musahendek
musahendek (üye)
Zonguldak / Amatör

Evlilik Resimlerim

Arkadaslar merhaba .. siz ustalara bir sey danısmak istiyorum.. malum her evlenen gibi stüdyoda resim cektirdik. 70 adet bunların parasını versem bana cd olarak verirlermi? talep etmedim parası dahilinde ve ne kadar eder sizce? eger vermezlerse resim seçmek icin kucuk boyutlarda resimlerin olgudu bir resim aldım. bundan scaner dan taratıp bastırma olayı nasıl olur?? malum gecim derdi

Tarih: 18 Aralık 2007, 22:10 - İp: 85.***.**6.227
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Fotoğrafta Bulunan Kişiler Değil Fotoğrafın Sahibi (Telif Hakları Sahibi) Çeken Kişidir...

Bir Fotoğrafçı Gözüyle Baktığımda Olaya Çektiğim Kişinin Bilgisayarı Olması Beni İlgilendirmediği Gibi Fotoğrafların Arşiv Şeklinde Vermek Hiç Taraftar Olduğum Bir Konu Değildir.
Sebebse Verdiğimiz Emeğin Bir Laboratuarda Amatör Fiyatlarına Baskı Yaptırabileceği bile Olabilir.. Bu Sadece Biri...
Tamamen şahsi bir düşünce Ama Başlangıçta Anlaşma Yapılıp Duygusal Olarak Anlaşırsak [$$€€] sorun çözülebilir.
Fotoğrafların Ham Halini Çekilen Kare Başı Değil 20 Poza 2şer Kareden 40 Adet JPG/TIFF olarak CD/DVD 400 YTL fiyatla verebilirim... Eğer İşlenmiş Halde İstenirse Bu Fiyata 250 YTL Daha Ekleyip Sunabilirim... Tamamen Müşteri İle Aramızdaki Diyalogla Bağlantılıdır... Bana Gelip Arkadaşım 1 CD 50 kuruş sen ne yaptın insafsızmısın gibi bir diyalogta işi dahada yokuşa sürmeye kalkışırsa kendisine
http://www.kentli.org/yasa/5846.htm
yukardaki linkteki yasalardan bahsedip iş yerimi tüketici haklarına şikayet etmesini söylüyorum...
Yaşadığım Bir Olaydır Aynı İş Yerimizin Apartmanına Taşınan Bir Çiftin Düğün Fotoğraflarında Yaşadım... Komşu Olacağı İçin Gereken Esnekliği gösterip indirimde yapmıştım aslında ...

Tarih: 21 Aralık 2007, 13:24 - İp: 85.***.**7.204
orhanabin
orhanabin (üye)
Isparta / Haber Fotoğrafçısı

ben bi fotoğrafçı olarak kesinlikle bunu kabul edemem
ne yani ben çekeyim ışıksistemi kullan 2 saat uğraş ondan sonra emeğini başkaları düşük maliyetle yapsın
senin vergi verdiğini dükkan kirası verdiğini bilen yok milyarlarca lira para harcıyosun stüdyo kurmak için bu kadar kolay değil herşey m
madem cd istiyosunuz kardeşim o zaman gidin bulun dış bi platform kendi digital makinenizle çekin ozaman kimseye
yalvarmazsınız
zaten şu digital çıktı çıkalı herşey laşkalaştı
eline makineyi alan herkes fotoğrafçı oldu
nerde oeski ustalar fotoğrafçılığın şu anda bir kuyumcu kadar haysiyeti olmaduğına inanıyorum
digital ten dolayı herşey basit gibi görünüyo

Tarih: 11 Ocak 2008, 12:55 - İp: 78.***.**4.204
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

