bay_baytar
bay_baytar (üye)
İstanbul / Meraklı

Atamızın Fotosuna İlginç Sansür

devletin kurucusuna karşı daha şeffaf olmak gerekmiyormu. saygı ve onun hatıratlarına karşı saygı yoksa liderliğide küçümseniyor gibime geliyor
.

Deviantart isimli fotoğraf sitesinde yaşanan olay Atatürk istismarının son noktasını gözler önüne serdi.

Atatürk'ün hiç görülmeyen fotoğraflarını yayınlayan site, Latife Hanım'la Atatürk'ün birlikte çekildiği fotoğraftan Latife Hanım'ı çıkardı. Orijinal fotoğrafta Atatürk'ün yanında başörtülü şekilde yürüyen Latife Hanım, son zamanların en çok tartışma konusu olan baş örtüsü yüzünden veto yedi.

Söz konusu olaya Murat Demir isimli bir site üyesi tepki gösterdi. İlginç olan ise, sitenin sansür uyguladığı fotoğrafın yanında orijinal fotoğrafın da unutulmasıydı. Murat Demir, binlerce fotoğrafın bulunduğu ve çok işlev gören sitede yapılan uygulamanın Atatürk'e ve eşine hakaret içerdiğini söyledi. Demir, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk isminin kendine eş seçtiği bir insanı ona layık görmeyip budamak, hoşgörü cenneti Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermeye yetmekte." ifadeleriyle sansürü protesto etti.

Murat Demir, bu garipliği anlatırken "Genellikle böyle şeylerle uğraşmam. Fakat iki gün önce Atatürk'ün bilinmeyen fotoğraflarına bakıyordum. Birkaç resim arayla bu iki resmi gördüm. Alltaki orijinal, üstteki de herkesin bildiği üzere photoshop renklendirme çalışması. Yıllardır kullanmaktayım bu programı ve gayet iyi bir renklendirme olduğunu söyleyebilirim. Fakat beni asıl üzen bu resimden çıkartılan kişi? Atatürkün eşi neden bu resimden çıkartılıyor? Amacım polemik yaratmak değil ama ben bunu bir psikolojik baskı olarak algılıyorum." ifadelerini kullandı

ALINTIDIR...

Tarih: 7 Ağustos 2008, 01:29 - İp: 78.***.**3.4
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bu bir çeşit yalancılıktır.
ama atatürkçülük adına yapılınca kutsal bişey oluverir

Tarih: 7 Ağustos 2008, 16:01 - İp: 78.***.**6.93
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kontrolsüz güç diye ben buna derim işte..
psyi isterse kral gibi bilin - uygulayın.
yaptığınız böyle hatalar tokat gibi patlar yüzünde..

Tarih: 7 Ağustos 2008, 16:57 - İp: 88.***.**4.230
moonday
moonday (üye)
Hatay / Amatör

ben bu konuyu burda tartışmayı yersiz buluyorum ama bu resimleri renklendiren kişi gerçekten bu işte usta görünüyo

Tarih: 8 Ağustos 2008, 17:37 - İp: 85.***.**9.48
  • 1