iki ayrı nick'le girip burada masum insanı oynamanıza gerek yok.

* Bu arada konuyu açan arkadaşıma saygımdan ötürü bu tartışmayı daha fazla uzatıp konunuzun bölünmesine fırsat vermeyeceğim.

Çalışmalarınız da başarılar ...

 

Tarih: 25 Ekim 2006, 16:54 - İp: 85.***.**9.118
eagle82
eagle82 (üye)
Bursa / Özel Gün Fotoğrafçısı

CEYHUN ABİ MERHABA TÜRK MİLLETİ KADAR BİRBİRİRİN KUYUSUNU KAZAN BİR MİLLET YERYÜZÜNDE GÖRÜLMÜŞMÜ? BUNU BAŞARAMAYIZ UMUT YOK ABİ ÖYLE BİR FİYAT LİSTESİ YAPILMALI Kİ DEVLET DESTEKLİ OLMALI RESMİİ OLMALI BENCE SAYGILAR .....

 

Tarih: 28 Ekim 2006, 19:32 - İp: 88.***.**6.61
fototekinbodrm
fototekinbodrm (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

Merhabalar,
Sevgili Kardeşim keşke Fotoğrafçılar olarak sorunumuz sadece baskı fiyatlarımız olsa. Daha önemli ve acil olduğunu düşündüğüm hissiyatım aşağıdadır. Size Bodrum'dan bir fotoğrafçı olarak yazıyorum. Fotoğrafçılık....Artık memleketin %50'sinden fazlası ya fotoğrafçı olmuş! yada olmayı çok istiyor. Bu oran her geçen gün katlanarak artıyor. Fotoğrafçılık kursu ve yarışması düzenlemeyen dayak yiyecek pozisyona gelmiş. Hangi Türk evladının; özellikle orta üstü gelir düzeyli/şehirli grubundan bir kişinin tanıdıklarında, ailesinde veya çevresinde kendisini fotoğrafçılığa vermemiş, aşk ilan etmemiş biri var ki? Bir kaç gün/hafta T ustanın verdiği(sadece teori sayılabilecek kurslardır ve ehliyet olarak kabul edilmez)para verip fotoğrafçılık kursuna gitmemiş olsun. Eeeeeee, o zaman düğünde fotoğrafları o çeksin tabiikine,hem iyi çekiyor, hem de beleş.
İlk kez komşu/akraba düğününde fotoğraf çeken kişide, karşılığında para verirlerse hemen kendisini fotoğrafçı ilan eder, yok kimse umursamadıysa, 'ulan millet eğlendi ben salak gibi çalıştım' der ve bir sonrakinde, başım ağrıyor moduna girer. Aynı salonda fotoğrafbaşı anlaşan fotoğrafçıdan zılgıt ve küfür yemesi de cabasıdır. Hem fotoğrafçıya hem kendine yazık eder. Kendini fotoğrafçı zanneden herkes sadece bir defa(deneme yanılma yöntemiyle) düğün çekse x ...Milyon Tl = bir kalemde Tüm fotoğrafçılardan bir defa da çalınan paradır. Düğün sahibi aynı pozları teyzeoğlunun da çektiğini söyleyerek fotoğrafçıyı fiyatta tehdit edebilir. Fotoğrafçı asıl olan özel çekimleri ve aile fotoğraflarını(parasını peşin almadan) o kişiyle beraber çektiyse, maalesef zaten kaybetmeyi haketmiştir. Fotoğrafçı çekim yaparken insanları pozlandırma telaşındayken, kıyıdan köşeden, yırtık donlardan çıkıp çekmeye çalışan, ahlaksız ve saygısızlarda artık web sitesi yapıp fotoğrafçılık yapabiliyor ülkemizde. Zaten A işinde çalışıyor ve haftasonunda kamera fotoğraftan extra ne tuttursa O..Ç'u için kardır. Kimin ekmeğini çaldığının bile frkında değildir, çünkü biz dingoların ahırında ipini kopartmış buzağı pozisyonundadır. Kimin eli kimin cebinde bilen varsa beri gelsin. Fotoğrafçı artık her düğünde bu buzağlardan bir kaç tanesine rastgelmektedir. Hoşt, kışt, oğlum bak gitten de anlamazlar. Eyvallah...
Ya Ev hanımlarına ek gelir olarak yapılacak işler listesinde en başta yayınlandı geçenlerde bir dergide. Memlekette işini bozan, eşinden ayrılan, ipini koparan herkes dört elle kendini fotoğrafçılığa veriyor(ki keşke yeni bir iş veya eş aramak için normal insan taklidi yapsalardı bulurlardı belkide), gene de eyvallah...Hiç bir ülkede bu kadar kolay meslek sahibi olamaz insanlar, hele hele doğan bebekten çok olan doğum fotoğrafçısı olan bir ülke daha zaten yoktur. Eline istediği model kamerayı veya telefonu alan herkes fotoğraf veya video çekebilir, ki bence de mahsuru yok. Sadece bu kadarla kalmayanlar; önce