amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

Canon A85 Çok İlginç Bir Arıza :(

Merhabalar...

Gerçi benim emektar Canon A85 yaklaşık 1 senedir falan bozuk yatıyor ama geçen gün odamı toparlarken karşıma çıktı. Acaba dedim tamir edilir mi... Sorun çok garip, 1 sene önce bir gün makinayı elime aldım çekim yapıcam, açtım aleti o da ne? Ekrandaki görüntüler bi tuhaf birbirine karışıyo çizgiler çıkıyo falan. Dedim ekran mı bozuldu acaba bi çekim yaptım, elde edilen fotoğraf pembe, mor tonlarında çizgi çizgi iç içe geçmiş saçma sapan bi şey. 3 yaşında çocuğun çizdiği resim gibi bişey O gün kenara bırakmıştım makinayı hala yatıyor öyle. Buna benzer bir sorun yaşamış olan var mı? Lens falan mı kaydı acaba? (evde herkese sordum yere mi düşürdünüz diye ama kimse de düşürmemiş)

Bu makina tamir olur mu? Olursa ne kadara patlar acaba?

EDIT : internette bu sorunu araştırırken şuna rastladım:

http://www.imaging-resource.com/badccds.html

bu bir CCD sorunuymuş... ama yazının içinde şöyle bir bölüm var:

"According to the updated advisory, available on the company's US website (as well as other regional Canon websites), the additional eleven digital camera models shown above in red may now be eligible for free service regardless of warranty status, should any malfunction be caused by the CCD sensor."

A85 de bu 11 makina arasında yer alıyor ve sanırım yarın erkayalar' ı arayıp garantisi bitmiş olmasına rağmen Canon kaynaklı bu sorunu çözüp çözemeyeceklerini soracağım.

#AmPHiOXuS' tarafından 20.04.2008 23:07:52 tarihinde düzenlendi.

#AmPHiOXuS' tarafından 20.04.2008 23:11:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:15 - İp: 85.***.**9.51
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bitmek üzere olan pilden kaynaklanıyor olabilir mi ? (Düşük bir ihtimal)

Tarih: 21 Nisan 2008, 00:07 - İp: 144.***.**0.203
amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

o kadar çok pille denedim ki, sorunun pilden olmadığını biliyorum. Zaten verdiğim web adresindeki CCD sorunlu örnek görüntülerin hemen hemen aynılarını alıyorum. Bakalım erkayalar ne diyecek yarın aradığımda...

Tarih: 21 Nisan 2008, 00:18 - İp: 85.***.**9.51
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yazıbnın basını okurken ccd hatasıdır demiştim sonunda siz yazmıssınız
erkayalar nekadar ilgilenir bilmiyorum ama sansınızı deneyın sonucta uretimden kaynaklıysa yapmaları gerekir.

Tarih: 21 Nisan 2008, 18:03 - İp: 88.***.**3.132
amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

walla canon USA değiştirin diye basın duyurusu yapmış tamir etmeleri lazım... yarın canon USA nın sitesindeki duyurunun çıktısıyla beraber ankara'daki bölge temsilciliklerine gidicem bakalım

Tarih: 21 Nisan 2008, 20:34 - İp: 85.***.**3.157
junglebird
junglebird (üye)
Bursa / Amatör

bendede aynı sorun vardı tamirciye verdim hala yapamadılar.
makineyi açmadıysan erkayalar sorunu gideriyor diye biliyorum..
ben çoktan açtırttım o şansım kalmadı..
benzer sorun için tıklayın

Tarih: 23 Nisan 2008, 09:26 - İp: 85.***.**5.213
amphioxus
amphioxus (üye)
Ankara / Meraklı

dün erkayalardan hem mail yoluyla hem de sms yoluyla fotoğraf makinamın tamir edildiğine ve gelip alabileceğime dair mesaj aldım vay be aslan canon garanti yok bi şey yok 5 kuruş almadan delikanlı gibi tamir etti... helal walla...

Tarih: 28 Nisan 2008, 03:13 - İp: 85.***.**2.216
okoroglu
okoroglu (üye)
Ankara / Amatör

Sağolun arkadaşlar sizin bu mesajınızdan sonra elimde bulunan 1 seneden beri arızalı olup mi tam ömrünü doldurmuş diyip atacekken bugün cihazı canon teknik servisine verdim cihazı alalı 5 sene olmuştur sanırım.
Seri nu su bile görülmezken erkayalar aldı ve başka bir arızası yoksa ücretsiz yapacağını söyledi.
Zaten başka bir arıza olduğunu söylerlerse astarı yüzünden pahalıya geleceği için yaptırmadan atacağım:-)
Ama sanmıyorum sensör sorunudur diye düşünüyorum.
İlk defa bir distribitör beni şaşırttı.
Tebrik ederim canonu.

Tarih: 5 Ocak 2010, 01:13 - İp: 94.***.**1.76
vefa82
vefa82 (üye)
Konya / Amatör

Bendede aynı sorun vardı makinayı bedava tamirciye verdim hurdasını kullansın diye...

#vefa82' tarafından 15.03.2010 14:51:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2010, 13:48 - İp: 88.***.**3.7
  • 1