studyo fotoğrafçıları içinde bulunduğu topluma karşı sorumluk taşıyan ,her studyocunun kendi tarzı ve tekniğiyle müşterisine hizmet ettiği ve kazandığı parayla geçimini sağlayıp, ekipmanlarını güncelleyebildiği kişilerdir,herkesin kendine göre makinesi ve fonu işçiliği vardır ,sevgili müşterilerimiz daima kendilerini haklı görmek eğilimindedirler bu bir başka yere müşteri olarak gitiğimizde bizde de olan bir duygudur,bizler düğün fotoğraf ve videolarını olası teknik bir arıza nedeniyle çekemezsek mahkemeler müşteri lehine tazminat ödenmesine karar verirken yani bizi her bakımdan yaptığımız mesleğin sorumlusu olarak görürken .dükkanımızda müşteri olarak hizmet ettiğimiz bir arkadaşımıza çektiğimiz arşiv görüntüleri verip vermemek yada bir bedel karşılığı vermek studyo sahibi olarak inisiyatifimizde olsa gerektir çünkü fotoğrafçıların çektiği fotoğrafların filmlerini ya da dijital görüntülerini arşiv oluşturma ve saklama özelliği listelerimizin altında belirilmiştir, müşterilerimiz ne kadar hak sahibi ise bu eserin oluşmasına katkısı olan fotoğrafçı da bu konuda ortak hak sahibidir ,çünkü bu işi yapmak için eğitim almış,dekora masraf etmiş , vergi ve ruhsat harçlarını ödemiş, kira ödemektedir fon vermedi diye bir studyocuya düşman olup işine engel olmak da oldukça üzücüdür ,keşke duygularımızı değil mantığımızı ön plana çkarabilsek ,müşterilerimiz eline verilen örneklerden fotoğraf taratır ve bir daha o studyoya uğramazsa studyolarda birer birer kapanır...istenen buysa benim diyecek sözüm yok ...affola

#fotoasli' tarafından 11.01.2008 14:15:00 tarihinde düzenlendi.

#fotoasli' tarafından 13.01.2008 13:54:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2008, 14:12 - İp: 88.***.**8.119
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğrafta Bulunan Kişiler Değil Fotoğrafın Sahibi (Telif Hakları Sahibi) Çeken Kişidir...

yanlış..
Kamu yararı veya Haber niteliği taşımadığı sürece fotoğrafın telif hakkı çeken kadar görüntülenen kişiyede aittir.
Yani siz, benim bir fotoğrafımı benden izinsiz (haber ve kamu yararı olmadığı sürece) kullanamazsınız..

diğer taraftan dijital kayıtların yada orjinal filmlerin müşteriye verilip verilmemesi yönünde tartışmaya taraf değilim. Ticari bir görüştür, bir tercihtir.
nasılki bir işi yapmak için kullanılan bir cihaz o iş neticesinde müşteriye verilmiyorsa (mesela flaş) orjinal kayıt yada negatifte aynı ensafta görülebilir.

Tarih: 11 Ocak 2008, 16:38 - İp: 88.***.**1.44
muharrem k
muharrem k (üye)
Bitlis / Stüdyo Fotoğrafçısı

BANA COK ÖYLE DIYEN OLDU AMA BEN VERMEDIM ÖYLE CEKIP CD AT OLMAZ OZAMN FOTOĞRAFCI NE YESIN KEPEKLERI KAPASIN GECSIN EVDE OTURSUN SACMALİK BENCE

Tarih: 14 Ocak 2008, 11:53 - İp: 88.***.**2.5
gayserili
gayserili (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar Bizim Buralarda Saden Cd At Felan Olmaz Ben 5 Senedir Bu işdeyim Öyle Görmedim Ama Biz Genellik le Hep Gelin damat Çekimleri Orjinalleri Slayt Olarak Hazırlar Veririz Para Felan Almayız buralarI bakıyom 250-400 Ytl arası fiat duyum bizim burda Öyle fiat Çeksen Adamlar Bizi Dövmeye Kalkarlar

Tarih: 14 Ocak 2008, 17:16 - İp: 85.***.**4.58
mutlu st81
mutlu st81 (üye)
Trabzon / Stüdyo Fotoğrafçısı

BENDE OLSAM VERMEM EKMEK KAVGASI KİMSE KİMSEYE EKMEĞİNİ VERMİYOR BU ZAMANDA
BENCE İSDEMEKDE DOĞRU DEĞİL İNSANI SAF YERİNE KOYMAK GİBİ BİŞEY

Tarih: 27 Ocak 2008, 11:31 - İp: 88.***.**2.184
fotocu55
fotocu55 (üye)
Samsun / Stüdyo Fotoğrafçısı

hıc bır fotograf sanatcısı emegını vermez bu onların dogal hakkı ancak calısılmamıs halını ısterse verebılır
bı studyo kolay kurulmuyor emege saygı gosterılmelı bence

Tarih: 27 Ocak 2008, 14:50 - İp: 85.***.**7.210
fotocu55
fotocu55 (üye)
Samsun / Stüdyo Fotoğrafçısı

hıcbır fotograf sanatcısı emegını vermez
vermemek kanunı ve dogal hakkı. bı studyo kolay kurulmuyo bence emege saygı olmalı

Tarih: 27 Ocak 2008, 14:53 - İp: 85.***.**7.210