catapat
catapat (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Omaz Böyle Bişey Yaa

ya arkadaslar benim yas 30 fotografcılık baba meslegim meslektede ilkokuldan beri babamın yanındayım senelerdir dukkan malum babamın uzerınde babam vefat etti kendi ustume almam gerek tabe ustalık belgesi alman gerekir dediler yoksa ruhsat yok neyse okula kaydoldum ustalık belgesi ıcın benle beraber sınava giren bi bayan sordum fotografcımısın yok dedi ben bayan kuaföruyum fotografcıda acıp 2 işi bırden yapcam arkadaslar bayan sınav cvp larını bıle bana bakarak yazdı hıc sorulmuyomu meslekten anlıyormusun yada bılgın varmı sorulmuyo dırek verıyolar belgeyı aglasakmı gulsekmi sizce

Tarih: 18 Ekim 2006, 11:50 - İp: 88.***.**1.128
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

orhan arkadaşım iyi güzel diyorsunda nasıl olacak o iş ya herkese derlerse 4 yıl üni okuyacaksınız ??
mevcut iş yapanlarıda bu kapsama alırlarsa bütün fotoğraçılar iş yerlerini kapatıp okumayama mı gidecek...

Fotoğrafçılık mesleği bir çok meslekte olduğu gibi çıraklık eğitimi kapsamındadır. Ve bu işe ciddi olarak eğilenler belgelerini alıp paşa paşa işlerini yapmaktalar ben 1995 yılında kalfalık belgesi aldım. 2003 yılında da ustalık belgesi şimdi ise usta öğretici belgesi almak için müracaat ettim inşallah onuda alıcaz.Bu belgeyi aldığın zaman iş yerinde çalıştırdığın çırak yada çırakları okula yollayabiliyorsun hem normal okul eğitimi alıyorlar hemde sen fotoğrafçılığı öğretiyorsun ve tabi arada gidip orada ders verebiliyorsun.
Herkes yapması gerekeni layıkıyla yapsa ortada sorun falan kalmayacak.
Şimdi yeni dükkan açmak isteyen kişi ustalık belgesi olmadan ne vergi dairesine nede fotoğrafçılar odasına kayıt yaptıramıyor ee böyle oluncada belediyeden iş yeri açma ruhsatı vs.vs alamıyor.
Ancak kaçak çalırsa başka

Başınızı şişirdiysem özür dilerim kalın sağlıcakla ..
...........SAYGILAR..........

Tarih: 30 Ekim 2006, 12:08 - İp: 85.***.**4.96
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence bizde onlara misilleme olarak kuaförlük berberlik hatta hızımızı alamayıp tüm meslek erbabalarının belgesini alalım . bellimi olur bu fotoğrafcılık meseleğinin hali fotoğrafcılık biterse kuaför pastacı kasap elektirikçi vs. meslek mi yok anasını satiiim

Tarih: 1 Kasım 2006, 11:00 - İp: 88.***.**5.170