vahap
vahap (üye)
İstanbul / Meraklı

Kart Banyosu

arkadaşlar daha önce de sormuştum
ama cevap alamadım
devoloper - bilich - fixer bu üç banyonun kart ve film için ayrı ayrı kimyasallarını ve ya yerine konulabilecek kimyasallarıhazırlanışı ve kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek kimse yoookmu
............varmı?

Tarih: 30 Ocak 2006, 19:36 - İp: yok
vejdi
vejdi (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım daha önce sormuşsun güzel ; bilenler cevap vermiş az çok neden başka bir başlık altında konuyu TEKRAR açmışsın anlamak çok zor, zaten ortalık aynı sorulardan geçilmiyor!!!
İstanbul gibi bir yerde oturmuşsun binlerce büyük küçük fotoğraf laboratuarı var git sor daha iyi öğrenirsin (piyasada beş altı çeşit ilaç var hangisini açıklasın bilen )

#vejdi' tarafyndan 30.01.2006 20:42:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ocak 2006, 20:05 - İp: 81.***.**6.203
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Onların yerine ancak kendileri konulabilir...

Yani alternatifin yok....

Bleach..... sakın ha beyazlatıcılardaki bleach le onu telafi etmeye kalkma.... İşin çıraklığını yapmadanda kimyagerliği gibi detaylarına dalmaya kalkma....

En iyisi bir epson r200 photo gibi bişey al.....

Artık o bahsettiklerin sadece dijital minilablarda kullanılacak.....
Siyah-Beyaz için kendin yapman doğru...

Renkli banyolara girişmen sana faydadan çok..... vakit kaybettirir, yapacaklarında bir şeye benzemez...

Hoşçakal.....

#mete007' tarafyndan 31.01.2006 11:00:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2006, 11:02 - İp: 85.***.**1.215
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Siyah-Beyaz banyo konusunda aydınlatıcı bilgileri için Vejdi'ye teşekkür etmek isterim...

Dijital her şekilde yaygınlaşsada Siyah-Beyaz için evimizde bir karanlık oda ayırmamız gerektiğini düşünüyorum...

Siyah-Beyaz filmlerin gri tonlama gücü başka hiçbir şekilde yakalanamadı...(bence)... Yazılarında Afrikalı'da bahsetmişti...

Eğer Developer-bleach-fixer i Siyah-Beyazda kullanılıyor diye biliyorsan bu yanlış....(Bu, c41 banyonun sıralamasıdır)(renkli negatif)..

Siyah-Beyaz banyoları toz halinde veya konsantre sıvı olarak alman gerekir.... Vejdi'nin belirttiği şekilde..

#mete007' tarafyndan 31.01.2006 11:27:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ocak 2006, 11:28 - İp: 85.***.**1.215
  • 1