maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Dikkat Virüs Dolaşıyor

ISMI : BITTORRNET.EXE

EGER TOPLU KULLANIMA ACIK (OKUL, INTERNET KAFE, ISYERI
vb.) BILGISAYARLARDA CALISIYORSANIZ VE HELE HELE USB
DISKINIZI (FLASH DISK) BILGI AKTARMAK/ALMAK ICIN
KULLANIYORSANIZ LUTFEN SU KONULARA DIKKAT EDIN :

1- COK MECBUR KALMADIKCA USB DISKINIZE YUKARIDA ADI
GECEN TUR BILGISAYARLARDAN VERI ALMAYIN, ALIRSANIZ
EVINIZDEKI BILGISAYARLARA BU DISKTEN VERI AKTARMAYIN
(TABI GUNCELLENEN VIR ANTI VIRUS PROGRAMINIZ VAR ISE
VE BU DISKE ALDIGINIZ BILGILERIN GUVENLI OLDUGUNU BU
PROGRAM YARDIMI ILE SAPTAMIS ISENIZ BASKA)

2- USB DISKINIZE VERI ALMAYACAK, FAKAT DISKINIZDEN
BILGISAYARA VERI AKTARACAKSANIZ; BU DURUMDA DA USB
DISKINIZIN YAZMA KORUMASINI CALISTIRMIS OLUN (GENELDE
DISKIN YAN TARAFINDA MINICIK BIR DUGMEDIR)

BUGUNLERDE USB DISKLER ARACALIGI ILE HIZLA YAYILAN BIR
VIRUS MEVCUT, HATTA DIGITAL FOTOGRAF MAKINALARININ
HAFIZA KARTLARINA DA KENDISINI KOPYALIYOR.

ANTIVIRUS PROGRAMLARI ICINDE SILEBILEN PROGRAM ISE
NOD32.

BENDE AVAST PRO'SU(HEMDE HERGÜN GÜNCELLER KENDİNİ) VAR AMA NEDENSE GÖRMEDİ VE BULAŞTIRDI AMA ERKEN FARK ETTİK DE MÜDAHALE ETTİM. TEMİZLEDİM.

Tarih: 28 Şubat 2007, 20:00 - İp: 203.***.**8.70
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

c: ve d: yı cıft tıklayarak acamıyorsanız ve autorun.vbs dosyası yok vs. gibi bir uyarı alıyorsanız,c:ve d: ye sag tıklayınca ac ve arastır komutları yerınde sacmasapan birşeyler yazıyorsa aynı vırusten bahsediyoruz demektir..

bahsettiginiz virusu herhangibir,guncelleştirmesi yapılmış vırus programıyla silebilirsiniz ancak uyarıyorum silmek bilgisayarın birdaha acılmaması gibi sorunlara neden olabiliyor..iki arkadasım bu nedenle format atıp veri kaybetti..

sorunun cozumunu unknowna mesaj atmıstım bu topici gorunce burayada yazmaya karar verdim..

ekteki dosyayı indirin ve calıstırın..windows xp için kullanın digerleri için degil..işi garantiye almak için,sorun cozuldukten sonra tercihen kaspersky ile guvenli modda taratın..cıkan zararı dosyaları silin..tempi bosaltın..cop tenekesinide bosaltın..

dosyayı indirin

ayrıca konuyla alakasız ama guvenlik için superantıspyware diye bedava bir program var netten kolaylıkla bulabılırsınız..
spyware yıyıpte ekranın sag alt kosesinde system alert uyarısı gordugunuzdede (uzerıne tıklarsanız sizi bir sayfaya yonlendirir!)bu adımları takıp ederseniz sorundan kurtulursunuz..
programları guncelleştirmelerini yapıp kullanmanızı tavsiye ederim..trojan ve spy yazılımlara karsı oldukca etkilidir..

taramayı yapmadan once sıstem geri yuklemeyı kapatın.
guvenli kipte bilgisayarı acın
gorev yoneticisinden suphelendiginiz programları sonlandırın
soyledigim antivirus programlarıyla tarama yapın
cıkan zararlı dosyaları silin
tempteki dosyalarıda silin
cop tenekesini bosaltın
bilgisayarı yeniden baslatın.

kolay gelsin

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:55 - İp: 88.***.**8.222
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

unutmadan usbden taktıgınız flash dıskleri kesinlikle virus taramasından gecirin..ortak kullanılan bilgisayarlarda ozellikle dikkat edin..siz belki dikkat ediyorsunuzdur ama baskaları bundan habersiz olabilir..
fotograf makinenizin kartını bile virus taramasından gecirin..

Tarih: 30 Mayıs 2007, 18:59 - İp: 88.***.**8.222
emre1789
emre1789 (üye)
Manisa / Profesyonel Fotoğrafçı

walla ben de nod32,microsoft defender,spyware doctor, ad-ware kurulu..ne bi trojan saldırısı gördüm,nede hissettim.
ama dikkat edin bu aralar sos.exe die bişi war.bana gelmedi ama gelenler bin pişman...

