horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

Photoshop Ustasıyım Diyenler

PHOTOSHOPTA CROP ÇEKİNCE NETLİK AZALIYOR.
bunu azaltmamak için ne yapmak gerekir.araştıran var mı.
örneğin vs lığı 5 x 6 300 dp da croplayınca kişilerin kaşları kayboluyor.bunu önlemek için bir yol,bir proğram var mı merakla cevaplaarınızı bekliyorum.( bu arada cropun bu sorunundan haberdar olmayan fotoğrafçı arkadaşlarımızda var.nasıl fotoğrafçı yetiştiriyoruz bunuda anlamış değilim.)

Tarih: 6 Mart 2006, 16:45 - İp: yok
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

studyo net..

evet pikseller kaybolacak ama kaybolan pikseller bizim crop alanının dışındakiler olmalı. durduk yere neden crop alanındaki piksel sayısı azalsınki.. eger croplarken 200 dpi lik resmi 72 ye dusurusrk bu defa crop lanındaki pikseller de azalacaktır. ama aynı dpi degerinde cropladıgımız muddetce cm2 dusen piksel sayısında azalma olmayacaktır. fotografın niteliğindeki değişimler ancak farklı dpi secenekleri verdigimizde olacaktır

ama yinede netlik bozulmaz. netlik farklı bi olay cozunurluk farklı bi olay..

bu sorunu çözmek icin yapılması gereken en mantıklı sey arkadasın bize fotografları gondermesi iki farklı fotografa bakıp infolarını inceleyecem. o zaman yanlışın nerde oldugunu tespit ederiz..

[email protected]

Tarih: 6 Mart 2006, 22:56 - İp: 85.***.**7.124
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşım anladığım kadarıyla croplarken resolution değerini vermenden kaynaklanan bir sorunun var.
bu sorunu şu şekilde halledebilirsin;

aslında her ebat fotoğraf için farklı vermen gerek.
ben istersen saba vesikalık ölçüsünü ne şekilde vereceğini şimdilik söyleyeyim.

fotoğrafı açtıktan vidth ve height yerlerine ölçülerini gir.
sonrasında iksellerini belirle. rosolutiondan.
500 derece vermen uygun olur .
bunları verdikten sonra artık kroplayabilirsin.
bu işlemlerden sonra bir sorunun kalmaz.

daha ayrıntılı bilgi için benimle msn de iltibata geç.

[email protected]

Tarih: 6 Mart 2006, 23:26 - İp: 88.***.**5.108
biyolog
biyolog (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba arkadaşlar. photoshopta resim orjinalinden büüyk veya orjinalinden küçük croplanırsa keskinlik kaybı görülür. hasancar bu konuda haklı. ancak zaten profesyonel baskılar bile 300 dpi alındığı için bu resme bir anormallik olarak yansımaz. ama büyük bir resmi 300 ve 500 dpi şeklinde croplarsanız ki biirnde resim belki hiç küçülmeyecek diğerinde küçülecek ve bu çözünürlükte baskılar alırsanız aradaki keskinlik farkını görebilirisniz. ama bu keskinlik problemi küçültmeden ziyade büyütme işleminde daha çok göze çarpmaktadır.

Tarih: 10 Mart 2006, 03:17 - İp: 193.***.**2.10
cngzozdmr
cngzozdmr (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

mrb arkadaşlar fhotoshop öyle hata yapmaz.
Eğer ki orjinal fotonun boyutunu küçültüp sonrada aynı çerçeveye yerleştirmek istersen tabiki pixel kaybı olacaktır ve doğal olarak foto bozulur.
Hele hele crop olayında kesinlikle bozulma olayı sözkonusu değil tekrar dene bence kolay gelsin
sorun olursa yardımcı olurum her konuda
[email protected]

Tarih: 10 Mart 2006, 10:26 - İp: 85.***.**1.7
greenthumb
greenthumb (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

abicim bu sizin kesin konuşmalarınız var ya beni bitiriyor nedir bu ya croplamada netlik kaybı olmaz diye bir şey yok tabikide olacak bir de arkadaşımız vesikalık boyutuna düşürdüğü fotoyu poster mi yapacak ki netlik bozuluyor diyor 5 x 6 ebatlarında 300 dpi da croplaman normal.
bi arkadaşımız 500 demiş ama çok gereksiz çünkü tüm çıktılar 300 dpi tanır öyle 500 le falan uğraşma netlik de çok iyi bir şey bekleme zaten baskın küçük olacak ne gerek var o kadar yüksek çözünürlüğe nasılsa onu tekrar 300 döndürmek zorundasın çok gereksiz zaman kaybı.

