demorkan
demorkan (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Canon Extender 2x İii’ün Performansı ?

elimde Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM lens var buna 2X ııı extender almak istiyorum diyaframın 5,6 olacağını biliyorum,netlikte kayıp olacaktır ona da tamam . peki bu ilaveyi taktığımda auto focus çalışacakmı.
buna bağlı olarak enstantaneden de kaybedeceğim ama ben genellikle gün ışığında spor fotoğrafları çekiyorum. 1,4 ııı extender'in az geleceğini düşünüyorum.40 d kullanıyorum.
bunun yerine 100 400 alınabilir ama epey bir maaliyet ben yeni bir lens almadan sadece bir extender ile kapamak istiyorum.
1-2X ııı netlikte bana çok kayıp yaparmı?
2-5,6 diyaframda auto focus çalışacak mı ?
3-1.4x ııı daha mı avantajlı olur netlik açısından(98X280 mm beni tatmin etmiyor ama )
kullanan ve bu extenderleri test etmiş olan ustalar varsa yardımcı olabilirler mi
ayrıca da test edebileceğim hiç bir ortamım yok

Tarih: 22 Mayıs 2013, 14:46 - İp: 31.***.**4.189
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Arkadaşım

1- 2xııı netlikte kayıp en alt düzeye indirilmiş olup, özel testlerde bu kayıp ancak fark edilmektedir.

2- Canon Extender 2x III diaframı eski modeller gibi 2 ye katlamaz,
sadece,

EF 2x III odak uzaklığını iki kat arttırırken objektifin diyafram etkinliğini yalnızca 2 kademe düşürüyor.

Buda 2 katına çıkardığı odak uzaklığı lensin 100-400 mm lense nazaran hafifliği bir hayli avandaj sağlamaktadır.

Yatırım maliyeti ve ortaya çıkan hafiflik nedeniyle tercih edilmektedir

3- bence 1.4 yerine 2 daha mantıklı olur, Satın alacağınız yerde test etmenizde yarar var.

Bu konuda detaylı bilgi isterseniz,

TIKLATINEF 2x III odak uzaklığını iki kat arttırırken objektifin diyafram etkinliğini yalnızca 2 kademe düşürüyor.EF 2x III odak uzaklığını iki kat arttırırken objektifin diyafram etkinliğini yalnızca 2 kademe düşürüyor.

Tarih: 22 Mayıs 2013, 21:15 - İp: 78.***.**6.219
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

"Canon Extender 2x III diaframı eski modeller gibi 2 ye katlamaz,
sadece, EF 2x III odak uzaklığını iki kat arttırırken objektifin diyafram etkinliğini yalnızca 2 kademe düşürüyor. "
"Yalnızca" ne demek anlamadım. Bütün 2.0x extender'lar zaten diyaframı 2 kademe düşürür. Hepsi aynı yani sadece bu modele özgü birşey değil.
Optik kaliteyi azaltmadığı da yalan. Önceki modellerin basın duyurularını okuyun onlar da aynı şeyleri der.
Eski modellere oranla bu yeni model daha iyi ama hala optik kalite azalır. 400mm olmazsa olmaz dersen 2.0x al tabi ama ben olsam 1.4x ile devam ederdim.
2.0x ile otomatik odak çalışır. Biraz daha yavaş çalışıyor ve bazen odağı yaptım derken yapmıyor ama %95 sorun olmaz.

"Buda 2 katına çıkardığı odak uzaklığı lensin 100-400 mm lense nazaran hafifliği bir hayli avandaj sağlamaktadır."
70-200mm f2.8 IS'in kendisi zaten 100-400mm'den daha ağır, 2.0x extender takınca nasıl avantaj sağlayacak?

Tarih: 23 Mayıs 2013, 00:25 - İp: 84.***.**9.235
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn.ozturert
Merhaba,

' "Yalnızca" ne demek anlamadım. Bütün 2.0x extender'lar zaten diyaframı 2 kademe düşürür. Hepsi aynı yani sadece bu modele özgü birşey değil'

Sözünü ettiğiniz yalnızca kelimesi Canon Exterder EF 2x III tanıtımının yapıldığı Canon resmi sitesinde ve il yazımda linkini verdiğim letsgodigital de aynen tırnak içinde verdiğim şekliyle geçmektedir.

EF 2x III odak uzaklığını iki kat arttırırken objektifin diyafram etkinliğini yalnızca 2 kademe düşürüyor.

Anlamı da şudur, eski Canon exterder 2x nin AF çalışması için sadece 2.8 diaframa takılırdı, dolayısıyla diaframı 2 ye katladığı için sadece yeni değer 5.6 olunca af çalışır ustündeki diafram değerlerinde çalışmazdı, bu nedenle diaframı 4 olan lensleri af kullanmanız mümkün olmazdı.Görüntü de kısmen kayıp olurdu.

Canon geliştirdiği sistem ile bu geliştirilerek 2 kademe düşürmesiyle diaframı 4 olan Canon L serisi lensler kullanılmaya başlanmış, bunun kullanılması ile özellikle kuş çekimcileri için maliyeti ve lens ağırlığını azaltarak avantajlı hale getirmiştir.
Bu sistem de diaframın f.8 olması Af. netlemeyi ağırlaştırken kısmende görüntü kaybı olmaktaydı. Bunun önüne geçilmesi ve af.netlemeyi hızlandırması için genelde diaframı 4 olan L lenslerde 1,4 extender tavsiye edilir olmuştu.

