özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Teleconverter Lenslerin Performansı

Mümkün olduğunca sabretmeyi ve beklemeyi tercih ederek ekipmanlarımı en gönlümden geçtiği gibi almaya çalışıyorum. Alacağım objektiflerin diyafram açıklığını önemsiyorum ve prime lensler olmasını daha çok tercih ediyorum. Malumunuz bu iki durum da lens fiyatlarını arttıran özellikler. Yakın bir zaman önce de, gönlümden geçen bir lens olan Canon EF 50mm f/1.4 USM lense sahip oldum ve sonuçlarından çok memnumum. Kafamdaki sırada EF 100mm f/2.0 gibi bir prime lens vardı. Ancak ona ayırmam gereken bütçe de az olmayacak..

Hiç kullanmadım ancak 0.5X geniş açı ya da 2.0X telezoom gibi teleconverter denilen lens aksesuarlarının tanıtımına sürekli rastlıyorum. Bahsettiğim aksesuara burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Merak ettiğim şey bu converterlerin performansı nasıldır? EF 50mm lensimin üzerinde 2.0X olanını kullanarak elde edeceğim 100mm lens, yeni alınacak olan bir EF 100mm f/2.0 ile aynı düzeyde olacak mı, yoksa sonuçları daha kötü mü olacak? Eğer bu teleconverteri kullanırsam, diyafram değerim yine 1.4'de kalacak mı yoksa biraz kısılacak mı? Eğer sonuçlar olumsuz etkilenmeyecek ve diyafram değerim 1.4'te kalabilecekse, 100mm f/2.0 almaktan bile daha iyi olacak, çünkü diyafram açıklığım 1.4 olabilecek. Bahsettiğim olasılıkların hepsi, 0.5X geniş açı converteri kullanıp elde edeceğim 25mm'lik açı için de geçerli olacak..

Hal böyle olunca bir taşla iki kuş vurmuş olacak mıyım? Hatta gayet de uyguna gelmiş olacak 25mm geniş açı ve 100mm telephoto olan prime lenslerim. Bunların hepsi, teleconverter lenslerin performansını bilmediğim için sadece kafamdan geçen şeyler. Bilen, kullanan ya da herhangi bir şekilde teleconverterler hakkında fikri olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok memnun olurum. Saygılar..

Teleconverter linki için tıklayın...

#özgür' tarafından 31.12.2007 09:57:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2007, 09:54 - İp: 212.***.**5.198
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Bir-iki tane de olsa yanıt alabileceğimi düşünüyordum. Kimse birşeyler yazmayacak mı bu konuda?..

Tarih: 2 Ocak 2008, 13:14 - İp: 212.***.**5.224
disfircasi
disfircasi (üye)
İstanbul / Amatör

bu konuyu bende cok arastırdım ama tatmın edıcı bır sonuc bulamadım, öncelıkle multı coated olmasına dıkkat etmenız gerekıyor, bunun yanısıra kenarlarda dıstorsıyon fazlalıgından cok bahsedılıyor, yanı cekım sonrası crop gerekebilir
sensora dusecek ısık mıktarı azalacagı ıcn f degerlerını 1 belkı 2 puan artırmanız gerekebılır

Tarih: 2 Ocak 2008, 14:13 - İp: 85.***.**8.54
sturm
sturm (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Özgür,
2xteleconverter ile elinizdeki 50mm f/1.4 lens --> 100mm f/2.8 haline gelecek. Bu durumda teleconverter; diyafram ve otofokus hızı kaybına, rağmen kullanılabilir.
Ama elinizde (bendeki gibi)Nikkor 70-210 f/4-5,6 varsa; teleconverter ile kullanışsız bir f/8 lensiniz oluyor.
Bununla tripotsuz çekim yapabilmek için yazı bekliyorum.

Ayrıca kaynak olarak : http://www.kenrockwell.com

kolay gelsin

Tarih: 2 Ocak 2008, 17:06 - İp: 193.***.**1.97
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ama benim bahsettiğim teleconverterler lens ile makine arasına takılanları değil, lensin önüne takılanlar. Umarım doğru anlaşılmıştır.. Mesajımdaki linkte örneği var..

Tarih: 2 Ocak 2008, 19:54 - İp: 88.***.**6.216
  • 1