a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Stüdyoda Fiyat Ve Sorunlar

not 2 yıl önce yazılmıştır
Bazı arkadaşların fotoğrafcılardaki fiyatları cok abartılı buldukların yazmalarından oldukça rahatsızım.
Türkiyede yaklaşık 16000 civarı fotoğraf stüdyosu var. ve hemen hemen her yerde fotoğrafhane var yani tekelci monopol piyasa değil. ve herkesin çektiği fotoğraf farklı kalite ve farklı maliyetlerde oluşuyor.
bu durumda fiyatı belirleyen kriter farklılık gösterebilir
fiyat arz ve talebe bağlı değişkenlik gösterir yani siz neyi nekadar talep ederseniz onun fiyatı ona göre artar veya azalır tabi burda maliyette önemlidir . ama en önemlisi arz-talep tir

bugün fotoğrafcılığın en büyük maliyetleri sabit gider kalemlerinden oluştuğunu söyleyebilirim.
kira, işçilik, örtülü maliyetler, amorstiman, vergi vb kalemler kullandığımız kağıt ecza film pil gibi fotoğrafcılıkla ilgili malzemelerden daha fazla maliyet tutmaktadır ( örtülü maliyetler: örneğin kendi işyerim değilde bir başka yerde çalışsaydım alacağım ücret. v.b)

amortisman la ilgili bir örnek
2 yıl önce dijital makinaya yaklaşık 100 bin avro ödedim ve bu makinayı bugün satsam 50 60 bin avroya ancak satabilirim yani yaklaşık 2yılda yaklaşık 40 bin avro günlük 55- 65 avro + arza tamir ücretiyle günlük en az 100-120 ytl kayıpla güne başlıyorum
buna ödediğim parayı faizde işletseydim kaznacağım faizi eklersek gerisini siz düşünün
unutmadan bu maliyetlere katlanmamın asıl sebebi teknolojiye ayak uydurmak ve daha kaliteli hizmettir

fotoğrafcıların büyük çoğunluğunun haftada 7 gün günde 14 saat çalıştığını eş ve cocuklarına yeteri zaman ayıramadıklarını ve bir kısmı fırsat bulduğunda bu sitede stres attıklarını biliyormuydunuz.
özelikle son yıllarda işlerin düştüğünü maliyetlerin arttığını düşündükçe....
tiçaret te sanat ta dışardan göründüğü gibi değil dostlar
amacım sanatın kaliteli yapılabilmesi adına verilen emeği ve zorlukları biraz olsun anlatabilmek . anlatıklarım buzdağının görünen kısmı bile değil. anlatmadıklarım da diğer fotoğrafcı dostlar anlatabilirler.

#a.haydar' tarafından 10.03.2006 10:31:30 tarihinde düzenlendi.

#a.haydar' tarafından 10.03.2006 10:33:40 tarihinde düzenlendi.

#a.haydar' tarafından 23.04.2008 09:59:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2006, 11:32 - İp: yok
fotokral
fotokral (üye)
Nevşehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ağızına sağlık problemlerimize çok güzel tercuman olmuşsun. İnşallah bu yazını herkes okur ve anlar. Özelliklede meslektaşlarımız

Tarih: 9 Mart 2006, 14:36 - İp: 81.***.**4.170
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

allah sabır versin sizlere
hergün 120 ytl ne demek
ve yanında işin stresi yetiyordur sze

Tarih: 9 Mart 2006, 14:40 - İp: 212.***.**7.65
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

artı olarak birde milletin aksiliği ve rekabet ve daha neler neler bide milletin anlıyormuş gibi evde vesikalık hazırlayıp bastırmak istemesi 250-500 binlira gibi fiatlara değilmi dostum bunları saymamışsın yinede fazla para bağlama dostum bu millete bu yeterde artar bile onlar kendi verdiği parayı verir senin verdiğini bilmezler

Tarih: 9 Mart 2006, 22:31 - İp: 88.***.**8.166
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Pardon ama olmuyor beyler.
Bir tarafta fotoğrafçılar, diğer tarafta bu millet tarzı konuşmalar yakışmıyor.
Bütün meslekler zor.
Ve zor olduğunu da kabul ediyorum fotoğrafçılığın.
Ama vesikalığı kendi basmak isteyen kendi basar kardeşim, sana ne oluyor?
Herhangi bir mecburiyeti varmış gibi konuşmayalım...
250 500 bine basmak istemezsen de basmıyorum dersin, senin makinen, senin firman. Ama başkasına karışma. Zaten de karışamazsın. Madem serbest piyasa.
Ben sanki hazır para alıyorum, esnafa dağıtıyorum. Bizimki de emek.
Lafım a.haydar bey ve onun gibi düşünenlere değil. Zorlukları dile getirmek normal. Çünkü bazı şahıslar kıymetinizi bilmiyor.
Ama bazı fotoğrafçılar da ekmek yediği insanları alt sınıf olarak görüyor.
Yanlış.

