pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

Resimlerim Çok Parlak

Merhaba arkadaşlar elimde Canon 70d 18-135 makinam var, Auto modda çok güzel resimler çekiyorum içim çok rahat istediğim resmi çekebiliyorum, ama sayfanızı takip ettiğimden beri Auto modu bırakıp M modunda fotograf çekiyorum İso-Enstantane-Diafram konusunda epey araştırma yaptım "manzara çekimlerinde"
1- bulutlu havada ışık ayarını bulutlu alıyorum
2- İso genelde 100 (endüşük) nadiren 200 - 400 e çıkıyorum
3- Diafram 16-18 değişiyor
4- Enstantane 30-60 bazen 120 ye felanda çıkıyorum

ama nedense fotograf makınası üzerinde çok güzel görünen resimler, bilgisayarda resmen çamur, resimlerde doygunluk yok parlak oluyor resimler nedense bi türlü anlamadım bu ayarlardan neyi eksik yada fazla yapıyorum sizce arkadaşlar

Tarih: 1 Kasım 2015, 22:20 - İp: 78.***.**4.236
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Neden M modunda ısrar ediyorsunuz?

1/30 perde hızı düşük kalacaktır özellikle 135mm de. Fotoğraflarınızın bulanık çıkma ihtimali var.(Düşük perde hızlarında tripot kullanın ya da bir yerden destek alın.)

Bence sürekli M modunu kullanmaktansa. Av modunu kullanın hem net alan derinliğini kontrol edersiniz hem de lensin en keskin olduğu değerlerde çekim yapma ihtimaliniz olur.

Perde hızının önemli olduğu durumlarda Tv modunu kulanın.

Uğraşmak istemeyeceğiniz anlık çekimlerde P modunu kullanın ya da otomatik modu/modları kullanın.

İllaki M modunda çekeceğim diyorsanız, perde hızının düşük olmamasına dikkat edin. ISO yu gerekiyorsa yükseltin ama çok yüksek ISO kumlu footğraflar elde etmenize neden olacaktır. Çok karanlık ya da çok aydınlık fotoğraflar elde etmemek için histogramdan fotoğraf karenizi kontrol edin. Ha bir de illa M modunda çekeceğim diyorsanzı RAW oalrak çekin, daha sonra fotoğrafınızın kusurlarını bilgisayarda düzeltmeniz JPEG'e göre daha kolay olur.

Kolay gelsin.

#mustafa_ozdag' tarafından 02.11.2015 00:53:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2015, 00:43 - İp: 82.***.**4.196
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

1. Pozlamayı kadrajın en aydınlık kısmı patlamayacak sekilde yapacaksınız ( parlayan yerleri yanıp sonerek gosteren HIGHLIGHTS ozelligini acık tutun ).Isıgı da karsınıza almamaya, objeleri ters ısıkta bırakmamaya gayret edin.
2.Dogru
3. f8 hedefleyin, f11 uzerine cıkmayın ( diffraksiyon denen kalite kaybı sebebiyle )
4. 1/30-1/60 titremeye yol acabilecek dusuk hizlar. Isık musait ise 1/125 ve daha hızlısını tercih edin.

Yukarıdakileri uygulamanız, her zaman ise yarayacak demek degildir. Iyi fotograflar icin en onemli kosul dogru ısık, dogru hava sartlarıdır.(en azından iyi manzara fotografları icin diyelim )

Tarih: 2 Kasım 2015, 00:59 - İp: 108.***.**5.85
pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

HIGHLIGHTS özellii canon makinalarda nerde oluyor bulamadım açıkcası, ama bu söylediklerinizi bugun deniyecem m modunu rahat kullanmak istiyorum artık

Tarih: 2 Kasım 2015, 10:31 - İp: 81.***.**2.86
  • 1