bakirreis
bakirreis (üye)
İstanbul / Amatör

Yorum Yapmak Yasakmı?

nden fotğraflara yorum yapılmyor beğenilmediğndenmi?yoksa gizlilikten sonra nf dostlarının bakış açısımı değişti.lütfen bilen varsa banada açıklasın.

Tarih: 5 Eylül 2008, 02:03 - İp: 88.***.**2.181
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Yükleyen neden bukadar önemli?Fotoğraf daha önemli değilmi...Çünkü her fotoya minimum 20 yorum almak alışkanlık olmuş....Beklentide hep öyle sanırım...Şimdi her fotosunda minimum 20 yorum alan zatlar....Neden 24 saatın dolmasını bekleyipte yorum yapıyor...Bence güzel karelere bu yeni uygulamadan önce yorum gelmediği zaman o kişilerin psikolojilerini anlamaları gerekir....İbret almaları gerekir...Bence hala daha bu durumun bazı kafalarda algılanamaması çok üzücü....
Bırakın şahsiyetler ve isimlerin önemi yok...Fotolara bakın ; kimseyi ayırmadan seçmeden bilgimiz ölçüsünde altlarına birşeyler yazalım...Beğeniyorsakta tebrik edelim...Ama beklenti olmadan.....

#gorbi67' tarafından 06.09.2008 14:39:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2008, 12:43 - İp: 88.***.**3.101
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

favroi fotoğrafçı uygulaması kalksın

Tarih: 6 Eylül 2008, 15:51 - İp: 81.***.**7.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ceneyı saran uzun sakal favoride kalksın
nebiçim bişey oyaaa

Tarih: 6 Eylül 2008, 16:19 - İp: 88.***.**4.60
bvicil
bvicil (üye)
Bursa / Meraklı

bu uygulama gayet mantıklı oldu kanısındayım. uzun süredir insanların fotoğraflarına bakıp yorum yapmak istemiyordum. çünkü bakıyorsunuz, isim ünlüyse sitede ya da orada burada insanlar çakıyorlar yorumları bir bakıyorsunuz 20-30 olmuş yorum sayısı. ama o kadar güzel olduğuna inandığımız ya da fark ettiğimiz fotoğraflara neredeyse yorum bile yapılmıyor. şimdi diyeceksiniz yorum almak için mi fotoğraf çekiyorsun? hayır ben zevk almak için çekiyorum ve eğer fotoyu beğeniyorsam paylaşıyorum.

ve daha önceden isimlerini gördüğümden dolayı "zaten yorum alır bu fotoğraf" ya da "şimdi bu adamı da eleştirirsek ya da yorumlarsak ya da yalakalık yapmazsak bizi çarmığa gererler aman yorum yazmayalım" deyip de yorum yazmadığım kişi sayısı çok oluyordu. ama şimdi gönül rahatlığı ile kim olduğunu bilmeden içimden geldiği gibi yorum yazıyorum.

bu uygulama guruplaşmanın önüne geçtiği için çok memnunum kendi adıma.

saygılarımla

Tarih: 6 Eylül 2008, 16:54 - İp: 85.***.**8.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 6 Eylül 2008, 21:08 - İp: 88.***.**8.171
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Az laf çok iş...

Yüklediğim fotoğraf hiç yorum almaz ise üzülürüm gerçekten.

Ama sadece bir yorum alsa dahi yeterli olur. Çünkü biri yazmaya değer bulmuştur.

0 ile 1 arasındaki fark gerçekten çok büyük. Kaç kat fark var.

Güzel fotoğraf peşinde olan kişi yorum peşinde olamaz zaten. Vakti olmaz.

Ekipman ölçümbatörü ve
Yorum ölçümbatörü olmamak gerekli.

(Aslında bu da bir yorum. Kendimle çeliştim galiba.)

Tarih: 12 Eylül 2008, 21:20 - İp: 78.***.**0.90
handes
handes (üye)
İstanbul / Amatör

Baylar/ Bayanlar,

Öncelikle herkese merhaba,
Bu sitede kimseyi ama kimseyi şahsi olarak ya da ismen tanımıyorum, hatta bana yorum yazanlar ile bile bir hatır ilişkim mevcut değil.
Bu sitede bulunma amacım ;
fotoğraf çekmeyi öğrenmeye çalıştığımdan ,hem ustalardan birşeyler öğrenebilmek, siteye eklenen fotoğraflardan fikir edinmek, örnek almak,
hem de çektiğim fotoğrafların sanatsal bir değeri var mıdır, teknik açıdan uygun mudur, göze hoş gözükmüş müdür diye öğrenmek....
Bence bu anlamda başarılı bir site...
YENİ UYGULAMALARA GELİRSEK;
Belirttiğim gibi, kimseyi tanımıyorum. Ama inanın ona rağmen gizlilik uygulaması olmadan önce rahat yorum yazamıyordum. Mesela bir fotoğrafı beğenmişim ama bir yeri bana göre görsel açıdan olmamış, e kişinin açıklamasında (Profösyonel) yazıyor, yahu haddime mi eleştirmek (yani bence haddime düşmez..) dolayısıyla yorum yazamıyordum. Ya da birisi bana yorum yazmış, acaba iadeyi ziyaret yapmak gerekiyor mu, yoksa onun resimlerine yorum yazarsam bak ben yazdım o da yazdı diye düşünür mü diye tereddüt ediyordum...

Bu gizlilik olayı geldi bence çok objektif, hatır gönül ilişkisi olmadan ve rahat yorum yazılabilir oldu...

Site yönetimini ya da kimin aklına geldiyse onu canı gönülden kutluyorum...

Arkadaşların bazıları Fotokritiği örnek göstermiş ama Fotokritikte henüz bu hatır yorumlarının ve gruplaşmanın önüne geçilemedi ve gerçekten çok anlamsız fotoğraflar günün fotoğrafı olabiliyor...

Neyse biraz mektup gibi oldu kusura bakmayın arkadaşlar...

Kısa ve öz olarak gizlilik objektifliği getirmiştir, fotoğrafların ulaşılabilirliğini arttırmıştır, üyelerin diyaloglarını da arttıracaktır ve bence gereklidir...

Fakat yorumlar konusunda "bakırreis" 'e katılıyorum, nolur yorum yazın ama çok güzel diyip ya da kötü deyip bırakmayın. Kadraj yamuk deyin ışık yetersiz deyin, grenli deyin, Iso 100 de çekmişin 500 de çek deyin, bu fotoğraf çok güzel buna benzer çek deyin, YANİ ELEŞTİRİN...

Özellikle profesyonellere, deneyimlilere, ustalara yazıyorum;
SİZLER ELEŞTİRMEZSENİZ BİZLER NASIL ÖĞRENECEĞİZ....

Bu kadar yazıyı okuma zahmetine katılan herkese teşekkür ediyorum...
Bol fotoğraflı günler...

Tarih: 18 Eylül 2008, 13:31 - İp: 78.***.**6.154
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

handes,

Tarih: 19 Eylül 2008, 09:59 - İp: 85.***.**3.117