metinhls
metinhls (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Bitiyormu

merhaba benim bu konuda düşüncem aşağıdaki adreste yazmaktadır lütfen okuyup ister yorum isterseniz oy verebilirsiniz http://onpunto.com/ShowBlog2.aspx?Web=fotografci&CId=19985

Tarih: 17 Ocak 2007, 18:10 - İp: 88.***.**8.79
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili kardeşim günaydın yazıcam ayıp olucak

fotğrafcılık 2000 yılndan beri geri adım atıyor. Sütüdyo fotğrafcılığı bititbitecek herilde 3-4 büyük ilerde hersemtte 3-4 tane fotğrafcı veya sütüdyo lakadcak yok olcak yokolan mesleklerden olcak fotğrafa ihtiyasç kalmayacak ya düğün salonlarına çekilecek yada özel gün fotoğrfacısı olcak evleirinde hizmet verecekler 1 ayıl içinde ankarada 120 stüdyo kapandı fotğrafcılar dası açıklma yaptı hergerçengün abu sayı artacak herkes ayağını denk alsın
ya tarzınızı değiştirn kalitenizi attırın yada başka iş bakın

biraz sert olduysa özür dileirm .

selam ve sevgileimle.

Tarih: 17 Ocak 2007, 18:23 - İp: 81.***.**6.136
studyofoto
studyofoto (üye)
Sinop / Meraklı

flassv bence yumusak bile oldu tavrın cok haklısın hem de o kadar cok haklısın ki...bu tavrını takdir edıyor ve desteklıyorum..

Tarih: 18 Ocak 2007, 15:25 - İp: 85.***.**2.77
sunhara
sunhara (üye)
Ankara / Amatör

Ben fotoğrafçılığın ölmeyeceğini,yalnızca şimdilik zor günlerde bulunduğunu düşünüyorum.

Dünyadaki tüm insanlar eskiye dönmeye başlıyor.Yediğimiz ekmekten giydiğimiz ayakkabıya kadar moda hep eskiye kayıyor.Bence fotoğrafçılık sanatı da bundan nasibini alır ve eski günlerine geri döner.

Tarih: 20 Ocak 2007, 11:39 - İp: 81.***.**8.24
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Korkmayın bişey olmaz...

Tarih: 23 Ocak 2007, 15:03 - İp: 88.***.**3.254
fokss
fokss (üye)
Muğla / Firma

sane 1983 ilk okula başlamam için vesikalık fotograf lazım olmuştu. Yer: Çankırı. Fotografcıya gittik babamla. Bir tabureye oturdum, üstümdeki kara önlükle. Burnumdan sümük akmasın diye habire çekiyordum. ( o efekti yazıya dökemedim kusura bakmayın )üç deyneğin üzerinde kocaman bi alet fotografcı elinde eski üçbuçuk disketler gibi bişey getirip o alete soktu. Işıkları falan yaktı, kafanı şöle tut falan derken, bi şimşek çaktı, gözümün önü kararmıştı, neyse uzatmayım fotografı çektirmiştik. Fotografçı babama -abi haftaya hazır olur. dedi. ( Ankara'ya gidip orta yapılıyomuş fotograf. Çankırı-Ankara 130 km ) Ben herhalde Ankara'da birisi eliyle çizecek zannetmiştim.

sene 2006. Kızımı anaokuluna kayıt ettirirken okuldan vesikalı istediler. En yakın fotografcı Milasta, yani 45 km. Bende kendi dijitalimle kızımı çekip pirintirdan çıkartım.

YAni demeye çalıştığım sadece fotografcılık mesleği ile ilgili değil, bütün meslekler için geçerli, gelişen teknoloji ve dünyaya ayak uyduramayan meslekler ve sanatçılar yok olup gidecekler. Aynen semer ustaları, süpürgeciler, duvar ustaları ve daha sayamayacağım diğer meslekler gibi. Bundan korkmamak lazım bence.

Tarih: 23 Ocak 2007, 15:26 - İp: 88.***.**5.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne eeee?? bitmiş kapatmışlar dukkanı cevap yok..daha ne eeee
şaka biyana flassv ye katılıyorum..kaliteli farklı olanlar ayakta kalacaktır,farklarıda uzun vadede anlasılacaktır

