cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Çaylak Fotoğrafçılar Neden Yorum Alamaz

Öncelikle herkese merhabalar...
Bu yazım yalnızca meraktan şimdiden haber vereyim .
Bildiğiniz gibi ''Fotoğraf Galerisi'' diye bir bölüm var sitemizde.Herkesin özgürce (tabi kısıtlamalar ve günlük kotalar dahilinde )kullanabildiği bir bölüm .
Yaz boyunca dikkat ettim de bu bölümde ilginç bir düzen işlemekte ; üstadların fotoğraflarda yorumlarlar gırla 10- 15 sayfayı geçerken yeni ,çaylak fotoğrafçıların fotoğrafları mahrur ve boyun bükük öyle bomboş durmakta !Bu arada atlamadan bu işe yıllarını vermiş ustalarımızın emeğini yok saymak aptallığında bulunamam .Elbette onların tecrübe bilgilerine saygımız sonsuz ...
Bazı üyeler yazı sonunda veya arasında benim galerime girip :
- Kendisi yorum almamışta ondan dert yanıyor .
- Bu fotoğraflara mı yorum yapalım ?
Vs.
Tarzında yorumlar yapabilir , özgür düşüncedir saygı gösteririm .
Ama işin aslı gerçekten bende değil işi kavrayamayışımdır .

Geçenlerde üşenmedim bir ustanın fotoğrafına benzer bir fotoğrafım vardı denemek maksadıyla fotoğrafı gördüğümden bir kaç gün sonra kendi fotoğrafımı koydum .
Gelelelim işin sonucuna ustamızın fotoğrafı onlarca sayfa yorum alırken benim gariban ya aldı ya almadı !

İş başka, ben veya yeni arkadaşlarım öyle fotoğraflar koymuşlar ki berbat, iğrenç , felaket (ben hiçbir emek için bu sözcükleri kullanmayı asla ve asla hak görmüyorum )
Aynı zamanda hatalarla dolu diyorunuz.

Tamam da Sevgili Ustam , bu adam eleştirel yorum yapılsın'ı işaretlemiş neden hatalarını söyleyip onu eğitmiyorsun.
Peki anladım sen bilgi doğuştan gelir fikrinini savunuyorsunda Sokrates Ne dedi
1- İronie (alay)
2- Maieutique (doğurtma).

Bunu kim yapacak !

Herkese iyi günler , güzel kareler diliyorum .

#cihan17' tarafından 21.08.2013 01:04:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2013, 16:26 - İp: 88.***.**4.120
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Yanlış tuşa bastım, yazdıklarım gitti, herneyse...

Yaptığın bencillik.. Neden sana vakit ayırıp, hatan, eksiğin şudur diyeyim ki.. Kaldı ki beğeni de göreceli bir şey..

Son olarak bir çiçek yüklemişsin.. Google a flowers yaz, görsellerde ara.. Senin fotoğrafının eksiğini anlarsın.?

Peki o şekilde nasıl çekeceksin? Bunu neden ben anlatayım ki.. Makinen var, internet var.. Herşey var nette. Kendin araştır..

Başkaları çok eleştiri alabilir.. Bu fotoğraflarının çok iyi olduğu anlamına gelmez. İyi ilişkileri vardır, al gülüm ver gülüm vardır, tesadüfler vardır. Vardır da vardır.. Ve normaldir bunlar..

Sen neden 14 eleştiride kaldın. Yaz hergün 50-60 eleştiri.. Foruma takıl. Eleştiri alırsın.. Ama buna vakit ayırmak istemiyorsun değil mi..

Cevabın hazır gibi. Ama öyle eleştiri almak istemiyorum. O zaman fotoğrafa vakit ayır ve daha iyisini yap.. İnsanların beğenisini öğren. Anlatımını kuvvetlendir.. Bodoslama çekme...

Senin Bu yazına Sokrates ne derdi asıl onu merak ettim...

