a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Stüdyoda Fiyat Ve Sorunlar

not 2 yıl önce yazılmıştır
Bazı arkadaşların fotoğrafcılardaki fiyatları cok abartılı buldukların yazmalarından oldukça rahatsızım.
Türkiyede yaklaşık 16000 civarı fotoğraf stüdyosu var. ve hemen hemen her yerde fotoğrafhane var yani tekelci monopol piyasa değil. ve herkesin çektiği fotoğraf farklı kalite ve farklı maliyetlerde oluşuyor.
bu durumda fiyatı belirleyen kriter farklılık gösterebilir
fiyat arz ve talebe bağlı değişkenlik gösterir yani siz neyi nekadar talep ederseniz onun fiyatı ona göre artar veya azalır tabi burda maliyette önemlidir . ama en önemlisi arz-talep tir

bugün fotoğrafcılığın en büyük maliyetleri sabit gider kalemlerinden oluştuğunu söyleyebilirim.
kira, işçilik, örtülü maliyetler, amorstiman, vergi vb kalemler kullandığımız kağıt ecza film pil gibi fotoğrafcılıkla ilgili malzemelerden daha fazla maliyet tutmaktadır ( örtülü maliyetler: örneğin kendi işyerim değilde bir başka yerde çalışsaydım alacağım ücret. v.b)

amortisman la ilgili bir örnek
2 yıl önce dijital makinaya yaklaşık 100 bin avro ödedim ve bu makinayı bugün satsam 50 60 bin avroya ancak satabilirim yani yaklaşık 2yılda yaklaşık 40 bin avro günlük 55- 65 avro + arza tamir ücretiyle günlük en az 100-120 ytl kayıpla güne başlıyorum
buna ödediğim parayı faizde işletseydim kaznacağım faizi eklersek gerisini siz düşünün
unutmadan bu maliyetlere katlanmamın asıl sebebi teknolojiye ayak uydurmak ve daha kaliteli hizmettir

fotoğrafcıların büyük çoğunluğunun haftada 7 gün günde 14 saat çalıştığını eş ve cocuklarına yeteri zaman ayıramadıklarını ve bir kısmı fırsat bulduğunda bu sitede stres attıklarını biliyormuydunuz.
özelikle son yıllarda işlerin düştüğünü maliyetlerin arttığını düşündükçe....
tiçaret te sanat ta dışardan göründüğü gibi değil dostlar
amacım sanatın kaliteli yapılabilmesi adına verilen emeği ve zorlukları biraz olsun anlatabilmek . anlatıklarım buzdağının görünen kısmı bile değil. anlatmadıklarım da diğer fotoğrafcı dostlar anlatabilirler.

#a.haydar' tarafından 10.03.2006 10:31:30 tarihinde düzenlendi.

#a.haydar' tarafından 10.03.2006 10:33:40 tarihinde düzenlendi.

#a.haydar' tarafından 23.04.2008 09:59:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2006, 11:32 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

iyi muhabbetler arkadaşlar. bu konu altındaki tek sorun sizin para kazanmamanız ise eyvallah.
esnaf muhabbetinize devam edin, müşterilerin düşünceleri önemli değilse sorun yok.
esoes arkadaşım her konuda biz müşterilere laf sokuyor, ama alınmamız normal değil.
dediğim gibi eyvallah.
bundan sonra bu konuda tek bir kelime bile etmeyeceğim, bizim hassasiyetimiz sizinkinden önemsiz ne de olsa.
bu işi sadece para için yapanları ciddiye alıp ceevap bile vermeyeceğim.
içindeki amatör ruhu öldürmeyenler hariç.
(maydanoz diyeni de yaşından ötürü affettim, bir kırgınlığım yok)

Tarih: 12 Mart 2006, 12:36 - İp: 88.***.**8.58
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Dostumuzsun, mastertr...

dikkat ettinmi.. kimileri etrafındakilerle dalaşmak için burada... bir taraftan siteye bir piyon yerleştiriyor ve tahrik dolu başlıklar.. sözler... ardarda..

ilginç... amanın yandım mıydı neydi.. birisi esas dalaşması gereken cik_cik minik kuş muydu neydi... ona tek kelime söylemiyor...

Çünkü onlar gerçekte aynı kimse.. veya biri öbürünün piyonu...

Tarih: 12 Mart 2006, 16:12 - İp: 85.***.**7.81
efe_cik_36
efe_cik_36 (üye)
Kars / Meraklı

Her ilde sizi temsil eden odalarınız ve yönetiminiz var Bu konuyu hiç sizi temsil eden kişilerle paylaştınızmı çünki burada buna hiç bir yaptırım gücünüz yok sadece ah vah dedittiriyorsunuz kendinize.

