burak90
burak90 (üye)
İstanbul / Amatör

5. Maddeye Dikkat?

Herkese hayırlı günler. Ben bu paylaşım sitesiden tecrübeli insanlardan bilgi paylaşımında bulunabileceğim ümidi ile üye oldum. Fakat açıkcası 5.maddeyi okuduğumda hayal kırıklığına uğradım. Ben bu işe yeni başlıyorum bir makine alacaktım. Fakat şimdi 5. maddeye dayanaraktan soru soramayacağım sanırım.
Neyse umarım yanlış birşey yapmıyorumdur: max 500TL'lik bir makine almak istiyorum. Yapım gereği araştırmadan birşey almıyorum. Biraz araştırdım fakat çok ayrıntılar var açıkcası kendi alanım olmadığı için boğuldum çıkamadım işin içerisinden. Amacım anılarımı kayıt altına almak. manzara ile işim olmuyor. Arkadaşlarımla kaliteli fotoğraflarım olsun istiyorum bilgisayarda zoom yaptığım zaman pikselleri görmek kumlanma görmek istemiyorum. Nelere dikkat etmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? Piksele aldanmayın diye çok okudum fakat yine aldandım Nikon s3500 ürünü dikkatimi çekti. Teşekkür ederim.
Not: 3. maddeye dayanarak söylüyorum bir arkadaş bu makineyi sormuş ama yanıt alamamış aynı konuyu açmış gibi gözüküyorsam affola.

#burak90' tarafından 19.12.2014 12:13:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2014, 12:11 - İp: 78.***.**7.223
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

Kompact makinelerde sensor boyutları nedeniyle kumlanma olacaktır. Bunun hiç bir kaçar yolu yok.

Baktığınız cihaz eski ccd sensörü kullanıyor. Yeni cmos sensörü olanlara baktığımda yüksek zoom da yetersiz kalacakları için yeni cmos sensörü teknoloji kullanılmış.

http://vatanbilgisayar.com/sx600-digital-fotograf-makinesi.html?OM.zn=alternative_products&OM.zpc=SX600

Canon SX600 baktığınız cihazın sensöründen daha iyidir.

Kaliteden ödün vermek istemiyorum rahat taşınır, hafif olmasını istiyorum der iseniz; aynasız tavsiye ederim. Samsung NX1000 serileri olabilir. İkinci elleri 600TL dir.

http://fotografium.com/samsung-nx1000-20-50mm-aynasiz-fotograf-makinesi#.VJQGj_-TI

Önünüzde iki seçenek var.

1- 500 TL yi geçmesin sıfır olsun diyor iseniz. SX600 alabilirsiniz.

2- Ya ikinci el yada biraz daha paraya kıyıp Samsung NX1000 almanız. (NX ve NEX cihazların çoğunda 2000 TL nin üstündeki orta sekment profesyonel cihazların sensörleri kullanılmıştır. Bu nedenle bu seriyi tavsiye ediyorum. Sensör boyutu artıkça çektiğiniz anda içeri daha fazla ışık girecek, fotoğraf kalitesi ve kumalnma daha az olacaktır.)

Kararı daha çok kediniz vermeniz gerekecek.

İyi forumlar.

#rocker_tr' tarafından 19.12.2014 13:37:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2014, 13:36 - İp: 78.***.**0.217
burak90
burak90 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben yanıtınız ve ilginiz için size çok çok teşekkürlerimi sunarım. Aslında ilk düşündüğüm cihaz Canın SX600 idi. Beni bundan vazgeçiren etken internette CMOS mu CCD mi diye arattığımda büyük çoğunluğun CCD sensörlerin daha iyi olduğunu söylemesiydi. Bu konuda benim isteklerime yönelik nasıl bir yorumda bulunabilir siniz?

NOT: Ekleme yapmak istiyorum. Önceliğim kişi fotoğrafları çekmektir yüzlerin ve kıyafetlerin doğala en yakın halini yakalamak istiyorum. Kumlanma istemiyorum. Optik veya dijital zoom hiç olmasa bile olur benim için (foto çekerken zoomlama kullanmıyorum zaten). Yani gündüz ve gece çekimlerinde beni iphone 6'nın birkaç tık ilerisine götürecek bir makine arıyorum. İphone 6nın fotoları kendi içinde çok güzel duruyor fakat bilgisayara attığımda yakınlaştırdığımda o bozulmaları görünce ihtiyacım olan şeyin daha iyi bir makine olduğunu anlıyorum. Özellikle hafif ve taşıması rahat olan bir şey tercihim olacak eğer değer ise 1000TL'ye kadar çıkabilirim.

Bu arada manuel ayarlar ile uğraşmak istemiyorum sanırım herşeyi otomatik yapan sizin bahsettiğiniz NX1000 gibi değilde daha basit bir modele ihtiyacım var. Zaten NX1000in ucuna takılanlarla beraber boyutu benim için büyüyor.

Tekrar ilgilerinize teşekkür ediyorum.

#burak90' tarafından 19.12.2014 14:37:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2014, 14:16 - İp: 78.***.**7.223
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

10 sene önce yapılıyordu tartışmalar hala yapmanın bir anlamı yok. CCD iyi bir şey istiyorsan Hasselblad alırsın. ^^ 100.000 TL civarlarında sadece gövdeleri. CCD çok geliştirdiler ama fiyatıda ona göre. Profesyonelinden tut, amatörüne herkesin elinde cmos sensörler var.

Rahat taşınması bakımından tavsiyem NX, NEX seri aynasız. Dediğim gibi orta sekment sensör kullanıyorlar.

Tarih: 19 Aralık 2014, 14:40 - İp: 78.***.**0.217
burak90
burak90 (üye)
İstanbul / Amatör

Anladım ben Canon SX600 modeline yönelmeye karar verdim. Çünkü NX1000 daha iyi fakat kullanış açımdan bana büyük bir makina onu montumun cebinde gezdiremem örneğin ama bunu yapaiblirim. Umarım bu beni iphone 6'nın birkaç adım ilerisine taşıyabilecek bir makinedir.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tarih: 19 Aralık 2014, 15:17 - İp: 78.***.**7.223
burak90
burak90 (üye)
İstanbul / Amatör

Başka önerebileceğiniz kompakt bir model var mıdır acaba araştırdıkça alternatiflerim çoğalmakta 2000TL'ye bile kompakt makineler var. 500TL-1000TL arasına çıkabilsem beni bahsettiğim kumlanmadan bilgisayardaki yakınlaşınca ortaya çıkan piksel sorunundan kurtarabilecek önerebileceğiniz modeller? birde bu canon sx600 modelinde video ses kayıdı mono imiş o yüzden başka modellerde araştırmak istedim. Önerebilecek olan var mıdır?

NOT: Sony Cyber-Shot DSC-WX300 iyi gibi duruyor 500TL ye buldum

#burak90' tarafından 19.12.2014 18:37:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2014, 17:59 - İp: 78.***.**7.223
fotojenikkiz
fotojenikkiz (üye)
İstanbul / Amatör

kumlama sorununu nasıl ortadan kaldırırız ?

Tarih: 5 Eylül 2016, 16:38 - İp: 81.***.**8.29
  • 1