Canon Extender 2x III geliştirilen sistem ile bu aksaklıklar önlenmeye çalışılmış, Af netleme ve görüntü kaybı kısmen halledilmiştir. Bir lensin önüne başka bir optik koyulduğunda fizik kanunları gereği ışığın ve geçirgenliğin azalacağı ortada iken benim söylemeye çalıştığım sizinde yalan olduğunu söylediğiniz şey,
Geliştirilen teknoloji ile bu fizik kuralı en alt seviye ye indirilmeye çalışılmış, benim şahsi düşüncemde de başarılı olmuşlar,
görüntü kaybı birçok durumda gözle farkedilemez detaylı inceleme veya test aşamasında fark edilir hale gelmiştir.

İlk yazdıklarımı birkez incelerseniz netliğin en alt düzeye indirildiğini, extender'in ilk modellerinde olduğu gibi Af kullanımı için sadece 2.8 lensler yerine tüm Canon L lenslerde kullanabileceğini, bunun 100-400 veya 2.8 diaframlı lenslerin yerine daha ucuz ve hafif lenslerle kullanılabileceği, artık af netlemesinin hızlanması nedeniyle 2x kullanılmasının daha mantıklı geldiğini yazmıştım.

Soruyu soran arkadaşıma ise lensiyle tüm 2x extender ları AF kullanabileceği hatta geliştirilen teknik ile sorduğu son exterder ile diaframı 4 olan L lenslerin bile AF kullanıldığı, eski görüntü kaybının kısmen engellendiğini belirtmek istedim.

Sizide söylediğiniz gibi 100-400 den daha ağır olan 70-200 2.8 lensi daha hafif olduğunu belirtmedim sadece yeni extenderin daha hafif ve ucuz lenslerde bile kullanabileceğini dolayısıyla sözü geçen lensde rahatlıkla kullanabileceğini belirtmek istedim.

Dolayısıyla bır forumda herkes izlenimlerini paylaşır, ben yalnış siz doğrusunu söylersiniz soru sahibi ve takip edenler mantığını kullanarak, yayınlanan resmi teknik verileride dikkate alarak doğrusunu belirlerler.

Bir başkasının hatalı - eksik de olsa paylaşımını yalan olarak nitelemek kendi düşüncelerinin sadece doğru olduğunu belirtmek bana göre nezaketsizlik,

Tarih: 23 Mayıs 2013, 12:32 - İp: 78.***.**2.249
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Turkce linki verilmis Letsgodigital degerlendirmesinin Ingilizce orijinali :

TIKLAYIN

Turkce tercumede deginilen "yalnizca 2 kademe" diyafram kaybi kismi, Ingilizce orijinalinde yok. Olmamasi da normal cunku tum 2x converterler boyle calisiyor.

f5.6 / f8 de AF yapilabilmesi de normalde govdedeki AF modulunun bir ozelligi - lenslere bagimli olmadan.

Hatayi, Turkce sayfayaya yukleyelim bu durumda

Tarih: 23 Mayıs 2013, 17:15 - İp: 96.***.**5.17
pika
pika (üye)
Yurtdışı / Amatör

Buraya bir bakin : http://www.frontallobbings.com/2011/02/canon-ef-100-400mm-vs-canon-ef-70-200.html

güzel bir kiyaslama yapilmis

Tarih: 24 Mayıs 2013, 17:43 - İp: 85.***.**2.181
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Yalan derken o sitedeki yazıdan bahsettim zaten. Yanlış anladıysan pardon.
Tam bilgi sahibi olmadan karşındakine hatalı bilgi vermemek lazım. "Diyaframi sadece iki kademe indirir" demek ne demek? F4'le f2.8'le ilgisi yok. Dünya üzerindeki bütün 2.0x aletler diyaframi iki kademe indirir zaten. F8'de odaklama yapmak da extender değil makinenin özelliği.
Ayrıca yazdığın cümlede 70-200 için 100-400'den hafif olur demişsin, başka lenslerden bahsetmişsin. Ya da ben yanlış okuyorum.
Canon extender modelleri her objektife takılmaz. Takılması için objektifin arka elemanının bayonetten belli mesafede olması gerekli çünkü Canon extender modelleri lensin içine girecek şekilde tasarlanir. 70-200lerde bununla ilgili sıkıntı yok tabi.

Tarih: 24 Mayıs 2013, 22:51 - İp: 84.***.**9.235
demorkan
demorkan (üye)

arkadaşlar yorumlarınızı okuyorum verdiğiniz bilgiler epey aydınlatıcı 2x extender'lerin diyaframı 2 stop değiştirdiğinde hemfikiriz.

aklımdaki sorular hemen hemen cevaplanmış durumda
lensin ağırlığı konusunda sıkıntım yok zevkle taşıyorum.
2x ııı extender bu durumda alınabilir kanısı kafama yerleşti.

verdiğiniz linkleri de ayrıca inceleyeceğim .

zaman ayırıp cevap yazma nezaketinizden dolayı çok teşekkür ederim elleriniz dert görmesin

Tarih: 28 Mayıs 2013, 14:41 - İp: 94.***.**4.72
demorkan
demorkan (üye)

PİKA nick'li arkadaşımın verdiği link çok etkileyici oldu.
son derece açıklayıcı bilgiler ve karşılaştırma çekimleri yapılmış.
teşekkürler.

Tarih: 28 Mayıs 2013, 15:17 - İp: 94.***.**4.72
  • 1