barutelif
barutelif (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Stüdyo (açılış Kapanış Tatil )

Merhaba arkadaşlar, bir konuda kararsız kaldım, studyo sahibi arkadaşlarında fikrini almak ortak bir nokta bulmak için sizlerle paylaşmak istiyorum bu kararsızlığımı.

Genel anlamda işyerlerinin bulundukları bölgelere göre açılış ve kapanış saatleri değişsede, kimi yerler ya da kimi mesleklerde özellikle yogunluk ve iş olabilecek semetlere göre bu çalışma saatleri değişiklik gösterebilir. Bizim meslektede bu saatlerin yogunlugu ile ilgili bir sorudur soracagım.

Vesikalık olsun, biometrik olsun genel anlamı ile bir fotoğraf studyosunun en çok iş yaptıgı günler ve saat araları kaç gibidir. Çok geniş ve bi o kadar da kısa bir soru oldu. Yalnız yılların stüdyo sahipleri bu sorumu sanırım iki cümle yada bir kaç örnekle açıklayabilir.

Kısaca,

1_ Sizce bir Fotoğraf Studyosu Genel olarak kaç gibi açılmalı ve kapatılmadılır?

Örnek; Ataşehir de bir studyo 10.00 açılış 21.00 kapanış yaparken, bir başka semtte bir studyo açılışı 07.00 kapanışı ise 18.00 da yapabilmektedir. Sizlere göre bunun ortası ne olmalıdır.

2_ Bir studyo pazar günleri muhakkak açık mı olmalıdır, yoksa pazar günü dinlenme günü olarak belirlenebilir mi?

3_Fotoğraf studyolarının en yoğun oldugu saatler genel olarak bellil olmasada , inede şu saatler ve günler daha yogun olma ihtimali var diyebilecek yılların studyocuları bu konuda ne diyor.

Teşekkür ederim.

Tarih: 15 Şubat 2011, 20:06 - İp: 78.***.**4.100
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

stüdyolar birer esnaftırlar. yani sabah saat 8-9 gibi açılırlar. akşam müşterinin gelme durumuna göre kapanırlar.

işlek bir caddedeki hemen her işyeri geç kapanır. yani akşam 20:00 - 22:00 arası.
ara cadelerde iseniz akşam 6-7 gibi kapatırsınız.

haftanın her günü açık olursunuz. 7 gün..

çünkü düğün sünnet vs çekimi hafta sonu olur yani o gün hazır elbiseler giyilmişken ve akrabalar toplanmışken fotoğraf çekilelim denilir (%99 bu böyle olur)
askerlerde haftasonu gelir.

genel hatlarda hafta içi rahatsınız hafta sonu koşturursunuz. işlek yerdeyseniz hem kira, hem müşteri hemde yoğunluk-yorgunluk fazla olur.

Tarih: 15 Şubat 2011, 20:30 - İp: 81.***.**2.59
barutelif
barutelif (üye)

Teşekkür ederim, bilgiler için. Yalnız düğün sünnet gibi çekimler öncesinden anlaşmalı oluyor genellikle. Pazar günleri olursa tabi ki pazarları kapamak olmaz,

Tarih: 16 Şubat 2011, 14:15 - İp: 78.***.**2.159
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sürprizler özellikle hafta sonu çok ouyor.

Tarih: 16 Şubat 2011, 16:24 - İp: 95.***.**7.232
cherhat
cherhat (üye)
İstanbul / Firma

Bana Göre

Sabah : 08:00 Açılış

Akşam : 21:00 Kapanış

Pazar Günleri Randevu'lar Dışında Tatil Olması

//

Kapanış 19:30 - 21:00 arası Değişebilir

---

Bunu 1 Ay Test Yaparak Değerlendirebilirsiniz

Örneğin

Açılış Kapanış : 09:00-19:00 Ele alalım

1 Ay Boyunca 08:00-21:00 olsun bu 3 saatlik zaman diliminindeki kazancınızın 1 aylık toplamını hesaplayın . Pazar Günleride Extra Olarak Size Kalmış .

Eğer Kazancınız Gerçekten Fark Gösteriyorsa Uygulayın Ama değişiklik yok ve ufak meblaysa kendinizi yıpratmanıza değmicektir. saygılar

Tarih: 22 Şubat 2011, 14:25 - İp: 88.***.**2.185
barutelif
barutelif (üye)

Teşekkür ederim değerli bilgi ve alakanız için,

Açılış 09.30 kapanış 20.00 olarak belirledik. Pazar günleri dediğiniz gibi ayarlayacagız.

Tarih: 22 Şubat 2011, 16:57 - İp: 78.***.**6.141
foto_67
foto_67 (üye)
Zonguldak / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence bir fotoğrafçı ister işlek caddesi olsun ister ara cadde farketmez herkesin kendisine göre müşterisi var resmi daireler 8de açılıyor 17de kapanıyor bu saatler arası muhakkak açık olması gerekir kapanış saati tabiki caddenin yoğunluğuna bağlıdır pazar günleri yazın her hafta açarsın randevun olmasa bile bir süpriz çıkabilir kışın açmayabilirsin. herkese iyi çalışmalar

Tarih: 24 Şubat 2011, 14:34 - İp: 88.***.**6.83
mitharas
mitharas (üye)
İstanbul / Amatör

beni ne müşteri nede tatiller bağlıyor yeri geliyor akşam 24 e kadar çalışıyorum en erken kapadağım 20:00 20:30 arasıdır neden mi dükkanım da olmaktan zevk alıyorum canım sıkılıyor bilgisayarlarıma format atarım arşivimi düzenlerim acil işlerimi yetiştirmeye çalışırım kısaca dükkanda vakit geçirmekten hoşlanıyorum o yüzden saatler beni pek bağlamaz.

küçük bir anımı da paylaşayım bir akşam yine ıvır zıvır işlerle uğraşıp vakit geçiriyorum dükkanda saat 12 yi geçmiş kapı açıldı içeri gelin damat girdi abi biz kuaförden geç kaldık fotoğraf çektiremedik buyur etik sütüdyoya

Tarih: 25 Şubat 2011, 12:08 - İp: 78.***.**2.60
fuatzz
fuatzz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

kış ve yazın olmak üzere uygula bence kışın sabah 8 veya 8,30 akşam 19,30 pazarları muhakkak açın sabah 12 akşam 18veya 18,30 yazın ise sabah 8,30 akşam 20,30 bende bu 22,30 duğun salonu baskılarım var pazar ise randavuya göre olmak üzere sabah 10 akşam 19 ama iş yerine bulunduğu il içeye göre farklılık gösterebilir herkeze iyi çalışmalar

Tarih: 9 Mart 2011, 11:57 - İp: 85.***.**0.200
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Valla abicim dükkanda sabaha kadar kaldığım günler çok oldu.Tabi işlerin yoğunluğundan dolayı.Düğün salonunda video çekimlerimizin olduğu günler kesinlikle dükkan gece 1'e kadar açık kalırdı.

Onun dışındaki normal günlerde saat 07.30-08.00 gibi açılır akşam saat 21-22 gibi de kapatılırdı.Durum işe göre değişir.Sabah 7 de müşterin varsa 7 de gelir dükkanını açarsın ama yoksa keyfin bilir.Kış aylarında gündüzler kısa olduğu için çalışma saatleri biraz daha dar olur

Tarih: 20 Temmuz 2011, 02:49 - İp: 94.***.**9.103
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bir de şunu ekleyeyim.Biz bayram günü de öğle saatlerinde açarız+haftanın 7 günü

Tarih: 20 Temmuz 2011, 02:51 - İp: 94.***.**9.103