Tarih: 3 Haziran 2007, 13:33 - İp: 88.***.**0.77
ahoca
ahoca (üye)
Adana / Meraklı

Avast virüsleri bilgisayara girerken görmüyor.Avast'a sen tara dediğin zaman virüsü görüyor.Birde açılışta tara komutunu Avast'a verirsen virüsü silebiliyor.Ben de Avast kullanıyorum bilgisayarım yol geçen hanına döndü. Nod 32'yi deneyeceğim.
Ha bu arada rontok isimli bir vürüs geziyor. Bilgisayardaki araçlar kısmındaki klasör seçeneklerini siliyor ve gizli dosyaları görmenizi engelliyor.Belgelerimdeki resimler klasörünü heryere kopyalayıp bilgisayarın hafızasını dolduruyor. Avastla açılışta tarat dediğin zaman buluyor ve siliyor.Virüs sistem klasöründe olduğu için o dosyayı da siliyor.Araçlardaki klasör seçenekleri yine gözükmüyor. Klasör seçeneklerini görmek isterseniz buseferde yeniden kullanıcı hesabı açmanız ve eski kullanıcı hesabınızı silmeniz gerekiyor. Bazen bu virüs kendi bilgisayar isminizlede karşınıza çıkıyor.Hafıza kartlarına ve yeni açılan dosyalara kendini hemen kopyalıyor.
Hemen hemen herkeste var dikkat etmek lazım

Tarih: 7 Temmuz 2007, 00:54 - İp: 81.***.**0.85
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

sayın ahoca'm merhaba.
ben yaklaşık 4 sen oldu avast kullanıyom.
flash disk, disket,cd,hariici hardis, memory kart, bunların hepsinde tarama yapıyor. hatta internetten indirdiğim dosyamı indirirken tarayıp içinde malware,truva atı,reklam yazılımı var diye uyarı indirirken çıkıyor. indirmenede o an sen izin vermezsen indirmiyor durduruyor.

aynı şeyi flash disk, disket,cd,hariici hardis, memory kartlarda da birebir yaşamış biriyim.
flash belleği taktım "çıkartılabilir disk" çift tıklayınca avast kendi hemen tarayıp varsa bir durum gösteriyor. aynı şey Cd dede oldu, diskette de oldu. diskete tıklatınca tarıyor(sen görmüyon arka plandan tarıyor) bir sorun yoksa açıyor ama bir şey varsa uyarı penceresi çıkıyor ne yapacağına sen karar bveriyon.

ha sizin avast'In ayarlarını genişletmemiş olabilirmisiniz bilmiyorum.ben ayarlarında herşeyi (maili bile) tarayacak şekilde aktive etttim.

bilginize sayın ahoca'm

Tarih: 7 Temmuz 2007, 07:46 - İp: 85.***.**0.146
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

ya bu forumda doru düzgün bilgisayar kullanmasını bilen yada bir virüs piyasaya çıktığı zaman hemen ertesi gün symantec tarafından remover yazıldığını ve piyasaya sunulduğunu bilmezmi kimse. avast dediğiniz program free olduğu için virüsleritam anlamıyla silemez. Norton vb. bir program kullanırsanız daha iyi. tabi bilgisayarınızın rami falan iyi ise yoksa kasar en az bi 512 ram olması lazım ki photoshop içinde olması gerekir en az 512 mb. mac kullanın sorun olmasın hiç ben mac kullanıyorum gayet mutluyum.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 12:01 - İp: 88.***.**7.141
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

EVET KEREM MAC İYİ AMA TUZLU BE KARDEŞ.
O fiyata adam iki tane PC yoplar ya.

herkes kesesine göre takılıyor.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 21:39 - İp: 88.***.**4.2
keremmm
keremmm (üye)

tuzlu diyorsun bi pc alıosun 3 yıl içinde modifiye yapmazsan patlıyor. yok ramiydi yok hard diskiydi bi kere mac al 5 yıl falan kullan. daha sonra bi daha mac al yine 5 yıl kullan. ama şöle bi durum var eğer bi kere alıyım torunumda kullansın diosan yeni bi model çıkıo
bunu al
8000 işlemci
50 gb RAM
65 terabyt harddisk
20 gb Ekran Kartı

24.000 USD fiyatı var

şimdi salladığımı düşüneceksiniz ama bu endüstriyel bilgisayar hani amerikada binalar kadar baskı yapılıoya burdaki gibi inkjet değil onlar birebir crop lu yani o cropları atmak için böle bilgisayarlar lazım.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 13:52 - İp: 85.***.**6.62
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

keremmm harbi manyak bir alet ya .
evde böyle bişey olsa ne yapacağını şaşırırsın ya.

ben 2000 ocakta PIII 450 Mhz aldım o zaman 64 ram vardı bu ram'i 320 MB yaptım o kadar hala canavar gibi kullanıyom.photosopta kullanırsın corelide herşeyi.(bir tek AUTOCAD 2007 kuramadım PIV istiyordu.

ama ben oyunla işim olmuyor ondan sorun yaşamadım pek.

Tarih: 12 Temmuz 2007, 21:48 - İp: 88.***.**4.77
keremmm
keremmm (üye)

Canavar Gibi Kullanıonda O Bilgisayarı Hiç Büyük Ebat Çalışmıon Herhalde. Ben Maci evde Kullanıom. Stüdyoda
P4 3,06 Çift İşlemci 2 Gb Ram bi bilgisayarım var onunla çalışıom büyük ebat croplarda bekletio beni tatmin etmio.

sen sabırlısın herhalde.

Tarih: 14 Temmuz 2007, 20:55 - İp: 85.***.**6.0