mrkn
mrkn (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D7500 Af-c Hakkında

Merhaba.Kameram Nikon D7500.... AF-C modundayken sadece 3D tracking ilemi netleme takibi yapıyor anlayamadım.Tek nokta ve grup konu takibi varsa bir türlü ayarlayamadım.Nikon 35mm.Ve 55-200mm.ile deniyorum.Ayrıca live ekranda ne video ne de fotoğraf çekiminde takip yapmıyor.Ekrandayken AF-F ye alıyorum.Sayfalarca yazı okudum bulamadım.Vizörde otomatik ve dinamik alanlar sorunsuz çalışıyor.Tek nokta ve grup konu takibi olmalı ya ben bulamıyorsam ya makina arızalı yada gözden kaçırdığım birşeyler var.Zaten olmaması gerekiyorsa sorun yok demektir.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
#mrkn' tarafından 30.11.2020 21:37:34 tarihinde düzenlendi. Sanırım anlatamadım.Bir de fotoğrafla deneyeyim. Ayarlar bu şekildeyken otomatik netleme takip yapmıyor.Bu normalmidir?Sadece 3D takip çalışıyor.

#mrkn' tarafından 02.12.2020 19:40:53 tarihinde düzenlendi.

#mrkn' tarafından 02.12.2020 19:42:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Kasım 2020, 17:25 - İp: 159.***.**2.174
mrkn
mrkn (üye)
İstanbul / Amatör

Kendi soruma kendim cevap vereyim.Belki bir faydalanan olur.Bu sorunu usta fotoğrafçı ve kuş gözlemcisi Ali Şenel hocaya sordum.Aldığım yanıt aşağıdadır....

(3D dışında noktalar kendisi hareket etmez. Tek nokta veya 9-21 nokta gibi noktalarda AF-C modunda noktaları konunun üzerinde tutmaya çalışırsınız. Makine o noktaların üzerindeki konuyu devamlı netler. Konu noktaların dışına çıkarsa konuyu aramaz noktayı netlemeye devam eder. O yüzden örneğin kuş noktaların dışına çıkarsa fonu netler. Kadrajı düzeltip kuşu bulursanız noktalar yeniden kuşu netler. 3D de ise tüm noktalar aktif olur ve konuyu kendisi izler.)

Tarih: 3 Aralık 2020, 09:07 - İp: 159.***.**2.174
  • 1