horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Photoshop Ustasıyım Diyenler

PHOTOSHOPTA CROP ÇEKİNCE NETLİK AZALIYOR.
bunu azaltmamak için ne yapmak gerekir.araştıran var mı.
örneğin vs lığı 5 x 6 300 dp da croplayınca kişilerin kaşları kayboluyor.bunu önlemek için bir yol,bir proğram var mı merakla cevaplaarınızı bekliyorum.( bu arada cropun bu sorunundan haberdar olmayan fotoğrafçı arkadaşlarımızda var.nasıl fotoğrafçı yetiştiriyoruz bunuda anlamış değilim.)

Tarih: 6 Mart 2006, 16:45 - İp: yok
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

greenthumb

kesin konusmanız beni deli ediyor demisin ama sende cok kesin konusmusun. Ben bişey bilmiyorum dersek 300 dpi den fazla basan baskı makinası yokmudur .. Bunda kesin kararlımısınız?

ve yineliyorum. Croplarda netlik bozulmaz. SAdece akıllı yapılmayan croplarda cözünürlük kaybı alır. Piksel azalır.

Akıllı yapılan croplarda ise bu dediklerimden hcibirisi olmaz.

Bu arada baskı icin optimal deger 300 dür bu bazı yerlerde 254 dür. Yani fazlasına gerek yoktur. Ama fazla dpi absan makianalrda mevcuttur. Ekran görüntüsü icin 120 resolayon yetrlidir. Web de yayınlamak icin ise 72 ppi olması tavsiye edilir..

SAygılarımlar. Photoshopu kurcalayan herkesin elbette bir bildigi vardır. Bu yüzden benimde bir bildigim var.. saygılar

Tarih: 24 Haziran 2006, 14:51 - İp: 88.***.**9.142
greenthumb
greenthumb (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

orjinal fotoğraf kağıdına orjinal baskı yapan kimyasal kart banyosundan geçen fotoğrafların çıktısı maksimum 300 dpi da basar bunda kesinim anladın mı? bana ofset baskı cihazları yapabiliyor diye de karşıma çıkma ok onları dışarıda bırakıyorum.

Tarih: 24 Haziran 2006, 15:54 - İp: 85.***.**1.220
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Ofset baskı cihazları dediğiniz baskı tekniği içinde çalışmalar 300 dpi da yapılır, fazlası gereksizdir, Photoshopta açtığınız fotonun image size dan resulotion kısmı 304 pixel/inch olması yeterlidir, bu da 120 pixel / cm e denk gelir. Kaliteli bir sonuç almak için bu değerler yeterli bundan fazlası saçmalık olur,, evet internet ortamı içinde 72 pixel resulotion yeterli bir kaliteyi oluşturur.

Yineliyorum croplama pixellerde bozulmaya sebep olmaz....

Tarih: 27 Haziran 2006, 10:26 - İp: 81.***.**3.185