damla43
damla43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dijital Görüntülerin Müşteriye Verilmesi

Slm akadaşlar.malumunuz hepinizin başında aynı dert vardır. yapmış olduğumuz iç ve std. çekimlerin den müşteri bazılarını ücret karşılığı aldıktan sonra diğer çekimlerin görüntülerini cd.flash vb. dijital ortamlarda almak için çok büyük uğraş veriyor. ve hatta yasal yola başvurabilecek kadar ileri gidebilecekler dahi var. müşteri işin kurnazlığında ! emek karşılığını hiçe sayarak başka bir yerde çokçok daha ucuza baslı alabiliyor,büyütebiliyor, çoğaltabiliyor v.b
bu durum şahsen benim başıma çok fazla geliyor. peki ya sizlerin ? bu durumun yasal kurallarını bilen araştıran arkadaşlar varsa paylaşımını bekliyorum.inanıyorumki %90 meslektaşım başta ben duacı olacaktır.

Tarih: 8 Eylül 2009, 01:41 - İp: 88.***.**1.52
ufukguler
ufukguler (üye)
Kırklareli / Profesyonel Fotoğrafçı

sevgili meslektaşlarım ben bu konuyu iyice araştırdım çünkü müşteriyle bu konu hakkında laf kalabalığına girmekten sıkılmıştım şimdi elimde yasal olarak bizim çektiğimiz fotoğrafların saklama hakkının çekene ait olduğuna dahil bir belge var ve hiç fazla konuşmaya gerek kalmadan bunun yasal olarak çeken kişi yada firmaya ait olduğunu söylüyor ve asılı olan yasayı gösteriyorum çok ısrar edip ben burada oturmuyorum falan diyen müşterilerede düğün salonlarımda çektiğim fotoğrafları tanesini 3 tl den hesaplayıp stüdyo çekimlerinide poz sayısını hesaplayıp üst bir albüm fiyatından satabileceğimi söylüyorum çözümüm bu hepimize bol kazançlar

Tarih: 11 Aralık 2009, 10:33 - İp: 88.***.**4.31
damla43
damla43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhabalar. elinizde olan bu resmi belgeyi eğer bizlerle paylaşırsanız ben dahil bütün meslekteşlarıma müşterilerin karşısında daha dik durabilmek için çok büyük iyilik yapmış olursunuz. hep beraber beklioruz...

Tarih: 21 Ocak 2010, 00:55 - İp: 78.***.**3.203
dt1907
dt1907 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

bende vermiyorum bu yıllardır var siyah beyaz zamanıda böyleydi roll renkli film zamanıda böyleydi yani hiç bir zaman vermedim görüntüleri

Tarih: 21 Ocak 2010, 13:56 - İp: 85.***.**5.24
pekkolay
pekkolay (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

selamlar

bizde mümkün olduğunca arşiv vermiyoruz. Tabi isteyen olursada 300 pikselde çok ufak boyutlarda veriyorum.

Tarih: 30 Ocak 2010, 08:46 - İp: 78.***.**8.235
fotobulut
fotobulut (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

böyle durum benim basımda var müşteriler genellikle tanıdık olduğu için yok denemiyor bende 4,5 -6 72 inç olarak croplayım atıyorum .bu sekilde aynı netlikte baska yerden coğaltma sansları kalmıyor

Tarih: 23 Şubat 2010, 12:39 - İp: 78.***.**6.37
fotonecip
fotonecip (üye)
Gaziantep / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm arkadaslar bende arşiv kesinlikle verilmez, verecekde olursam diger arkadaşlarin dedigi gibi 72 crpda veriyorum saygılar

Tarih: 2 Mart 2010, 19:32 - İp: 88.***.**2.228
doktor12
doktor12 (üye)
Bingöl / Stüdyo Fotoğrafçısı

bende varmıyorumemegımız bosa gıdecek versemde dpı 20 yapıyom hıc ısıne bıle yaramıyor

Tarih: 12 Mart 2010, 08:34 - İp: 85.***.**3.182