keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İzlenme Sayıları Ne Kadar Gerçek?

Her fotoğrafta izlenme sayıları görüyoruz.Fotoğrafın aldığı rating'i ve bir yerde verilen değerini ortaya koyuyor.Ama ne kadar gerçek...Çünkü dikkat edilirse Kontrol panelinden üyenin kendi galerisindeki bir fotoğrafı da açması izlenme sayısını arttırıyor.Herhangi birinin,yine üyenin kendisi dahil yorum sayfaları içinde dolaşması bile her sayfada bir izlenme sayısı attırıyor.Yani 3 sayfa yorum almış bir fotoğrafın tüm yorumlarına şöyle bir bak fotoğrafın izlenilme sayısına artı 3 ekleniyor.
Başka sitelerde örnekleri olduğu gibi:Fotoğraf sahibinin girip yorumları okuması izlenirlik sayısını artırmamalı ve yorum sayfalarında dolaşmanın da sistem tarafından fotoğraf tekrar açılmış gibi algılanmaması gerek diye düşünüyorum.
Site yönetiminin teknik olarak bu duruma çözüm getirmesi gerek diye düşünüyor bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum.

Tarih: 16 Ekim 2007, 16:11 - İp: 88.***.**8.42
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Topiklerde de var Keratin,galeride de bu olay..

Tarih: 16 Ekim 2007, 20:20 - İp: 85.***.**8.247
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

katılıyorum

bazen yorum alıyorsunuz
bakmak için fotonuza tıklayınca izlenme sayınız artıyor...

gerçekte kaç kişi baktı bilmiyorsunuz

Tarih: 17 Ekim 2007, 18:00 - İp: 81.***.**3.185
buzkara
buzkara (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konuya bende katılıyorum. Fotoğraf sahibinin izlenme sayılarını etkilememesi gerektiği düşüncesindeyim. Aynı şekilde fotoğrafı ziyaret eden izleyicininde kaç kere ziyaret ederse etsin sadece izlenme oranını 1 arttırması taraftarıyım.

Tabi bunlar teknik konular olduğu için mümkün olup olamıyacağı hakkında bilgim yok. Ama böylesi hem daha güzel hem de daha gerçekçi olur fikrimce...

Tarih: 17 Ekim 2007, 18:09 - İp: 85.***.**1.233
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

izlenme orani sadece üst bantta ciktiginda biraz gercek, onun disinda dedigin gibi her bakildiginda izlenme sayisi cikiyor, buda farkli kisiler tarafindan gercek izlenmeyi yanildiyor.
belkide amac o fotografin kac defa izlendigini belirtmek, kac kisi tarafindan izlendigini degil

Tarih: 18 Ekim 2007, 00:48 - İp: 83.***.**0.83
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Bana kalırsa yorum sayısı bile bir noktaya kadar hikaye de...

İzlenme sayıları tamamıyla palavra....

Süha Derbent Ustanın aşağıdaki fotoğrafı 354 kere izlenmiş....

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=61599

Aşağıdaki fotoğrafın izlenme sayısı ise 4163!!!!!!!!

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=13361&sr=3

Galerideki diğer tüm fotoğraflar için de geçerli bu....

Yorum sayısı için...Söyleyebileceğim :

"Körler sağırlar biri birini ağırlar"

İzlenme sayısı için ise;

"Yorum yok"

Tarih: 18 Ekim 2007, 01:59 - İp: 85.***.**5.94
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Ben site yöneticisi olsam...
İzlenme sayısı çok olan bu türden tüm fotoğrafları tek tek siler...
Yükleyenlere de mesaj gönderirim..
Bir daha yapmayın artık fotoğraflarınızı değil üyeliklerinizi sileceğim diye.....

Tarih: 18 Ekim 2007, 02:00 - İp: 85.***.**5.94
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Haa bir konuyu unuttum...

Nü kategorisini bu konunun dışında tutmak lazım....

İzlenme ve yorum sayıları gerçeğe en yakın kategori....

Ne garip değil mi...

Kategori her anlamda "en açık" durumda....

Tarih: 18 Ekim 2007, 02:03 - İp: 85.***.**5.94
keratin
keratin (Objektif)

Katılan ve fikrini belirten arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.Ben konunun suistimallere de açık teknik bir konu olduğunu düşünüyor ve Site Yönetiminin dikkatini bu yöne çekmek istiyorum.Ama görüyorum ki topiğin okunma sayısı ile fikir belirtenlerin sayısında da bir oransızlık var...Okuyanlar içinde bu konuyu önemsiz görenler de var mutlaka...Onların da fikirlerini belirtmesini isterdim doğrusu...

Tarih: 19 Ekim 2007, 22:36 - İp: 85.***.**4.102
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

İzlenme sayısının az yada çok olmasının ne gibi bir avantajı yada dezavantajı var? Bu sayıyı arttırmak için sürekli kendi fotoğrafının sayfasını yenileyecek kadar ucuz düşüncede insanlar olduğuna inanmıyorum. Ayrıca ne olursa olsun 1 yıl önce eklenmiş fotoğrafla, bir kaç gün önce eklenmiş fotoğraflar arasında mutlaka aritmatiksel farklar olacaktır. Ayrıca üst şerite çıkan fotoğrafın aynı gün eklenen bir başka fotoğrafa açık fark attığıda bir gerçek.

Sistemde puanlama gibi bir veri bilgisi olmadığından (olmayacağından) Galeri bölümündeki görüntülenme şekli sadece bir detaydır. Teknik olarak üyenin kendi fotoğrafına baktığında sayacın çalışmaması yapılsada üye çıkışı yapıldığında sayaç işleyecektir.

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:40 - İp: 88.***.**4.190
keratin
keratin (Objektif)

Sayın fdiker tabii ki ben de aramızda kendi fotoğrafının izlenme sayısının artması için açıp kapayacak birileri olduğuna inanmıyorum...Olsa da neye yarayacak zaten yaptığı...Bence izlenme sayısı ve yorum arasında bazan oluşan tutarsızlıklar ya da doğru orantılar açısından izlenme sayısı önemli.Önemsizse tüm fotoğraf sitelerinde sistemde neden böyle bir olgu var?Diğer bazı sitelerde olan teknik düzenleme bizim sitemizde de olabilir mi anlamı taşıyor daha çok açtığım konu...

Tarih: 20 Ekim 2007, 13:37 - İp: 88.***.**3.63