Tarih: 21 Ağustos 2013, 17:43 - İp: 78.***.**2.99
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Cihan kardeşim,

Çaylak fotoğrafçı değilde,yorum yapmayan pek yorum alamaz.Burada bazen o kadar absürt fotoğraflar yer alıyor ki yapılan yorumlara bakıldığında arkadaş-eş-dost ilişkisi ile yazılan yorumlar olduğunu anlarsın.(Yani gör beni göreyim seni misali).Bunlara çok fazla takılma derim.

Fotoğraflarındaki hataları görmek istiyorsan paperman hocam hatalı fotoğraflar başlığı altında bir topik açtı.Fotoğraflarını oraya koy işin usta isimleri yanlışlarını hatalarını değerlendirsin.

Tarih: 21 Ağustos 2013, 18:49 - İp: 94.***.**6.228
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Öncelikle Serdar Fırat abi, sorum doğrultusunda tatmin edici bir cevap verdiğiniz için teşekkürler.Zaten okul zamanı geldi çattı foruma veda ediyorum .Umarım yaklaşık 1 yıl kadar sonra buluşmak dileğiyle bu arada önerinizi hatalı fotoğraflar 1 yıl sonrada devam ediyor olursa deneyeceğim .
Ve sayın turnusol beklediğim cevaplarda biri şak diye sizden çıktı .(yazımda da bu olayı önceden tasvir etmiştim )
Belli ki son zamanlarımızda bolca türeyen kendine Müslümanlarımızdansınız .
Size de vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum elbette ki. Amma ve lakin yazımda kendim için söylemediğimi belirttiğim kısmı gözden kaçırdığınızı umuyorum .
Gelelim hatalar konusuna insan hata yapa yapa olgunlaşır .
Örnek: Bir test çözersiniz ,test kontrol edilir yanlışlarınız çıkar ve onları öğrenmek için bir bilene başvurursunuz. Onun yardımıyla konuyu pekiştirmiş ve soruya dair ayrıntıyı anlamış olursunuz .
Peki ama sizin düşüncenize göre bu adam testi çözmeden önce hiç çalışma yapmamış mı yani ?
Siz daha iyi bilirsiniz ki teori ve pratik birbirini karşılamazlar .
Umarım bu sefer derdimi anlatabildim.

Bu arada size sizin anladığınız dilden de birkaç kelam da bulunmak isterim ki bu şöyle olacak

Son Peygamber Hz. Muhammed(SAV) iki hadislerinde şöyle buyurmuşlar

''Öğretin, kolaylaştırın, zorlaştırmayın.''

''Allah bana: Birbirinize karşı öylesine alçak gönüllü olun ki hiç bir kişi diğerine karşı haddi aşıp zulmetmesin Yine hiç bir kimse bir başkasına karşı böbürlenip üstünlük taslamasın diye vahyetti''

Bilgi paylaştıkça çoğalır

Herkese Selam Olsun ,bizden razı olana olmayana. Gelecek yıl görüşmek üzere , emeğinizin hakkı sizin olsun !

#cihan17' tarafından 21.08.2013 22:29:23 tarihinde düzenlendi.

#cihan17' tarafından 21.08.2013 22:41:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2013, 22:26 - İp: 88.***.**7.30
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Sorun da orda ya..
Buradan öğrenebileceğin birşey yok..

Ben seni eleştirmek için yazmadım. Olanı söyledim..

Kendine müslüman ne demek? Bu bir önyargı..

Yazdıklarımı tekrar okudum. Sen doğru anladığımı ve ihtiyacın olan şeyi yazdığımı düşünüyorum..

Sen benim yazımı anlamak yerine, garip anlamlar yükleyip, demagoji yapıyorsun..

Sunuçta ben de senin hislerini yaşadım zamanında. Kendime göre bu işin yolunu da kısa ve net söyledim..

Okuyucunun ruhunun derinliklerine inecek naif cümleler kurmadım. Doğrudur.

