metinhls
metinhls (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Bitiyormu

merhaba benim bu konuda düşüncem aşağıdaki adreste yazmaktadır lütfen okuyup ister yorum isterseniz oy verebilirsiniz http://onpunto.com/ShowBlog2.aspx?Web=fotografci&CId=19985

Tarih: 17 Ocak 2007, 18:10 - İp: 88.***.**8.79
damla43
damla43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar ben 18.bin nufuslu küçük bir ilçedeyim. bu küçücük yerde 10 fotoğrafçı var. ben bu güne kadar herzaman en kaliteli işi vermeye çalıştım tabiki maddi anlamdada hakkımı istemek en doğal hakkım olduğu düşüncesiyle hareket ederek her zaman için ucuz iş işcilik yapmadım. her zaman bütün ekipmanlarımı hiç bir masraftan kaçmadan yeniledim ve yanımdaki çalışana elemanlarımıda sıradan değil daima en iyilerini seçtim. ama artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. çünkü benimle aynı işi yapan mesleğine saygı duymayan,kendilerini müşterinin kölesi sayan hala vhs,8mm,ec45 lerle günlüğü 50 liraya camera çekimlerine giden,amatör makinalarla düğünlerde tanesini 50 krş.a fotoğraf çeken,std.yalarında müşteriye 1 er 1318 veya 1521 fotoğraf veren , bütün dijital çalışmalrını 20.30 fonla çalışma yapan ve hatta arşivlerini müşteriye teslim edebilecek kadar küçülebilmeyi alışkanlık edinen ve daha neler neler. işte ben böyle kişilerle aynı ortamda çalışmaya çalışan bir fotoğrafçıyım. Allah aşkına siz gelinde bu 25 senelik emeğinize nasıl saygı duyacaksanız ve hala nasıl bir şevkle çalışacaksanız ? banada söyleyinde bende bileyim artık.....

Tarih: 17 Nisan 2010, 01:54 - İp: 78.***.**6.9
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

fotoğrafçılık eski bir meslek ama dijitale geçince bu işi öğreten eğitim kurumları bile (çıraklık eğitim) geri kaldı yetişemedi.

esnaf sanatkarlar odası deseniz fiyat politikası yapamadı. oysa birsürü türlü fiyatlandırma var..

sen oyun alanını boş bırakırsan herkes cirit atar hakkınıda arayamazsın. çünkü seni savunacak olanlar(rekabeti savunacaklar) işi çok iyi bilmeliler. onlara durumunuzu anlattığınızda size evet hakıslınız durun şuna yaptırım uygulayalım yada sen haksızsın çünkü şöyleyken şöyle denebilmeli idi.

bir serbest piyasa lafıdır tutturmuşlar gidiyorlar. bu meslekte çok açık kapı var. ve herkes kapıyı zorluyor.

fotoğrafçılık hele dijital fotoğrafçılık bakir alan herkes hücum etmiş durumda..

çünkü kolay.(öyle zannediliyor)

Tarih: 17 Nisan 2010, 02:53 - İp: 88.***.**2.117
steve
steve (üye)
Kocaeli / Meraklı

bu fotoğrafçılığın bir belgesi varmı yokmu..her kes yaparmı yapamazmı.geçen oturduğum muhitin bir devlet dairesine gittim.karşısında takip işleri yapan bir dükkan diyeyim,vesikalık çekilir diye cama not düşmüş.o muhittede iki tane fotoğrafçı var.eğer durum böyle olur ise her isteyen dükkanının bir köşesini fotoğrafçı haline getirirse fotoğrafçılk bence biter..bir de fiyatlar..kimisi çok uçuk.kimiside çok düşük.bence ilk önce studyo fotoğrafçıları kesinlikle dayanışma halinde olucak.merdiven altı tabir ettiğimiz çalışanlara kanunen dur demesi lazım. ALLAH bol müşteriler versin....

Tarih: 17 Nisan 2010, 11:50 - İp: 88.***.**0.153
fototansu
fototansu (üye)
Bilecik / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm biten meslek degil yukselen tekneloji sadece fotoğrafcılık degil tüm meslekleri aynı duruma getirdi bizler yine şanslıyız yinede tek başımıza çalışıp iş üretebiliyoruz işimizi ayakta tutuyoruz yenilikleri takip edip müşteriye ulaşırsak müşterinin ulaşamadıgı o zaman işimiz bitmez HERKESE BOL MÜŞTERİLER

Tarih: 18 Nisan 2010, 12:26 - İp: 85.***.**1.39
molin
molin (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

150 yıl önce şekeri sadece köşk ve saraylarda yaşayanlar yiyebilirdi. Bugün herkes yiyebiliyor. "Fotoğrafçılık bitiyor mu?" hayır herkes fotoğrafçı. Hangi tür fotoğrafçılıktan bahsedildiği daha önemli. Örneğin savaş fotoğrafçılığı bitmez.

Tarih: 2 Haziran 2010, 15:41 - İp: 178.***.**7.43
photox5535
photox5535 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

babadan fotoğrafcıyım ve daha ilkokula baslamadan okuma yazmayı öğrenmeden karanlık oda da calısıor kartları banyoya daldırıyor cıkarıor hazır fotoları sabaha kadar tellere diziyordum ozamanlar 16 kişi calısıorduk dükanda sadece bir dükkan yetmiyor dükan yakınlarında mutlaka ewden bozma bi karanlık oda kuruyorduk fazla uzatmak istemem diyeceğim o ki suan hangi fotoğraf stüdyosunda veya karnesi cok düzgün olanlar hariç hangi laboratuarda 16 kişi ekmek kazanıyor ancak dediğim gibi artık yükünü fazlasıyla tutmuş parayı koyacak yer bulamayan meslektaslarımızın laboratuarları veya baskı merkezleri bu kadar kişinin ekmek kapısı olabiliyor eski bir söz wardır hepimiz biliriz_ paran varsa yancıkta ........işte bizim güzel mesleğimiz artık maalesef bu durumda yani paran varsa varsın yoksa sende yoksun...

Tarih: 5 Ağustos 2010, 16:36 - İp: 78.***.**0.131
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Stüdyo fotoğrafçılığı dışında ölür.Artık insanlar evlerine fotoğraf yazıcıları alıyorlar ve fotoğraflarını ordan çıkartıyorlar.Maliyeti nedir bilmiyorum ama.

Stüdyo ayakta kalır.Tmm insanlar dijital makinalarıyla çektikleri fotoğrafları fazla önemsemeyip kalitesine bakmayıp fotoğraf yazıcılarından çıkartabilirler ama iş stüdyoda aynı değil.
Gelin damat gün geçtikçe daha da önem kazanır diyorum

Tarih: 20 Temmuz 2011, 04:16 - İp: 94.***.**9.103