paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sıte Yonetımı - Exıf Bilgileri

Siteye yuklenen fotograflarda EXIF bilgileri zorunlu olamaz mi ?? Inanin biktim yorum yaparken veya merak ettigim fotograflarda EXIF gormek icin tiklayip da hiç bir dey gorememekten

- Cogu kisi , kurallar arasinda kaybolmus " yuklemeden kuculturseniz EXIF bilgileriniz kaybolur " yazisini gormuyor . Bu yazi DAHA BÜYÜK yazilamaz mi ??

- En azindan yine yükleme öncesi uyari olarak " EXIF BILGILERINIZI YÜKLEDIGINIZDEN EMIN MISINIZ ?? Degilseniz lutfen MANUEL olarak ekleyiniz "
gibi bir seyler cikamaz mi ?? ( "yoksa sileriz" fazla mi kaçar )

- Baktiniz yine olmuyor , kucultmeden yüklemeyi engelleyemez misiniz - ki EXIFler kaybolmasin . Fotografini sergilemek isteyen bir zahmet 30 saniye harcasin da kendi küçültsün fotografini ...

Site yöneticileri , lütfen bu konuda biraz daha fazla UYARI , HATIRLATMA , ÖNLEM ....

Tarih: 15 Nisan 2009, 23:58 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

PS'da kaybolmuyor olabilir ama kaybeden programlar oldugunu goruyorum ( ACS miydi , neydi ?? ). EXIF çıkıyor ama gerekli olan bilgilerin hiç biri olmadan .

Mesela Hamit Bey'in de kullandığı program neyse , EXIF kaybolduğu için el ile yuklemek zorunda kalıyor her seferinde sağıolsun ...

Tarih: 17 Temmuz 2009, 09:00 - İp: 96.***.**9.175
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kendileride siliyor, bazende sisteme çok büyük eklendiği için de siliyor..

Tarih: 18 Temmuz 2009, 23:21 - İp: 88.***.**9.135
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Diyorum işte ....3 kutucuk olacak , oraya diyafram,perde hızı ve ISO yazmayanın resmini yuklemeyecek .

Yuklenen resim kalitesini arttıracagına , yukarıdaki kavramların ne oldugunu bilmeyenlerin cektiği alakasız ve kalitesiz resimlerin yuklenmesini onleyeceğine eminim . Hem de poz ayarı/ISO nedir bilmeden yuklemeye çalışan varsa en azından gidip öncelikle ne olduğunu ögrenmeye çalışacaktır .

Pancton neredesin ???? Her konuya duyarlılık gösteren yönetim , neden bir fotografın pozlama degerlerinin yazılmamasına alakasız kalıyor ....

Fotograf kalitesini bir diş olsun arttıracak bir uygulama olacağına karşı çıkan var mı ??

Tarih: 19 Temmuz 2009, 00:00 - İp: 96.***.**9.175
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

Hazır konu başlığı açılmışken birisi exif okumayı da anlatabilir mi? yarı anlıyorum yarı anlamıyorum

mesela şu örnek üzerinde gösterilebilir:

Make Canon
Manufacturer of image input equipment

Model Canon EOS 450D
Model of image input equipment

Orientation 1
Orientation of image

XResolution 240
Image resolution in width direction

YResolution 240
Image resolution in height direction

ResolutionUnit 2
Unit of X and Y resolution

Software Adobe Photoshop CS3 Windows
Software used

DateTime 2009:07:20 22:59:57
File change date and time

ExifTag 208
Exif IFD Pointer

ExposureTime 0,008
Exposure time

FNumber 8
F number

ExposureProgram 3
Exposure program

ISOSpeedRatings 200
ISO speed ratings

ExifVersion
Exif Version

DateTimeOriginal 2009:07:19 19:57:52
Date and time original image was generated

DateTimeDigitized 2009:07:19 19:57:52
Date and time image was made digital data

ShutterSpeedValue 6,965784
Shutter speed

ApertureValue 6
Aperture

ExposureBiasValue 0
Exposure bias

MaxApertureValue 4,25
Maximum lens aperture

MeteringMode 5
Metering mode

Flash 16
Flash

FocalLength 32
Lens focal length

SubSecTime 43
DateTime subseconds

SubSecTimeOriginal 43
DateTimeOriginal subseconds

SubSecTimeDigitized 43
DateTimeDigitized subseconds

ColorSpace 65535
Color space information

PixelXDimension 828
Valid image width

PixelYDimension 525
Valid image height

FocalPlaneXResolution 4865,604
Focal plane X resolution

FocalPlaneYResolution 4876,712
Focal plane Y resolution

FocalPlaneResolutionUnit 2
Focal plane resolution unit

CustomRendered 0
Custom image processing

ExposureMode 0
Exposure mode

WhiteBalance 0
White balance

SceneCaptureType 0
Scene capture type

Compression 6
Compression scheme

XResolution 72
Image resolution in width direction

YResolution 72
Image resolution in height direction

ResolutionUnit 2
Unit of X and Y resolution

JPEGInterchangeFormat 746
Offset to JPEG SOI

JPEGInterchangeFormatLength 6026
Bytes of JPEG data

#maii' tarafından 26.07.2009 13:55:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2009, 13:49 - İp: 85.***.**4.200
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kullanılan programlara gore goruntulenen EXIF bilgileri farklılık gosterebiliyor . Bazıları az bazıları fazla detay kapsayabiliyor . Benim incelediğim fotograflarda - ozellikle yorum yazacaksam - EXIF 'te okuduklarım şunlar ( daha doğrusu ne maksatla baktığım )

PERDE HIZI : Titreme, netsizlik görünüyorsa sebebi düşük perde hızı mı anlamaya yardımcı yardımcı olur . Çok hareketli bir obje hangi hızda dondurulabilmiş . Pan yapıldıysa yine hangi hızda yapıldığı anlaşılabilir

DIYAFRAM AÇIKLIĞI : Alan derinliği azlığı veya çokluğu ile ilgili bilgi verir

ISO : gurultu/noise varsa nereden kaynaklandığı konusunda fikir verir . Düşük olduğu halde gürültü varsa fotografa sonradan mudahele ile aydınlatıldığı anlaşılır .

