esraizmir
esraizmir (üye)
İzmir / Amatör

Fotograflarimi Nasil Basarim?

zenit 122 fotograf makinem var.. 400 asa lik filmle bi makara fotograf cektim.. yeni basliyorum.. simdi bunlari basmam gerekiyor.. aslinda karanlik odada kendim basmak -ogrenmek- istiyorum ama yardimci olabilecek olan arkadasimla gorusmuyorum artik baska bildigim karanlik oda da yok ogretcek olan da yok makaranin icindeki pozlari simdi herhangi bi fotografcida mi bastirayim? mat mi bastirayim..

Tarih: 5 Mart 2006, 20:43 - İp: yok
ulasfoto
ulasfoto (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

senin için en iyi çözüm en yakın fotoğrafçıya çektiklerini bastırman artık devir degişti karanlık odada bassan bile renkleri tutturamazsın...

Tarih: 8 Mart 2006, 12:17 - İp: 85.***.**7.67
mezzy
mezzy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Film eğer siyah beyaz ise kağıda basabilirsin. Bunun için de agrandizör denilen alet gerekiyor.

Tarih: 9 Mart 2006, 23:18 - İp: 81.***.**2.92
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

esra izmir gerçek ten istiyor isen gerçekten otur siyah beya z baskıyı öğren ve bas çünkü o an da ki haz hiçbişeye değişilmez

Tarih: 4 Haziran 2006, 12:59 - İp: 85.***.**9.125
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

karanlık oda kitaplardan yada tarifle öğrenilec bir şey değil bu işi iyi bilen biri ile katranlık odasya girilik öğreniler ve zamanla göz aşinalığı el becerisi ile yapılabilir sana yardım edebilecek birini nasıl bulabilirsin bilmem ama bulana kadar biraz zaman ihtiyaçın var bu zamana kadar flim yıkatıp bastır çekim esnasında yaptığın yanlışları gör ilk flim olduğuna göre fazla yanlışın çıkacaktır bir kaç flim yaptıktan sonra karanlık odada harcıyacağın emek ve vaktine deyecek işler çıkartırsın senın fotoğraf bilgin, çekim bilgin, teknik bilgin nedir bunu bilemem ama yeni başladım demenden yola çıktım yazarkan yanlış anlama çok fotoğraf çekip bilgini artıktırdıysan ve sb yeni başladım dediysen bile sb renk göre çok daha zor bir çekim içerir yanlış anlama olduysa özür

Tarih: 21 Haziran 2006, 18:56 - İp: 88.***.**4.24
beyatlı
beyatlı (üye)
İstanbul / Firma

Merhabalar.
siyah beyaz baskı için sadece argandizör olması gerekmiyor.
öncelikle film banyosu (f1+f2+f3) lazım.
bu cihazda filmlerini yıkadıktan sonra.
diyelim argandizörde bastınnn.
siyah-beyaz için eski derler tabiki kullandığı banyoda eskidir.(eski sistemden bahsediyorum şimdi normale döndük.) bunun banyosu tuza benzer. suda eritirsin.
Daha sonra bunu hafif kırmızı koş ışıkta suya bandırırsın.
çırp çırp çırp. bittiiiii.
sonra ışığı yak
biraz bekle, yerine otursun resim.
sana masraflı çıkar bu iş.
gerçi dijital çıktıktan sonra bu sistem epey bi ucuzlaştı.
bedava sayılır. istersen sana çokkkk ucuza kuralım.

kendine iyi bak. byeee

serdar.
[email protected]

Tarih: 17 Temmuz 2006, 23:01 - İp: 88.***.**5.233
carisma
carisma (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu konuda yardimci olmak isterdim ama kendim baskasina bastiriyorum....sadece burda fark ettigim suydu ulasfoto cok ukalaca cevap yazmisin bence hic yazmasaydin bin kat daha makbule gecerdi.... bir yerdede fon yerde sat baskalarina böyle cevap ver ukalaca seyler bunlar...sadece bir soru sen paylasim diye bisey duydunmu yada bunu yasadinmi yada bir insana yasatirdinmi eger yapmadisan hic bizlere saygi duy...bizlere saygi duyarsan kendinede saygi duymasini ögrenmis olursun

Tarih: 2 Ocak 2007, 19:56 - İp: 85.***.**7.198
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar, Yeni amatörlerin fazlaca merak ettiği bir konuyu daha önce soran arkadaşlarıma şöyle anlatmıştım.
Aynen aktarıyorum.

"Üniversite yıllarında kaldığımız öğrenci yurdunda demirbaş bir agrandizör vardı, epey faydalandık.

Olay çok karışık değil.
Bir gurup kimyasal eskiden tartılıp ambalaj olarak bir arada satılırdı.
Geliştirici diyelim. Belli bir miktar su ile karıştırılıp koyu renk şişelerde korunurdu. Şimdi hazır olanları var. Markasına göre. Birisi bir ölçek hazır kimyasala 5 ölçek su karıştırılarak hazırlanıyor.