yakınlarının doğum,düğün işlerine giriyor, sonra da 3 vakte kadar kendisini .....photography olarak, sanatçı ilan ediyor, tıpkı Bizansta ordusunu sefer için Anadolu yakasına geçirince kendini imparator ilan eden ordu komutanları gibi. Taaki, işin içine parana girene kadar yaptıkları kendilerini ilgilendirir. Ama para kazanmak için fotoğraf çeken herkes bunun yasal sorumluluğunu da bizler gibi şartları yerine getirmeli değil mi? Hobby olarak bu işi yapan, börtü böcek, hayvan, manzara vs. çekenlere lafım yok. Bu sevgi kaçkınlarından en çok mağdur olanlarda; benim gibi gerçekten yıllardan beri bu işe gönül vermiş, emek vermiş ve para kazanmak içinde yaptığı fotoğrafçılığa güvenmiş, ailesini geçindirebilmek için bu işi yapan ve başka bir iş yapmayan profesyonel fotoğrafçılardır. GÜYAA:
3308 sayılı kanun ve Tesk'e bağlı Esnaf Odalarının birliğe üyelik şartı(üye olmayan iş yeri açamaz), fotoğrafçılığı yapmak isteyen tüzel kişilerden ustalık belgesi istemek veya ustalık belgesi olan bir şahısla sözleşme yapmış (Noterden)olması şartı aramalıdır. Şahıs bir defa açtıktan sonra bir daha ne belediye zabıtası, ne esnaf odası ne de başka bir kuruluş o kağıt üstündeki usta orda çalışıyor mu diye kontrol etmez. Hatta belge sahibi başka işle meşguldür.
Bu sorunu aşamayanlar için b planı şudur: önce bir şirket kurulur ve o şirkette ustalık belgesi olmadan 15-20 kalem iş yapılabilir. Büyük mağazalar ve çakma fotoğrafçılar genelde bu yöntemi tercih ediyorlar. Ucuz diye(çoğunlukla daha kazık)X büyük/teknolojik marketten aldığı fotoğraf makinesini kullanamayan y vatandaş kullanmayı nereden öğrenebilir? Tabii ki mahallenin fotoğrafçısı Z'den. Peki usta olan Z hergün evine ekmek götürecek parayı nereden kazanacaktır? Vesikalık fotoğrafların çoğunu, Tapu daireleri(en yolsuzu), Noterler, Büyükelçilikler vs.. gibi devlet kuruluşları ya korsan yada foto kabin otomatı isimleriyle, vatandaşa hizmet adı altında Bay Z'nin %40 kazancını çalıyor. Geriye kalan %30 sarf malzemesi satışını 750 Tl'maaşla adam çalıştıran ve fotoğrafçılığın 'F'sini bilmeyen, sadece konuşan X büyük marketin tezgahtarı çaldı. Kazanması gereken paradan geriye kalan %40'ına da bu sevgi kaçkınları şirket kurarak veya web üzerinden ortak çıktı. Keşke yetkim olsada, Google'a Fotoğrafçılıkla ilgili anahtar kelimeleri Türkçe ve İngilizce yazıp, aratıp, karşıma çıkan isimlerden yukardaki hikayelerden farklı bir hikaye dinleyebilsem diyorum.
- Hep şu soruların cevaplarını bulamıyorum. Bulanlar beni de aydınlatsın lütfen. Şimdilik sadece 10 tane.
1- Çok iyi araba kullanabilirken bile neden trafik polisi bizden ehliyet ve ruhsat ister ki? test sürüşü yaptırsın değil mi?
2- Her iyi çizim yapabilen mimar olabilir mi?
3- Ağzı iyi laf yapanlar neden direkt Avukat olamayıp Hukuk fakültesi diploması mecburiyeti vardır?
4- Tecrübe nerede satılır?
5- Ferrari alan herkes F1'e katılabilir mi?
Esnaf odalarında neden sadece para toplayıp iş hiç üretilmez?
6- Meslek odalarının adı varken neden uygulamada kendileri kayıptır? Neden İşlevsizdirler?
7- Neden ülkede şirketleşerek her işi yapabilmek mümkünken, Mesleki eğitim merkezlerine bu kadar para harcanır?
8- Ustalık Belgesini kiraya vermek mübah mıdır?Bende 2 tane var da!)
9- Meslek Erbabları tükenince(Bknz: fotoğrafçı sayısı), işi bilmeden sermaye sahibi marketlerin sattığı ürünlerin halkın anlayacağı dilden, kullanma şekillerini kim anlatacak?
10- Ve en zoru: Fotoğrafçılık sanat mıdır? Zanaat mıdır?
Cevaplar için: rusenoztekin@hotmail.com
Okuyanlara teşekkürler.

 

Tarih: 5 Şubat 2013, 20:34 - İp: 78.***.**0.125