POZLAMA MUDAHELESI : ters ışık veya karanlık arka plan / zor ışık durumlarında ne tercih edilmiş gorulebilir . Pozlama hataları tespit edilebilir .

ODAK UZAKLIĞI / 35 mm eşdeğer odak uzaklığı : Kaç mm'de çekim yapıldığını gosterir .Eger 300 mm lens kullanırken 300 mm'de çekim yapılmışsa , gidip ona" biraz daha zoom yapsaydınız keşke " dememeniz gerektiğini bilirsiniz ... ( Veya tam tersi , kullandığı lensin payı olduğu halde tercih etmemişse , sebep sorabilirsiniz .)...15mm'de çekilmiş gozuktuğu halde fotografta hiç bir geniş açı belirtisi yoksa crop yapıldığını anlarsınız . Veya 40 mm'de çekilmiş bir aslan görürseniz , çekimin doğal hayatta değil hayvanat bahçesinde olduğunu çözersiniz .

ÇEKIM SAATI : guzel bir ışığı hangi saatte yakaladığına bakılabilir - veya tam tersi ...Güneşin kuvveti , pozisyonu konusunda fikir verebilir . Sabah 05:00 'de çekilmiş bir fotografa , kötü olsa bile sırf harcanan emek yuzunden biraz saygı gosterirsiniz . Karanlık ama ögle saatlerinde çekilmiş gozuken bir fotografın sonradan karartıldığını veya N.dansite filtre kullanıldığını anlayabilirsiniz . Veya gunduz saatlerinde çekilmiş bir fotografta mor tonlar gorurseniz , PC'de tonlama yaptığını anlarsınız .

---------------------------

Sizin ornek yuklediğiniz EXIF'den çıkaracağım bilgiler de yukarıda yazdıklarımla sınırlı ......Kullanılan makina ve yazılım bilgisi dışında , şoyle :

1/125 perde hızı f:8 ve ISO 200'de saat 19:58'de flash ile çekildiğini goruyorum . pozlama telafisi yok , 32 mm'de çekilmiş . Beyaz ayarı otomatikte .

Kalan bilgilerin bir kısmı hiç kullanmadığım,bilmediğim şeyler .... Bilenler varsa anlatır ama onemli bir bilgi kapsayacağını sanmıyorum . Çekim modları , pozlama seçenekleri o rakamların hangi moda ve seçimlere denk geldiğine aşina kişiler tarafından bilinebilir ama benim pek kafa yorduğum bir konu değil .

Siz de sanırım bir dolu yazılı gereksiz bilgileri anlamaya çalışıyorsunuz ...Fazla kafa yormayın , yukarıda değinilenlerle yetinebilirsiniz , derim...

Tarih: 27 Temmuz 2009, 11:09 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yakında enlem ve boylamıda görürsünüz.
(belkide aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır bile)

Tarih: 27 Temmuz 2009, 11:17 - İp: 88.***.**0.119
kydonia
kydonia (Objektif)
İzmir / Amatör

ben zaten kendim küçültüyorum fotoğrafı koymadan önce ve bilgisayarımda exif bilgileri görünmesine karşın buraya yüklediğimde görülmüyor. neden oluyor bu sizce? ben picasa kullanıyorum küçültmek için fotoğrafı. bundan kaynaklı olabilir mi?

Tarih: 13 Ağustos 2009, 11:12 - İp: 88.***.**3.206
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Ben microsoft office picture managerde ozel genıslık ve yukseklıkde 1024x768 yaptıgımda otomatık olarak exıf bılgılerı cıkıyor

Tarih: 13 Ağustos 2009, 13:21 - İp: 78.***.**2.1
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

PS de küçültme yaptığınızda exif bilgileri kaybolmaz. ayrıca save for web seçeneğini tıklayınca da kaybolmuyor. galeriye yüklediğim fotoları hep o şekilde küçültüp yüklüyorum. ayrıca fotograf boyutlarının 800 x 600 boyutlarında olması gerekiyor exifin görülmesi için. 900 x 600'e müsade ediyor. görünmüyorsa yüklediğiniz boyutu bir kontrol edin isterseniz. aynı programlarda 800x600 boyutuna küçültüp yüklediğinizde anlarız o programın exif bilgilerini silip silmediğini

Tarih: 13 Ağustos 2009, 13:25 - İp: 81.***.**7.150
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim paperman her ne kadar biraz geciksem de

Yanlız benim anlamadığım 1 kaç nokta var

1.si perde hızının 1/125 olduğunu nasıl anladın?

2.si aperture value 6 diyerek neyi kastediyor? Sanırım MaxApertureValue 4,25
diyaframın açılacağı max nokta ve f:8 de kullanılan diyafram. Peki ya 6 ne

Tarih: 13 Ağustos 2009, 15:02 - İp: 85.***.**1.226