Tarih: 23 Ocak 2007, 23:40 - İp: 88.***.**1.230
tutunajans
tutunajans (üye)
İzmir / Firma

evet fotoğrafçılık bitiyor ama bu mesleği kayıt etmek sananlar için. henüz cyan magenta yellow un ne işe yaradığını öğrenmeden digital baskı işine girmeye çalışanlar tabii ki bitecek artık ayakta kalmanın yolu bilgiden ve araştırmadan geçiyor. sadece oturup müşteri gelmesini bekleyenler yenilikleri takip etmeyenler iş arasalar iyi olur kanımca. cep telefonundan yada digital cameradan gelen baskıyı diğer meslektaşının baskı makinasında bastıran işine yatırım yapmayan ama işinden nafaka bekleyenler tabiiki semerciye nalbanta dönecek.oysa gelişen teknoloji bize daha fazla imkan ve alternatif sunuyor.her geçen gün istediğimiz teknolojiyi daha gelişmiş ve ucuz alabiliyoruz. nasıl fotoğraf çekmeyi bilen tahta makinaylada phase one back ilede fotoğraf çekebilirse aynen baskı bilende carrier ile yada lazer labla sonuç alır
sonuç olarak önce mesleğe saygı ve araştımacı ruh meslektaşlarımızın bu işten daha uzun yıllar ekmek yemesini sağlayacaktır. ne varki sadece kayıt yapanların şansı kalmadı çünkü artık bugünkü teknolojiyle herkes bunu yapabiliyor.fotoğraf zenaatı için gerekli kriterleri öğrenme zamanı geldi artık müşteri kötü fotoğrafa razı olmak zorunda değil.her fotoğrafçı çekimde perspektifi, alan derinliğini vs baskıda contrastı sharpnessi saturrationu ve gammayı öğrenmek ve uygulamak zorunda yapan daha uzun yıllar piyasada kalır. sağlıcakla kalın bilgiyle kalın arkadaşlar

Tarih: 6 Şubat 2007, 00:51 - İp: 88.***.**6.169
aslanali07
aslanali07 (üye)
Antalya / Firma

Arkadaşım mrh ben bu işin toptanını yapıyorum sakın ola kimse korkmasın bu bir sanattır

Tarih: 18 Şubat 2007, 19:08 - İp: 88.***.**9.158
senol_1600
senol_1600 (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

abi artık adamlar evde baskılarını yapıyolar.
300 tl renkli printer le işi hallediyolar.
Bunu tartışmanın bi anlamı yok.

Tarih: 15 Nisan 2010, 12:25 - İp: 81.***.**4.59
kasimusta
kasimusta (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Saat durunca, zaman dururmu? duran saattır, asıl onun niye durduğuna bakmak lazım.
Fotoğraf bitmez, fotoğrafçılık bitiyormu diyorsanız fotoğrafçılık dediğinizin ne olduğuna bakmakmak lazım. Burda kasteddiğiniz stüdyo fotoğrafçılığı ise ben 40 yıl bu işi yapmış birisi olarak bitmicene inanan, hatta dahada değerli olacağını düşünenlerdenim. Bu düşüncemin içini doldurmam gerekiyor tabi. Öncelikle Stüdyo fotoğrafçılığını diğerlerinden ayrı tutmak gerekiyor. Önce şunu kabul etmeliyiz Fotoğraf stüdyoları : Kira, elektrik, su gbi genel giderleri, Eleman giderleri stopajı vergileri ve enson teknoloji bedellerini ödemek zorunda olan ticarethanelerdir.
Ticarethaneler ticari amaçla kurulur ve işletilir tek değer ölçüsü İyi yapmak ve iyi kazanmaktır. Oysa biz kendimizi hep sanatkar olarak nitelemiş iyi bilmekle kayıtlamışızdır.bunun ticarette yeri yok.çok iyi fotoğrafı çekmek için sahip olmanız gereken değerler içinde sanatkarlığınızın hiç bir değeri olmadığını anlamanız için
müşteri pencersinden bakmanız gerekir .Kendi pencerenizden baktığınızda bunu göremezsiniz. Müşteri ödediği bedelin karşılığında iki şeye bakar biri verilen
hizmet ikincisi aldığı ürün. iyi bir fotoğraf düşünün gelin fotoğrafı olsun bu
onun oluşması için ne değerler harcadığınızı düşünün. o fotoğrafı yada fotoğrafları albüme koymadan verdiğinizde sanatkarlığınız kaç para eder..!
o zaman kendinize soracağınız soru, albümcü olmadığınıza göre yaptığınız işin
fotoğrafçılık adına ne olduğudur.
Bu gerçeği görüp kabul ettiğinizde şunuda anlamış olacaksınız. Ticaret yapıyorsunuz ve talep yaratmak için arz ettiğiniz tek ürün hizmetlerinizin ambalajı
ve bu ambalaj sizin bütün değerlerinizden daha değerli.
Yanlış anlaşılmasın ben albümcü diilim ama albümün stüdyofotoğrafçısının yok oluşu ile kurtuluşu arasında çok önemli olduğuna inanıyorum. o yüzden fotoğrafçılığı iyi bilenlerden diil iyi yapanlar adına iyimserim.

Tarih: 15 Nisan 2010, 14:47 - İp: 88.***.**8.12