.

Tarih: 10 Mart 2006, 00:39 - İp: 85.***.**9.179
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

a.haydar beye tamamen katılıyorum amcak aynı şeyi mastertr arkadaşımız için söyleyemem ne demek (Ama bazı fotoğrafçılar da ekmek yediği insanları alt sınıf olarak görüyor.) asıl sizin bu düşünceniz yanlış alt sınıf üst sınıf diye bir ayrım yapılır mı hiç bana göre her meslek kutsaldır ve müşteride veli nimettir arkadaşım. Ancan siz kendinizi bu tarz bir sınıflandırmanın içine soktuysanız söyleyin bakalım siz hangi sınıfsınız. saygılar

Tarih: 10 Mart 2006, 11:05 - İp: 81.***.**6.166
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Mastertr'nin uslubunu onaylamıyorum.

Sevgili Alihaydar,
Kodak piyasayıda batırdı kendini de....Şimdide çekip gittiler. Maliyetler gerçekten çok yüksek bağkur telefon vergi vs... aldı başını gidiyor.Kemal abimin gözlerinden öperim...(www.kemalabi.com)
Şu an ülkemiz dijital patlamayı henüz yaşamadı ancak benim tahminim 2007 nin sonlarına kadar ayakta kalan gerçekten ayakta kalacak diğerleri malesef gidecekler...peki 2007 ye kadar ne yapmak lazım? Vizyonumuzu ve misyonumuzu yenilememiz lazım diye düşünüyorum.Tek çözüm bu...Hitab ettiğimiz bir hedef kitleyi belirleyip onların ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmek doğru yapılanma demektir....

Tarih: 10 Mart 2006, 11:30 - İp: 88.***.**3.8
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Hımmm. Demek benim sınıf ayrımını yanlış bulmamı yanlış buldunuz. Demek ki sınıf ayrımı olmalı diyorsunuz. İlginç
Ekmek yediği kişileri 2. sınıf insan olarak gören kişilere tepki göstermemin neyini beğenmediniz anlamadım. "Bu insanlara değmez" diyen birini eleştiriyorum, bakyıroum beni eleştiren insanlarda benim dediğimi savunuyor, müşteri velinimetimiz diyor. O zaman hangi lafıma karşı çıkıyorsunuz, onu da açıklasanız. Üslubumu neden beğenmediniz anlamadım açıkçası

#mastertr' tarafyndan 10.03.2006 16:31:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2006, 15:58 - İp: 85.***.**8.233
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

yani varya kendi kendine sınıf yarattın ya helal olsun yakında sen okulda açarsın masterr bey ne sınıfı kardeşim kim sınıflandırma yapmış ama maydonoz tipi insanlar vardır yani bunlar da yeşillik gurubuna girer A.HAYDAR BEY KUSURA BAKMAYIN ÖZÜR ARKADAŞ BİŞEYLER ANLATIYORDUDA CEVAP VERDİM

Tarih: 10 Mart 2006, 18:31 - İp: 85.***.**1.191
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Ne diyorsun sen be?

"artı olarak birde milletin aksiliği ve rekabet ve daha neler neler bide milletin anlıyormuş gibi evde vesikalık hazırlayıp bastırmak istemesi 250-500 binlira gibi fiatlara değilmi dostum bunları saymamışsın yinede fazla para bağlama dostum bu millete bu yeterde artar bile onlar kendi verdiği parayı verir senin verdiğini bilmezler"

Bunlar ne? Onlar diye bir sınıf yaratan biri yokmu?
Eğer öyle bir düşüncen olmadı ise, yanlış anlamışsın dersin.
Nedir bu tavır?
Yeşillik benzetmesi hiç olmamış esoes.
Ya lafını geri al, ya da benim benzetmelerimi şimdiden kabullen kardeş.
Terbiyeni takın!!!

Tarih: 10 Mart 2006, 20:16 - İp: 88.***.**5.241
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

konu maddesini sulandırınca anlatmak istediklerim arada kaybolup gitti
esoes millet sınıf benzeri ayrım yaptığını düşünmüyorum sadece konu damarına bastı. maydonoz yeşillik diye masrertr ye tepki olarak yazmış.
mastertr tepkiside ağır olmuş
ardından konu amacının dışına taşmış
esnaflıkta herzaman satıcı müşteri sorunu olur her satıcı aynı zamanda müşteridir de.
lütfen konuyu başlık doğrultusunda devam ettirelim sevgilerimle.

Tarih: 12 Mart 2006, 12:24 - İp: 88.***.**2.200