Not:bildiğiniz gibi fotoğraf makinesinin çözünürlüğü fotoğrafın kalitesini belirler ne kadar iyi fotoğraf kalitesi yakalarsan o kadar croplamada az kayıp yaşarsın.

Tarih: 18 Haziran 2006, 17:55 - İp: 85.***.**4.154
foto_ilker
foto_ilker (üye)
Burdur / Profesyonel Fotoğrafçı

arkadaşlar hasanacar arkadaşın dediğine katılıyorum ben çünkü bizim burda vesikalık fotolar 13x18 de baslıyor ben basıyorum orjınaliyle yan yana koyunca fark meydana geliyor kendinizdede deneyebilirsiniz bence yapılacak 300 pixselde yaptığımız resimlerin pixseli fazlalaştırmak olduğu kanatindeyim farklı düşüncesi olursa bildirirse [email protected]

Tarih: 22 Haziran 2006, 17:22 - İp: 85.***.**2.21
greenthumb
greenthumb (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ben 1200 dpi da işlem yapıyorum sonuçlar süper......

bunu mu duymak istiyorsunuz anlamanız kıt galiba sen istersen fotoğrafı 60 milyon dpi da işle lanet olası baskı makineleri 300 dpi dan 1 dpi fazla basmaz kıçını yırtsan basmaz sonuçta boşuna kasmayın kendinizi.

"Piyasada bulunan tüm Fotoğraf Baskı Cihazları 300 dpi da basar o kadar..."

Tarih: 22 Haziran 2006, 17:58 - İp: 88.***.**9.218
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Arkadaşlar haklı, baskı işlemlerinin en hassa kısmı olan ofset baskıya grafik tasarım yapıyorum, 10 yıldır Photoshop kullanıyorum. 300 dpi çözünürlükten sonrası hikaye. Makineler buniu basmaz, sadece dökümanın kapladığı alan büyür, çalışmanız zorlaşır.

Croplama işleminde detay ve netlik kaybına gelince yok öyle bir hata. Sİz cropladığınız dökümanı çözünürlüğünü düşürüyor olabilirsiniz. Tekrar deneyim, croplama işlemi fotoğraf üzerindeki pixellere dokunmaz ki..... Sadece istenen bölgeyi alır diğer kısmı siler....

Tarih: 24 Haziran 2006, 12:13 - İp: 81.***.**3.185
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

arkadaşlar gereksiz bir tartışma olmuş 300 dpi den yüksek çalışmak çok anlamsız baskı makineleri 300 dpi üstünü zaten görmüyor ki ne gerek var 500 600 dpi çalışmaya saygılar....

Tarih: 24 Haziran 2006, 14:02 - İp: 85.***.**6.104
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Selam Kardeş.Ben Yozgattan Foto DOĞAN.Senin Sorunun şu; Bana Göre Dijital makinan yüksek DPI da çekiyor.Daha sonra sen onun gerçek boyutunu ve DPI'ını değiştiriyorsun.Sorununda bundan kaynaklanıyor zaten.

ÇÖZÜM: Kardeşim.İLK ÖNCE;Resmi açtıktan sonra imageden image size den "With: 5, Height: kendi otomatik atar Resulation' uda 300 pixel yap.
Daha sonra Croplarsan sorunun çözülecektir.Eğer sorunların devam ederse: [email protected] dan bana ulaşabilirsin.

Tarih: 24 Haziran 2006, 14:41 - İp: 88.***.**2.96