Tarih: 22 Ağustos 2013, 01:17 - İp: 78.***.**2.99
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

turnosol'e katılıyorum açıkcası. Çünkü forumda eleştirel yorum bekliyorsan diğer üyelerin fotoğraflarını da dikkate alman gerekir. Bu bana göre bir çeşit saygıdır. Saygı gösterirsen saygı alırsın.

Bu okul yaşamında da böyledir. Sen hiç okulda hocalarından not isterken hocalarından çalışsaydın notu alırdın gibi bir tepki görmedin mi benzer mantıklar.

İnsana saygı duyup eleştiri yaparsan onlarda sana saygı duyar.

Tarih: 23 Ağustos 2013, 01:52 - İp: 37.***.**2.33
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Zaten okul zamanı geldi çattı foruma veda ediyorum .Umarım yaklaşık 1 yıl kadar sonra buluşmak dileğiyle "

Nasil fotograf sevgisi/merakiymis, nasil fotografcilikmis bu ? Okul basladi - foruma veda ... Yok mu simdi 1 yil internet, 1 yil facebook, 1 yil internet ? ... Hani facebook'a vakit var, buraya yoksa aliniriz - fotografa pek gonul vermediginiz anlasilmis olur ...

Tarih: 25 Ağustos 2013, 04:26 - İp: 96.***.**5.17
can-acustik
can-acustik (üye)
Tokat / Amatör

Bir fotograf yükle kaç kimseye selam sabah verme fikir edinme sonra yorum bekle selam vermesini bilene selam verilir yani özetle arkadaşım
eğer bir üyenin fotografına sadece yorum yapmak içindeğil altını çizerek söylüyorum bende burdayım merhabalar amacında yorum yapmalısın ama çaylak dedğin kesim fotografı atıyor tıklıyorsun kimdir diye 20tane fotograf yüklemiş yorumladığı fotograf sayısı 0 e kusura bakmayacaksın ozaman sen bana zaman ayırmadınki sana zaman ayırayım der konuya açıklık getirmek isterim selamlar saygılar sağlıcakla kalın

Tarih: 26 Ağustos 2013, 20:20 - İp: 151.***.**1.74
kaan_akman
kaan_akman (üye)
Manisa / Amatör

Burada uzun süredir arkadaşlıkları olanlar var. Bunu gerçek hayatta devam ettirenler var. Uzun yıllardır forumu galeriyi takip eden sakinleri var. Bunların birbirlerinin fotoğraflarına yorumda bulunması beklenebilen birşey. Bu bir süreç. yorum almayı etkileyen bir çok değişken var. Yorum almak biraz ilgi, algı, buradaki sosyal ilişkilerle bağlantılı sanırım.

Bunun yanında üstad paperman'ın oluşturduğu hatalı fotoğraflar topiğine eklediğim her fotoğrafa da detaylı eleştiriler alarak pek çok şey öğrendim. Hatta bıkmadan sordum bıkmadan cevap verildi. Sonra ben sormaya utandım artık :D

Okullar başladı diye ara vermek ne kadar doğru? Bu yaz sporu veya yaz aktivitesi değil ki.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 20:29 - İp: 78.***.**0.214
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Kaan haklısın. Yazdıklarının altına ben de imzamı atarım.
Uğur bey (paperman) fotograf konusunda teknik bilgisi üst düzeyde üstad denilebilecek bir kişi. Onun yorumlarına ve tavsiyelerine ben ço k önem veririm. Sorulan her soruya mutlaka cavap verir. Geçmişte ben de teknik bir konuda onun bilgisine başvurdum. Sağolsun hemen cevap vermişti. Uğur beyin bu sitede bulunması hepimiz için bir şanstır.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 21:40 - İp: 151.***.**8.58
kaan_akman
kaan_akman (üye)
Manisa / Amatör

Sevgili Ercan Abi,
Sizin yardımlarınızı da es geçemem. Tokina 11-16 lensimi her kullandığımda "Allah razı olsun" diyorum Kulaklarınız çınlıyordur belki.
Sevgiler ve saygılar.

Tarih: 26 Ağustos 2013, 23:55 - İp: 78.***.**0.214