horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Photoshop Ustasıyım Diyenler

PHOTOSHOPTA CROP ÇEKİNCE NETLİK AZALIYOR.
bunu azaltmamak için ne yapmak gerekir.araştıran var mı.
örneğin vs lığı 5 x 6 300 dp da croplayınca kişilerin kaşları kayboluyor.bunu önlemek için bir yol,bir proğram var mı merakla cevaplaarınızı bekliyorum.( bu arada cropun bu sorunundan haberdar olmayan fotoğrafçı arkadaşlarımızda var.nasıl fotoğrafçı yetiştiriyoruz bunuda anlamış değilim.)

Tarih: 6 Mart 2006, 16:45 - İp: yok
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben oyle bir sorunla karşılaşmadım. Oyle bir sorununda croptan kaynaklanacgını sanmıyorum. Yani netlik neden azalsınki. bende hic azalmadı. ilk defa duydum kusura bakmayın..

Tarih: 6 Mart 2006, 17:18 - İp: 85.***.**0.32
stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

değerli meslektaşım kontrast arkadaşımızın dediği gibi bende cropta netlik bozulması yaşamadım ayrıca ilk defa da sizden işitiyorum dilerseniz cropladığınız fotoğrafı, orjinal halini gönderin bi bakalım ne tür bi bozulma var

Tarih: 6 Mart 2006, 17:45 - İp: 85.***.**1.128
horoz77
horoz77 (üye)

kayseri öncelikle feneri ezdiğiniz için tebrik ederim
arkadaşım dikkat etmemişsindir
zaten bunu herkes fark edemiyor ayrıca bunada çok üzülüyorum
şimdi mantıken fululeşmesi normal
çünkü stüdyo djt makinasıyla çekilmiş küçük kalite bi le olsa bir görüntüyü vs olarak croplayınca 5cm6cm olarak skıştırmış oluyorsun
sen profesyonel stüdyo fotoğrafçısı olsan bu sorunu zaten yakalman gerekirdi

Tarih: 6 Mart 2006, 17:48 - İp: 88.***.**0.52
horoz77
horoz77 (üye)

ankaralı yaaa stüdyo fotoğrafçısı arkadaşım sen bari deme bunu

Tarih: 6 Mart 2006, 17:55 - İp: 88.***.**0.52
stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

hasanacar arkadaşım bir yerde bi problem oluyo olabilirmi ciddi ciddi cropta netlik bozulmaz diyorum gönderin şunları bi bakalım nerde problem

Tarih: 6 Mart 2006, 18:19 - İp: 85.***.**1.128
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

hasanacar...
kullandıgınız makinanın standart resalosyon degeri nedir. benimki nikon d70 ve resolasyon en kalitelide 300 ppi.. bazı makinalarda ise 72 olarak var. yani sen photoshopta actıgında resolasyonu 72 olan bir fotografa resample degeriyle oynamadan direk 300 ppi çözünürlüğe getirirsen program fotografa otomatik piksel atamasıo yapar ve deformeye ugrayabilir. ama deforme kesinlikle flulukla alakalı olmaz. ancak çözünürlükle ilgili olabilir.

yani senin yapıcagın sey crop seceneginde 300 yazdıgın yeri bos bırak. program otomatik pixel atamak yerine mevcut degerleri kullanacaktır.

ya da image size gir. orda resample kutucugundaki işareti kaldır ve pixel inxh degerini 300 e getir. ondan sonra croplamanı yap.

ayrıca photshopu sınırsz bi sekilde kullanmak mumkun değil. cunku sadece fotografcılar icin yapıulmıs bir program değil. desinatorler grafikerler cesitli tasarımcılar vesaireler iinde üretilmiş bir programdır.

Profesyonel bir fotografcı olsan bu sorunu yakalardın demişin. profesyonel fotografcısı bu gibi sorunlarla karşılaşmaz... sevgiler..

Tarih: 6 Mart 2006, 20:34 - İp: 85.***.**7.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ayrıca cropladıgın fotografı buyutup bakmaman gerekir.. ekrandaki en optimal goruntu secenegini print size secenegiyle gorebilrisn. yada fotografı buyuttukce uzaktan bakman gerekir. ikisinden birini sec

Tarih: 6 Mart 2006, 20:44 - İp: 85.***.**7.124
efe_cik_36
efe_cik_36 (üye)
Kars / Meraklı

hasanacar bende bakıyom sanki netsiz gibi oluyor fotolar acaba yanılıyozmu

Tarih: 6 Mart 2006, 20:47 - İp: 81.***.**3.2
batus
batus (üye)

merhaba arkadaşlar hasanacar arkadaşım benim makinamda (sony dsc f 828)72dpi deçekiyor ama ben hiç böylebir sorunla karşılaşmadım genelde vesikalık resmi daha önceden hazırladıgım5x6ya 330 dpideki kalıpa atıyorum birsorun olmuyor birde böyle denesen
ayrıca senin dedigin şekilde yaptım gene bozulmadı kolay gesin

Tarih: 6 Mart 2006, 20:51 - İp: 85.***.**1.218
studyo_net
studyo_net (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

yav resimi küçültünce pikseller siliniyor elbetteki netlik kaybolacak biraz netlik geir sende güzel kardeşim birde küçük resimleri büyütmek isterseniz mesela 4,5x6 yı 15x21 e önce 30x40 yapın sonra %0,8 yada 1 oranında gansuan bulur verin sonra 15x20 ye küçültin biraz netlik girin unsharpmask işte baya bir kalite kurtuluyor kesin sanırsam herhalde bide kaşları kayboluyor demişsin sende kaş eklesen olmazmıııı [>:D ]

Tarih: 6 Mart 2006, 22:26 - İp: 85.***.**6.121