flymail
flymail (üye)
Malatya / Amatör

Klişeleşmiş Fotograf Konuları Neler

merhaba arkadaşlar.bu konuyu açarken şunu düşündüm ''akıl bali olduğum günden beri nerdeyse baktığım her fotoğrafın konusu ve kadrajıda dahil olmak üzere herşeyi ile bir kısır döngüde.Veya bunu şu şekildede düşünebiliriz niçin bazı fotoğraflar artık eskisi kadar tat vermiyor vede bu piskolojiyi nasıl aşabiliriz??değerli yorumlarınız için şimdiden teşekürler

Tarih: 30 Ocak 2006, 23:18 - İp: yok
massive
massive (üye)
Burdur / Amatör

açıkçası ben senin kadar karamsar diilim..hak vermeden geçemicem ama gerçektende güsel pozlar çıkıo çoğu zaman..örneğin kız kulesi pozları klişedir ama çeken güsel çektimi fotoğrafın içinde kayboluyoruz..bence klişe olan bi konuyu yorumlayıp insanların önüne güsel bi şekilde sunmak da bi beceri

Tarih: 30 Ocak 2006, 23:28 - İp: 85.***.**3.50
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben flymaile katılıyorum. ayrıca ben bu konuyu ondan once acacaktım ama nedense olmadı. İstanbuldaki fotografcı arkadaşlarımız icin bence cok guzel kareler elde etme şansı var. ama ne yazıkki aynı kareleri defalarca gorunce kız kulesi bile tat vermiyor artık. Bu acaba fotografçıların çoğalmasındanmı yoksa fotoğrafların sık paylaşılmasındanmı kaynaklanıyor.

Tarih: 31 Ocak 2006, 12:30 - İp: 85.***.**6.74
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selmlar dostlar,
son zamanların en iyi konularından birini açmışsınız.Tebrikler.
Siz gayet normal olanı yaşıyorsunuz, aşmaya gerek yok bence.Konu ve tekniklerin aynılığı insanı sıkıyor. Ama arada istisnalar da çıkıyor.Son olarak Sn. MTurhan'ın
fotoğrafı deli ketyif verdi bana.Ben fotoğraf dostlarının yayınlamadıkları farklı teknikler, denemeler hatta uçuk kaçık çalışmalar yaptıklarına inanıyor ama talep görmeyeceklerini, üstüne bir de tartışma çıkacağını düşünerek bu tip fotoğrafları yayınlamadıklarını düşünüyrum.Böyle olunca da aslında tek tip ama objeler farklılığı içinde fotoğraflar gözü bir süre sonra sıkmaya başlıyor.Zaten genelde fotoğraf yorumlarına dikkat ederseniz teknik yönlüdür eleştiriler.Fakat fotoğraf sadece teknik değerlendirme ile bakılacak görü değildir..
İş böyle olunca fotoğrafçı da kendi hayal dünyası yerine izleyenlerin dünyalarını memnun etmeye çalısıyor.Bunun sonucu bir süre sonra fotoğraflar tad vermemeye başlıyor,emin olun yalnız değilsiniz.Bir çok kişi böyle hissediyordur ma ezmeye çalışıyordur düşüncesini.Siz dahi nasıl aşarım diye düşünektesiniz. Halbuki binlerdce kareyi hapseden beynin size uyarısını yok sayıp atlamaya çalışıyorsunuz. Ben bunu pc de aynı fotoğrafı aynı adala tekrarkoymaya çalıştığımda çıkan yazıya benzetiyorum. Diyor ki beyin bu fotoğraftan aynı adla zaten var, ne yapayım?

sevgiler

Tarih: 31 Ocak 2006, 14:21 - İp: 85.***.**4.226
  • 1