catapat
catapat (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Omaz Böyle Bişey Yaa

ya arkadaslar benim yas 30 fotografcılık baba meslegim meslektede ilkokuldan beri babamın yanındayım senelerdir dukkan malum babamın uzerınde babam vefat etti kendi ustume almam gerek tabe ustalık belgesi alman gerekir dediler yoksa ruhsat yok neyse okula kaydoldum ustalık belgesi ıcın benle beraber sınava giren bi bayan sordum fotografcımısın yok dedi ben bayan kuaföruyum fotografcıda acıp 2 işi bırden yapcam arkadaslar bayan sınav cvp larını bıle bana bakarak yazdı hıc sorulmuyomu meslekten anlıyormusun yada bılgın varmı sorulmuyo dırek verıyolar belgeyı aglasakmı gulsekmi sizce

Tarih: 18 Ekim 2006, 11:50 - İp: 88.***.**1.128
fotoaktuel
fotoaktuel (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeş öyle sorular soruyolarki herkes cevaplayabilecek derecede.kim ne için alıyor diye sormuyorlar.makbuz kessinler yeter onlar için.artık herşey maddiyat. buda bize dokunuyor.

Tarih: 18 Ekim 2006, 12:58 - İp: 85.***.**0.233
foto onur
foto onur (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

abi bu sınav nasıl oluyo ben anlamadım.ders vermeden direk sınavamı alıyolar.öyle bişey varsa ben gidip bitane daha alayım bari.

Tarih: 18 Ekim 2006, 13:20 - İp: 85.***.**1.244
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

İsteyen girişsin.... boyunun ölçüsünü, müşteri verecektir...

çekirdekten yetişenlerin dahi... müşterisinin isteklerine yetişemediği için mesleği terk etme durumlarını gördüm...

sonu şimdiden belli...

Tarih: 18 Ekim 2006, 13:38 - İp: 85.***.**6.53
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

ilginç geldi, önce kursa ya da pratik sınava tabi tutmuyorlarmı ?

Tarih: 18 Ekim 2006, 14:08 - İp: 81.***.**3.185
draw
draw (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

çok normal burası türkiye ben grafik lisesi çıkışlıyım ama bizim 4 yıllık üniversiteye girmek için matematik yapmak zorundayım ama ben 4 yıl lisede matematik görmedim dahası da var adam matbaa ustası hayatında grafikten tarımdan anlamaz ama karvizitinde grafiker yazar ki buna benzer çok örnek verebilirim... burda kimin eli kimin cebinde belli değil işte arada bizim gibi insanlar madur oluyor ne olur ilerisi bilinmez...

Tarih: 18 Ekim 2006, 14:32 - İp: 81.***.**5.236
turkeyfoto
turkeyfoto (üye)
Kocaeli / Firma

catapat arkadasım en cok yanlısı sen yapmıssın bak kadın senden kopya cekmıs

Tarih: 18 Ekim 2006, 15:02 - İp: 88.***.**2.184
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

birader biz onun mücadelesini verdik ama destek bulamadık...ama ilerde herkes böle çıkıp senin gibi isyan edecek işte...bizim isyanımıza kimse kullak vermedi...

Tarih: 19 Ekim 2006, 04:03 - İp: 88.***.**1.192
mucteba123
mucteba123 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

normal dır kardes aynı sıkıntıyı bende yasadım kasma kendını fazla burası turkıye....

Tarih: 22 Ekim 2006, 19:43 - İp: 85.***.**3.7
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

valla bence de kendinizi fazla kasmayın müşteri bu gibi iş yerlerini kendisi eliyor zaten benim semtimde değişik zamanlarda ve benim iş yerime yakın 5 adet fotoğrafçı açıldı ama en çok üç sene gitti biz 25 yıldır buradayız. Yani müşteri gideceği yeri bulur saygılar.

Tarih: 28 Ekim 2006, 10:58 - İp: 88.***.**7.63
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

ya arkadaşlar bence fotoğrafçılıkta ustalık belgesi çok gereksiz birşey. bunun yerine örneğin her üniversitede 4 yıllık fotoğrafçılık bölümleri açılsa, sadece buradan mezun olanlar iş yeri açabilse, ne güzel olurdu değilmi.

ben iş yerimin duvarına sanayi ustası gibi yada bir berber gibi ustalık belgesi asmak hiçte hoşuma gitmiyor.
ama bunun yerine bir diploma asılı olsa çok daha güzel olurdu bence.
en azından zorunluluğu ustalık belgesine değilde diplomaya verseler. o zaman bu işi daha professionel düşünen kişiler yapar.

Tarih: 29 Ekim 2006, 03:10 - İp: 88.***.**9.202