cdemiroglu
cdemiroglu (üye)
Eskişehir / Amatör

Fotoğrafta İlginç Lekeler

Arkadaşlar Merhaba

Dün şöyle bir sorun yaşadım. 5-10 kare gün batımı fotoğrafı çektim. Bilgisayara aktarım. Fotoğrafların muhtelif yerlerinde küçük küçük lekeler mevcut. Açtım Sensöre baktım herhangi bir toz falan yok. Sonra düz ve açık renk zeminlerin fotoğraflarını çektim. Örneğin duvar, beyaz bir perde gibi.. Bu karelerde ise hiç leke çıkmadı. Eğer sensörde bir sorun olsa çekilen her karede leke çıkması gerekmiyor mu?

Lenste sadece UV filtre takılı idi. ve üzerinde yer yer toz parçacıkları çok ufakta olsa vardı. Bu toz parçaları böyle gün batımı gibi ışığın direkt olarak geldiği karelerde etki eder mi?

Bu arada Lens Canon 24-105 L F/4. Yani fena bir lens değil. İçine toz falan gireceğini pek düşünmüyorum.

Kısacası işin içinden çıkamadım. Başına daha önce gelmiş veya bilgisi olan arkadaşlar fikir verirse sevinirim.

Teşekkürler

Tarih: 22 Ekim 2007, 08:52 - İp: 212.***.**5.140
cdemiroglu
cdemiroglu (üye)
Eskişehir / Amatör

Kimse yokmu yardım edecek?

Tarih: 22 Ekim 2007, 13:30 - İp: 212.***.**5.140
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Filtrede toz varsa belirli odak uzaklıklarında çıkabilir fotoğraf üzerinde.

Tarih: 22 Ekim 2007, 15:29 - İp: 88.***.**7.79
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

güneşe karşı objektifte en ufak toz kayıtlara geçer. sebebi makine diyaframı en yüksek değerde olduğundan netleme alan derinliğinde bu tozu da okur.diyaframı düşür hızı yükset eğer tekrar yapıyorsa makine toz almıştır.servise gönder.gökyüzünün mavisini değişik zumlarda çek mavide lekeler varsa foto entegrededir toz. o zaman makinenin içine sakın üfleme dagılır servis.

Tarih: 22 Ekim 2007, 19:08 - İp: 88.***.**0.142
blackhawk1
blackhawk1 (üye)
İstanbul / Amatör

bendede canon s3 var bir kez benimde başıma geldi akşam gün batımı fotografı çekmiştim yüzeyde bir sürü lekeler gördüm.ama sonra bir daha olmadı.sebebini bende çözemedim...kolay gelsin

Tarih: 26 Ekim 2007, 12:24 - İp: 88.***.**3.83
cdemiroglu
cdemiroglu (üye)
Eskişehir / Amatör

Cevap yazanlara yorumları için çok teşekkürler..

Bu sensör temizliği malesef başımızın belası. İnsan lens değiştirmeye korkuyor. Internette araştırdım. Belki bu forumda da yazılmıştır daha önce ama Sensör de toz olup olmadığını ölçmenin yolu şöyle imiş:

Diyaframı iyice kısıyoruz (en yüksek değere getiriyoruz F/22 gibi). ISO 100 olacak. Manuel Focus a getirecez. Açık renk bir duvar karşısına veya benzeri bir ortama geçicez. Ve sonusuzu netlicez. Yani aslında bulanık bir yüzeyden başka bişey görmicez. Bu durumda çekilen fotoğrafta leke yok ise sensör tertemiz demektir diye yazmış herkes.

Elinde DSLR makinesi olan herkes denemeli bence.

Tarih: 26 Ekim 2007, 13:49 - İp: 212.***.**5.140
incitan
incitan (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar benim de böyle bir sorunum var sanırım.yardımcı olursanız çok sevinirim. bugün farkedince denemek için iki kere ard arda çekim yaptım ve aynı kordinatlarda toz lekeleri ve bir de beni fazlasıyla paniklettiren bir leke var.
sizce şu kuşa benzeyen leke sensördeki yağ lekesi olabilir mi ?

makina . d70
lens . 18-55 AF-S VR

#incitan' tarafından 05.07.2009 09:41:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 09:40 - İp: 78.***.**0.72
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yuksek dıyafram degerleri kullandıgınızda bunun olması normaldir..
duvarı cekerken daha acık dıyafram kullandıgınızdan gorunmemiş olabilir..
sensor yada lens uzerınde toz zerreleri vardır..
sensoru kendinizin temizlemenizi tavsiye etmiyorum..

sensorde tozdan bukadar endişe etmeye gerek yok,bir servise yada bu işiyapabilecek bir fotografcıya goturun 3-5 dakıkada halledilr.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 18:18 - İp: 78.***.**2.68
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yağ değil , toz kadar ufak çok ince bir lif/hal gibi bir şey var orada ...Kagıt havlu,bez lifi olabilir . Objektif iç lenslerindedir belki de ... Ya koç2513...'un dediğni yapın ya da lenssiz çekim yapmayı deneyin - nerede olduğunu anlamak için ...

Tarih: 5 Temmuz 2009, 23:31 - İp: 96.***.**9.175
bbcn
bbcn (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

bendede var böle bi sorun amatorum ilk defa profosyonel aldım.. hiç bi bilgim yok.. sony a230-18 55 kit resimde böyle bi görüntu çıktı.. alalı 3 gun oldu makineyi anlam veremedim canım çok sıkılıyor ne yapmalıyım? acaba değişim olurmu? hatamıdır bu? yardımcı olurmusunuz ltfn teşekkürler..

Tarih: 18 Temmuz 2010, 21:03 - İp: 188.***.**8.207
  • 1