snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Haklarımız?

arkadaşlar digital ortama geçtikten sonra hemwn hemen çoğu müşterim fotoğraflarini cd ye aktarilmasini istiyor ve bunu çok doğal hakkıymış gibi israr ederek yapiyor....
bu gibi durumlarda ister istemez munakaşa içine giriyoruz. böyle bir durumda yaptırım hakkımız ne derecedir?çekilen fotoğrafin cd sini vermediğimizde mahkemeye başvuran müşterimize karşi haklarimiz nelerdir?
konuyu bilen ve daha önce böyle bişi ile uğraşmış arkadaşlardan cevap bekliyorum...

Tarih: 3 Mart 2008, 09:50 - İp: 88.***.**3.186
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Reyhan nickli üyemizin konusundan, kopyala-yapıştır yapıyorum..

"İsfo Ya Teşekkür Önemli
SELAM SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM OKUYANLAR KONUMU ZATEN BİLİYOR KISACA ŞU NEGATİF YADA CD LERİ YANİ KENDİ ÇEKİMLERİMİZİ MÜŞTERİLERİN İSTEMESİ DURUMU İSFO'DAN CEVAP GELDİ AYNEN YAZIYORUM:FOTOĞRAFÇILAR İLE İŞ SAHİPLERİ ARASIBDAKİ HİZMET İLİŞKİSİ ARALARINDA AKDEDİLEN SÖZLEŞMEYE BAĞLIDIR SÖZLEŞMEDE NEGATİFLERİN İŞ SAHİBİNE TESLİMİ HUSUSUNDA BİR ŞART BULUNMASI HALİNDE İŞ SAHİBİ KENDİSİNE TESLİMİNE TALEP EDER
AKSİ HALDE FOTOĞRAFÇI VE İŞ SAHİBİ ARASINDA AKDEDİLEN SÖZLEŞMEDE NEGATİFLERİN İŞ SAHİBİNE TESLİM EDİLECEĞİ HUSUSUNDA YER ALMAMASI VEYA TARAFLAR ARASINDA HİÇBİR SÖZLEŞMEDE BULUNMAMASI HALİNDE 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA FOTOĞRAFLARIN GÜZEL SANATLAR NİTELİĞİNDE OLMASI VE FOTOĞRAFÇININ ESER SAHİBİ SIFATI BULUNMASI SEBEBİYLE FOTOĞRAFLARININ NEGATİFLERİNİ İŞ SAHİBİNE TESLİM ETMEMEK VE MUHAFAZA ETMEK HAKLARI BULUNMAKTADIR "

Tarih: 3 Mart 2008, 12:05 - İp: 85.***.**6.59
snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mete su serptin yüreğime anlatım için çok sağol...

Tarih: 3 Mart 2008, 17:06 - İp: 88.***.**5.142
ufukguler
ufukguler (üye)
Kırklareli / Profesyonel Fotoğrafçı

sevgili dostum ufuk ben reyhan nicli fotoğrafçı bana bi fax numarası ver sana faxsını çekeyim 0533 747 14 98 numaram

Tarih: 4 Mart 2008, 15:29 - İp: 88.***.**4.54
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

İşte dayanışma budur. Bravo arkadaşlar. işte böyle.

Tarih: 7 Mart 2008, 00:01 - İp: 88.***.**0.127
mine05
mine05 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bence elinde belge olan arkadaşlar belgeyi scanner ile tarayıp foruma yüklesin. Dileyen arkadaşlar download edip stüdyolarında bulundururlar ve müşterilerine gösterebilirler...

Tarih: 11 Mart 2008, 12:33 - İp: 88.***.**4.249
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Katılıyorum. Elime bu belge geçerse burada inşallah yayınlamak isterim. Belgeyi tarayıcıda tarrtırıp forumda yüklemek-göstermek akıllıca:-)

Tarih: 14 Mart 2008, 13:16 - İp: 88.***.**5.102
  • 1