paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Üst Bant Fotoğraflara Exıf Şartı

Üst banta seçilen fotoğraflarda EXIF bilgilerinin silinmemiş olma veya en azından çekim ayarlarının manuel olarak eklenmiş olması şartının getirilmesini istiyorum .

Tarih: 26 Aralık 2010, 03:29 - İp: 96.***.**4.180
eflatunca
eflatunca (üye)
İçel / Amatör

katılıyorum

Tarih: 26 Aralık 2010, 20:27 - İp: 78.***.**1.188
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

çok mantıklı bir öneri

Tarih: 26 Aralık 2010, 22:45 - İp: 217.***.**3.201
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Özellikle katılımı yeni ve hakkında fikir oluşmamış kişilerden olanların diyeyim ... Hele hele bir de sorulanlara cevap vermiyorlarsa .

Tarih: 26 Aralık 2010, 23:20 - İp: 96.***.**4.180
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

destekliyorum.
ben bu siteye ilk üye olduğumda sitenin işleyişini anlamam 4-5 ayımı aldı. birde yoğun olarak girdiğim bir siteydi.

buradan yola çıkarak ve ülkemizdeki bazı gerçeklerden yola çıkarak bir takım uygulamalar yapılabilir. kesin kurallar bazı insanlara sert gelebilir. okuuğum bir haberde trdeki internet kullanma/sahip olma oranının %60 larda olduğunu öğrendim.

hem sistemin karışık gelmesi hemde hali hazırda nete çok giren ve bu işlere kafa yoran bir kesim yok. bu türkiyenin gerçeği.

site yönetimi burada kuralı sertçe koymak yerine yavaş yavaş aşılamak gerekli diye düşünüyorum. site en son exif girişiminde bir adım attı sanırım. birde exif nedir? ne değildir neden gereklidir nasıl silinir nasıl silinmez nasıl elle girilir gibi konuları insanlara aşılamak gerekir. belki foruma yada eğitim linkine bu veriler girilir. site kurallarına da exiftli şartı getirilebilir. daha sonra yavaş yavaş, yine üst banttaki 5 görselden birisi exiftli şartı daha sonra 2si daha sonra 3ü derken hepsi exiftli olabilir yada biriki tolerans gösterilebilir.

bu biraz süre alacaktır. insanoğlu bilinçlenmedikçe sert kural koymak işe yaramaz amacına hizmet etmez ters teper diyorum.

mesela; site kurallarına direk şunu yazarsanız ters tepebilir;
EĞER EXİFLİ FOTOĞRAF YÜKLEMEZSENİZ ÜST BANTA ÇIKAMAZSINIZ
yerine
EXİFLİ FOTOĞRAFLARIN ÜST BANTA ÇIKMA OLASILIĞI YÜKSEKTİR
yada
ÜSTBANT FOTOĞRAFLARINDAN 2Sİ MUTLAKA EXİFLİ FOTOĞRAFLARDAN SEÇİLİR
gibi yumuşak eklemeler insanların bu konuya ilgisini artırır.

tabi bu kadar detayla kim uğraşır derseniz orasını ben bilemem
tek bildiğim geçiş süreçleri ve değişiklikler yavaş yavaş olmalı.

Tarih: 27 Aralık 2010, 00:51 - İp: 78.***.**9.98
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benim EXIF isteme sebebim - bu sefer - biraz farklı . Normalde gerçekten çekim bilgilerini görmek istediğimdendir .

Gerçi şu açtığım diğer topikte görüldüğü üzere EXIF'in de faydası yok - arkadaş komple EXIFle beraber araklamayı becermiş ! ! Ne diyeyim bilmiyorum .

TIKLAYIN

Tarih: 27 Aralık 2010, 03:23 - İp: 96.***.**4.180
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Durup durup bir şeyler istiyorsunuz...

Tarih: 27 Aralık 2010, 20:34 - İp: 78.***.**8.82
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İsteyenin bir yüzü ......

Kimsenin EXIF yükleme zorunluluğu olmadığı FK sitesini bir 10 dakika gezin ( ben aylar sonra ilk defa 2 gün önce gezdim ) , çalıntı fotoğraflarla işin nasıl çığrından çıktığını görün o zaman Sn. Harmancı ....

EXIF diye bağırmamın ( ki çoğu işe yaradı - artık otomatik ekleniyor her fotoğrafa - silinmemiş ise ) bir nedeni de bu - ana sebep olan " bilgilenmek" dışında ...

#paperman' tarafından 27.12.2010 21:53:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Aralık 2010, 21:51 - İp: 96.***.**4.180
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

FE KA da eski günlerini çok arar artık.

Tarih: 28 Aralık 2010, 01:23 - İp: 88.***.**1.62
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Üst bandın olduğu yere üstband yerine iyi bir reklam alsın, bari kendine katkısı olurdu hep..

Tarih: 1 Ocak 2011, 19:24 - İp: 78.***.**6.74
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

Üst bandın olduğu yere üstband yerine iyi bir reklam alsın, bari kendine katkısı olurdu hep..

Olabilir aslında..

Tarih: 2 Ocak 2011, 23:47 - İp: 85.***.**4.17