Film Banyosu
Film banyosu için siyah plastik banyo silindirleri var, içine termometre sallanıp girişinden geliştirici banyo eklenir.
Gelen şişe üzerinde hangi iso ve markada hangi derecede kaç dakika bekleyeceğine dair çizelgeye bakarak beklenir.
Süre sonunda banyo, tekrar kullanmak üzere bir kaba alınıp, kullanım adedi not düşülür (15 civarında film yıkamadan atılmaz)
Banyo birinci ilaç boşaltılınca hemen bol su ile filmin üzerindeki kimyasal kalıntılar yıkanır. (Nötrleştirilir.)
Üçüncü banyoya (fiksatör) tesbit banyosu denir. Hatırladığım kadarıyla sodyum hypoklorit kristallerinin suda eritilmesiyle hazırlanıyordu.
İlk banyo ile ışık almış alanlar kararmış idi. Film kimyasalları halen film üzerinde olduğundan ışık alması halinde hassasiyet sürebilecek iken bu banyo film üzerindeki kullanılmamış, ışık almamış gümüş bileşiklerini filmden ayırarak bünyesinde eritmesi ve filmin aldığı görünümü işıktan etkilenmez ve kalıcı hale getirme işi tamamlanır.
Film artık karanlık yuvadan çıkıp bol suyla tekrar yıkanıp bir ucuna ufak bir ağırlıkla ipe mandallanır.
Bu ilk aşamada kırmızı işik yoktur. Karanlık odada yaptıysanız zifiri karanlık, el yordamı, veya banyo silindirindeyse içeride ışık olabilir.
24 saatlik kuruma devresi başladı.Karta Baskı

Önce kurumuş sonra kemikleşmiş film gözden geçirilip su damlalarının lekeleri pamukla dikkatlice silinip fim agrandizöre takılır.
Tepsilere 1- Geliştirici, 2-Temiz su, 3- Tesbit (hypo) banyoları hazırlanır.
İşte koyu kırmızı ışık şimdi devrede. Fotoğraf kartlarımız kırmızı ışıktan pek etkilenmezler.
Cihazın ışığı yakılıp filmdeki görüntü yerdeki tablaya basit bir projeksiyonla verilir. Büyüklük ve kadraj ayarlanır, objektiften deneme kartı üzerinde netlik ayarlanır. objektifin önü kırmızı cam filtreyle kapatıldıktan sonra foto kart kutusu açılarak kartın ışığa hassas yüzeyi huzmeyi alacak şekilde sabitlenip, kırmızı filtre yana açılarak beyaz ışık ile negatif görüntü karta verilir.
Önceden kullanılan kart ile banyo deneylerinden ve filmin tonundan kaça kadar sayılacağı denenmediyse birkaç pozlama yapılarak ön banyo ile denenir.
Sonuçtan memnun kalındığında kartlara teker teker gerekli zaman süreli görüntü verilerek; ışıklanmış kartlar bir kanarda toplanır.
Makinenin işi bitince ışığı söndürülüp birkaç kart ile ilk banyo başlar. Ahşap ucu lastik maşa ile banyodaki kartlar karıştırılıp arada istenen renk geldimi dye kontrol edilir.
Rengi gelenler ortadaki su banyosuna geçer, Oradan üçüncü tesbit banyosuna.
Tercihan ters dururlar ve hava kabarcığı olmasın diye karıştırılırlar.
Tesbit banyosundan çıkan kart yıkanıp kuruyacağı yere bırakılır.
Filmlerde gördüğümüz karanlık odada daha çok büyük boyutlu baskılar ve onların kurutulma işlemidir.
Bir mesleği bu kadar satırda anlatamayız. Parlak ve mat veya ipek dokulu kartlar, kahveden yeşile kadar renk tonlu,boyutlarından gelişme gecikmesine göre guruplanan çeşitli ürün bilgisi hep ustalarımızın sanata verdiği yıllarla öğrenilirdi.
Artık digital (Tüfek) icadoldu.....

30 yıl önceden aklımda bu kadarı kaldı.
Güncel uğraşan arkadaşlar noksanlarımı tamamlasın.
Siyah Beyaza Emek veren ustalarımıza saygılarımı sunuyorum."

Daha önce yazan arkadaşlarımız önemli başlıklardan bahsetmişler.
Öncelikle ilk filmler bilen fotoğrafçılara banyo ve baskı için verilir.
Muhtemelen epey noksan ve hata bulunacaktır.
Çekimler düzene girdikten sonra bu işle ilgili bir kurs veya ders alıp, ustanın tecrübe

Tarih: 5 Ocak 2007, 01:11 - İp: 85.***.**0.165
hyako
hyako (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Renkli foto lar ile calismak hic bilmeyen birine en son tavsiye edilecek bir konu...
Ayrica eldekiler nedir ..? Bir temel karanlik oda,gerekli ekipmanlar ve banyo islemlerini saglayabilecek hic bir sey yok..bunlar olsa bile Bilgi ve tecrübe yok..Acik konusmak lazim ..Bence su an yapabileceginiz en güzel sey Bir stüdyoda banyosunu müteakip Tab ettirmeniz..Sizin icin en ucuz yol bu..ayrica cektiklerinizi görme sansiniz var...
Saglicakla kal..

Tarih: 1 Temmuz 2007, 15:45 - İp: 77.***.**6.140
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

izmirde siyah beyaz arganzanzon lu baski tanesi 3ytldi sanirim

Tarih: 5 Temmuz 2007, 22:30 - İp: 88.***.**5.253
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

izmir de baskıya ilgili olan arkadaşlara malzemelerini kendileri almak koşuluyla ücretsiz yardımcı olabilirim.

pm atan arkadaşlara detaylıca yazarım.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 23:37 - İp: 85.***.**1.144