chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Uzatma Tüpleri Hakkında!

Merhaba Arkadaşlar Nikon D70s Sahibiyim ve üzerinde gelen kit lesnle kullanıyorum makineyi.

Bildiğiniz üzere kit lens te macro özelliği yok araştırmalarım sonucu MACRO EXTENSİON TUBE (Uzatma Tüpü) Almayı düşünüyrum acaba bi macro özelliği olan lens veya bi Close-Up Filtre kadar iş görürmü merak ediyorum.

Kullanan veya bilen arkadaşlar varsa ve bu konuda beni aydınlatırlarsa çok memnun olurum. (Hayır işe yaramazsa boşa para vermeyelim )

Bide NİKKOR 50MM F1.8D AF lensini bu tüpler ile macro çekimde kullanabilirmiyim?

Saygılarımla....

#chopsuey' tarafından 29.09.2006 02:32:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Eylül 2006, 17:38 - İp: 81.***.**5.229
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Yokmu bilen arakdaşlar yazın şuraya bişeler paralarımız gitmesin boşa dadaganast neredesin kimse yazmasa bile sen 1-2 satır bişeler yazardın.

Tarih: 29 Eylül 2006, 00:09 - İp: 85.***.**9.5
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

makro tüpü, close up filtreden çok daha iyidir..

50mm 1.8 lensle daha iyi makrolar olabilir tabi...

makro ustaları daha iyi şeyler söyleyecektir...

Tarih: 29 Eylül 2006, 09:46 - İp: 85.***.**2.58
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Teşekkür ederim mete ama makro ustaları görmedi galiba konuyu

Tarih: 29 Eylül 2006, 11:14 - İp: 88.***.**0.86
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Extension tube oldukça iyi netice verir. Tek sorun netleme alanının çok kısıtlı olmasıdır.
Makineyi ileri geri hareket ettirerek netleme mesafesi bulunur, istediğiniz mesafeden netleme yapamazsınız.
Zoom lensler daha esnek netleme mesafesi sağlar.
Bu kısıt dışında çok başarılı makro çekimleri yaparlar.
Optik kalitede hiçbir fedakarlık olmaz. Tube boş olduğu için merceğinizin optik kalitesinde çekim yaparsınız.
Close-up ile mukayese edilmez, close up hem çok distorsiyon yapar, hemde optik kalityi düşürür.
Sadece gerçek (zoom olmayan) macro lensler tube'dan daha iyi netice verir. Fikrimce tube, makro özelliği olan zoom lenslerden daha iyi netice verir. (netleme alanı güçlüğü dışında).

Tarih: 1 Ekim 2006, 14:45 - İp: 81.***.**0.18
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

teşekkür ederim mffoto verdiğin bilgilerden dolayı.

Tarih: 1 Ekim 2006, 14:55 - İp: 85.***.**0.89
by_phtogpr
by_phtogpr (üye)
İzmir / Amatör

Uzatma tüpleri uzun boş borular olduğu için ışğın katedeceği yol uzuyor buda ışık problemi oluşturuyor güzel makro çekimleri yapman için tripod gerekiyor tabi ortamda fazladan ışık varsa sende çok yakından çekmeyeceksen sorun yok birde kenarlarda kararma oluyor diye duymuştum(Duymuştum diyorum ama kesin bişey deil)

Tarih: 2 Ekim 2006, 13:31 - İp: 81.***.**1.160
keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Chopsuey Arkadaş Geç olacak belki sen de kararını çoktan vermiş olabilirsin ama ben 89-90 yılları gibi satın alarak emektar zenit makinemin daha yakın makro çekimler yapabilmesi için bu tüplerden kullanmıştım.O zamanlar bana "macro kon"u diye tanıtmışlardı.
Kullanım olarak aydınlatırsam;Benim kullandığım birbirine pasolu değişik boylarda üç tüpten oluştuğu için bu tüpleri değişik modifikasyonlarla istediğim gibi ayarlayabiliyordum.
Takdir edersinki makro özelliği olan bir makineye göre kullanım zorluğu var. Ani karar verip çabuk çekim yapma şansını çoğunlukla bulamama gibi bir durum söz konusu.
Elde çekme olanağı çok sınırlı kesinlikle tripod kullanmak gerekiyor.Konlar uzadıkça netlik alanı çok daralıyor.
Objektifi en dar konumuna alıp makineyi(veya objeyi)ileri geri haraket ettirerek netlik sağlanabiliyor.Objektifden netlik ayarı yapmak pek mümkün olmuyor.

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:35 - İp: 88.***.**8.220
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Evet keratin arkadaşım aldım ve dediğin sıkıntıların hepsini yaşadım ama alıştım şimdi kullanabiliyorum teşekkürler.

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:39 - İp: 88.***.**5.16
fotometrik
fotometrik (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun foruma biraz göz atsaymışım görecekmişim

Tarih: 20 Ekim 2006, 02:47 - İp: 85.***.**9.222
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Teşekkür ederim pek kullanmak nasip olamdı ama saolun yinede.

Tarih: 20 Ekim 2006, 17:56 - İp: 85.***.**4.122