Tarih: 13 Mart 2006, 08:56 - İp: 81.***.**0.42
daggulu
daggulu (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

mastertr doğru bir sınıf ayrımı yapılıyor gibi bilerk veya bilmeyerek ama fazlasıyla artniyetli olduğunu zannetmiyorum bu genç arkadaşımızın.burda bir ticaret söz konusu yapamayan zarar eden zaten burada olmaz yani memnun olmayan bu piyasadan çekilir demekki bir çoğu memnun...

Tarih: 14 Mart 2006, 17:03 - İp: 81.***.**3.11
gfunk
gfunk (üye)
İstanbul / Amatör

herkesin olduğun söyleyemicem ama bazı fotoğrafçılar yada fotoğraf malzemesi satan insanlar tüketciyi kandırmakmı yoksa başka bişeymi bilmem ama insanları bilgisiz sanıyorlar herhalde şöyle bir örnek veriyim...
geçen hafta eminönünde bir fotoğrafçıya girdim ve fotoğraf filmi alacaktım... Ben fuji nin 100 iso luk filmini istedim adamda sırf kodak var diye bana fuji iyi değil işte herkes kodak kullanıyor, sen benden daha iyimi bileceksin vs.vs diye zırvaladı. Sonuç olarak ''benden daha iyimi bileceksin'' lafı herzaman karşıma çıkıyor ben fotoğrafçıya gittiğimde filmlerimi bastırmak istediğimde hangi marka film kullandıysam o marka kağıda bastırmak istiyorum ''kalite açısından'' yine böyle bir istekte bulunduğumda çocuk kandırırmış gibi beni azarlıyan kişiler bile çıktı (ne alakası var kağıt kağıttır) filan diye
ya tabi herkes aynı değil bu sözlerim sizler için değilde böyle davranan herkes için mesela ben bunu giyisi alırkende yaşıyorum sanki satıcıdan başka kimse birşey bilmiyormuş gibi tavırlar... Galiba bu birşeyler satan yada yapan bütün insanlarda var

Tarih: 28 Mart 2006, 01:52 - İp: 85.***.**1.189
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kusura bakmayın ama asıl terbiyesizlik eden ortada apaçık dururken nasıl mastertr ye yukleniyorsunuz anlamıyorum. esoes adlı kullanıcı sen hangi hakla insanları yargılıyorsun birseyden anlamadıklarını sanarak vesikalık çekiyorlar diyerek elinde bir kac ısık orta karar bir makine birazda ps bilgisi olan herkes vesikalaık fotograf çekebilir(onemli olan kendi ihtiyaclarını karsılayıp karsılamamasıdır zaten karsılamayacagını dusunse bu fotografı bastırmaz) bunuda 5o kuruşa maledip sana yedirecegi parayı diledigi gibi harcar ha tabi fotografı basıp basmamak sana kalmıs nasıl olsa basacak aklı selim birisi bulunur.

#omergin' tarafyndan 29.03.2006 21:30:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2006, 21:12 - İp: 88.***.**6.107
a.haydar
a.haydar (üye)

2 yıl kadar önce açtığım bir konu
artık burda yazılan maliyet rakamlarını daha yukarı çıkarmak gerekiyor ayrıca elimdeki makina artık 50 60 bin avro da etmiyor 20 30 bin avro belki eder ama ozaman i fiyatlarla bugünkü fiyatlarda artış olmadığı gibi bazı kalemlerde rekabet yüzünden indirim bile var 2006 yılı bile bugünden iyi imiş
kazanamıyorsan kapat derseniz kapatıp ta ne iş yapalım fotoğrafcı lıktan başka bir iş yapacak kadar bilgim yok

Tarih: 23 Nisan 2008, 09:54 - İp: 88.***.**8.246
barış
barış (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

dillerine saglık kardeş

Tarih: 26 Nisan 2008, 16:03 - İp: 78.***.**0.57
okyanus206
okyanus206 (üye)

vallahi çok güzel mastertr ben milyarlarca lira harcicam senin evde hazırladıgın vsk yı 250 kuruşa yapıcam yani seni beklicem ?????? ozaman sen al evine 4 milyarlık makinayı vsk sana kaça geliyormuş ögren uyuz oluyorum bu bilmiş ayaklarına yatan adamlara ya insanı meslekten soğutuyorlar

Tarih: 13 Mayıs 2008, 16:35 - İp: 88.***.**0.85