atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Siteyi Rahatlatmak İçin Öneri

Sitede birçok topic var, güncelliğini kaybetmiş, ilgi görmemiş, artık yorum yazılmayan.
Bunların temizlenmesi sanırım bir nebzede olsa rahatlama yaratacaktır diye düşünüyorum.
Site yönetimi uygun görürse bu topiclerin silinmesini öneriyorum, bu topiclerin belirlenmesi içinde açtığım topic içinde konular ve linkleri belirlenebilir.
Tabi yönetim isterse

Tarih: 28 Haziran 2007, 17:35 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

kişininin topic açabilmesi gibi topiğini silebilmesi isbucay katılıyorum size

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:31 - İp: 81.***.**3.185
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

hiç bir büyük forum sitesinde -suç niteliği taşıyanlarla, ahlaka,adaba aykırı olanlar hariç- konu silinmez.bu her şeyden önce forumun saygınığıyla ilgili. eski konular arşivlenir, bu şekilde çok yer kaplamaları önlenmiş olur.
forumlar bir birikim taşır her şeyden önce, eski konuların bir siteye sayısız faydası da var, arama yapınca google hemen sizin sitenize de ulaşır.

www.donanimhaber.com
www.turkeyforum.com

gibi sitelerde 3-4 sene önce açılmış konular bile arşivlenmiş, gerektiğinde ilgilisine hizmet edebilen forum siteleridir.

#buffalo' tarafından 28.06.2007 18:54:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:51 - İp: 88.***.**9.193
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kişinin açtığı konuyu silmesi ise oraya yazı yazanlara yapılmış çok ciddi bir saygısızlıktır. Bazı forumlar bu tip davranış sergileyen forumcuları süresiz olarak banlıyor.
Bu sitede de oluyor, konu açılıyor, yüzlerce yanıt geliyor, sonra forumu açan arkadaş sıkılıp konunun başlığını siliyor, yani o konuya ulaşılmasını önlüyor. Vakit ayırıp oraya bir şey yazanlara yapılmış ciddi bir saygısızlıktır bu.
Konu küfürleşmeye varmadıkça açık olmalıdır. Gerekirse forum yöneticisine durumu bildirip konuyu kilitlemesi talep edilir.

İnternetin yazılı bir kanunu yok, internet kendi ahlakını,hukukunu yaratıyor.

Bu bahsettiklerim mesela, yavaş yavaş benimsenmeye başlanan kurallar.

Forumun konu açanların mekanı değil bir paylaşım , birikim yöntemi olduğunu unutmamak gerekir.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:58 - İp: 88.***.**9.193
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

buffalo söylediklerinin bir kısmına katılıyorum
ancak bir önceki sayfada verdiğim linklere bakacak olursan zaten bu tür konuların burada olup olmamalarının bir anlam ifade etmediğini göreceksiniz.

benimki iyi niyetli bir öneridir, tartışmaya açtım değerlendirilir uygulanır ya da uygulanmaz her türlü fikre de saygı duyarım

Ayrıca açıklamalarınız içinde teşekkür ederim.

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:02 - İp: 81.***.**3.185
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

once biraz utanıyım

valla bu tip şeyler evet dogru ancak bir sayfa acılsın dıye 5 dakıka bekledigim,yazdıgım yorum gitsin diye epeyi bir bekleyip sayfa goruntulenemiyor uyarısıyla karsılastıgım cok oluyor..siteyi bi şekilde hızlandırmak lazım..serverdan kaynaklıysada bunu cozmek lazım..
acıkcası soylediklerinden sonra dusundum ve arşiv niteligi olması yonunden seni haklı buldum,düşüncem bu noktada yanlışmış..
ama birde su varki atakanın (hernekadar baslıklarıyla direk konuların işaret edilmesi hoş olmasada)
verdigi linklerdeki konular geyik dısında bir amac tasımayan konular..hatırlarsın levent diye bir uye vardı,canı sıkıldıkca konu acıyordu,yada biri mesela kafasına gore fotograflar bişeyler ekliyor kendinden baska bakan olmuyordu..
bunlar siteye ciddi anlamda yuk..
ve aslında bu sitenin forumu diger sitelerin forumlarından farklı..kurallar yok yada uygulanmıyor..
ozaman devreye birilerinin girip birşeyler yapması gerek..
zaten yavas internet baglantımızla,yavas sitemizde gezinmek kanser yapacak kısa sure sonra..

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:34 - İp: 88.***.**2.66
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Evet tabi, çok gereksiz, hatta çok anlamsız konular var. Ama bu tip konular pek çok forumda anında şaaak diye kitlenir ya da silinir. Silinmediyse kimseyi rahatsız etmemiş demekki. 8-10 kişi yanıt da yazdıysa ben o konunun silinmesine kesinlikle karşıyım...
Otokontrol denen şeyi geliştirmek gerek.

Bir de şu var, gereksiz konu da göreceli bir konu, kontrast ın açtığı iki konu vardı ,hatırlarsınız, temel fotoğrafçılık dersleri ve webcam ilk izlenimlerim.
Gereksiz bulundu, yüzlerce mesaj atılan o konular silindi. Bence o iki forum , birer forum klasiğiydi...Silindiğini fark ettiğimde ciddi manada üzülmüştüm...

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:50 - İp: 88.***.**9.193
isbucay
isbucay (üye)
Konya / Amatör

Sayın buffalo hiç senin düşündüğün gibi düşünemedim.

Çok haklısın.Uyarın için teşekkürler...

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:56 - İp: 88.***.**9.227
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

forum klasıgınıden ote komedı klasıgıydı
kotu oldu silinmeleriki bencede gerekli bir konuydu..

otokontrolun gelişecegini kesinlikle dusunmuyorum,ihtimalde vermiyorum..zaten oyuzden fotograflarda denetim artsın gereksiz konular silinsin diyorum..aslında bunlar benımde karsı oldugum seyler ama baska bır yolu yok malesef..
siteyi dusunmek gerek birazda..

Tarih: 28 Haziran 2007, 20:09 - İp: 88.***.**2.66
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

sevgili gaijin dostum

topicleri göstermek durumunda kaldım hoş olmadı biliyorum ama dile getirmek istediğim konuyu tam anlatabilmek için gerek duydum.

En azından bu tarz örneklerle konuyu daha net anlatabilirim diye düşündüm.

Topic silinip silinmemesi konusunda da fikirlerini sunan arkadaşlara teşekkür ederim, belki daha detaylı düşünmeliydim, ama tahmin edersiniz ki iyi niyetli bir düşünceden yola çıktım...

Sevgilerimle...

Tarih: 29 Haziran 2007, 11:47 - İp: 81.***.**3.185
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İyiniyetinden kuşkum yok zaten atakan

tez-antitez-sentez.
bir sonuca ,orta yola ulaşlır elbet

Tarih: 29 Haziran 2007, 12:16 - İp: 81.***.**7.49