akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Polarize Filtrede Netlik Sorunu

Arkadaşlar kullanmakta olduğum Cozo 55 mm Polarize filtre ile yaptığım çekimlerde netlik sorunu yaşıyorum.Adaptörle Kodak Z740 ile yaptığım çekilerde de kısmen bu sorun var. Ancak FZ30 ile yapılan çekimler daha sorunlu. Özellikle kuvvetli yada ters ışık durumlarında bu durum ciddi sorun yaratıyor. Acaba kullanıcıdan mı yoksa filtre ile ilgili bir sorun mu? Ben hep basit bir filtre gibi düşünmüştüm ama pek öyle görünmüyor galiba..

Tecrübesi, Tavsiyesi, açıklaması ve önerisi olan arkadaşlar!! Ne dersiniz??

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:45 - İp: 85.***.**0.158
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

polarize filtreniz lineer ise bu sorunu yaşarsınız. bu tür filtreler otofokus sistemlerini yanıltıyorlar.
bunun önüne geçmek için circular polarize filtreye ihtiyacını var. görüntüde bir fark yaratmazlar, tek farkı otofokus mekanizmalarını yanılmamalarıdır.

filtrenizin üstüne circular yazmıyorsa %98 lineerdir.

Tarih: 6 Ekim 2006, 01:33 - İp: 88.***.**7.238
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Filtrenin üzerinde bahsettiğini yönde lineer yada circular olup olmadığına dair- bir açıklama yok. Sadece COZO Polarize Filter- Japan yazıyor. Bu durumda galiba lineer pl filtre oluyor. Keşke bunu satın alırken bilseydim..

Peki manuel fokuslama-netlemede de aynı sorunu yaşarmıyım acaba??

Tarih: 6 Ekim 2006, 09:25 - İp: 88.***.**2.113
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu konuda derin ve kesin bilgiye sahip değilim ama fikrimi aktarayım..8-10 yıl önce filmli makine için polorize filtre kullanmıştım. Fotoğrafı bir parça etkilediği doğru.. genellikle manuel fokus yaptığım için netlik sorunundan ziyade 2 stop kadar karartığını hatırlıyorum.
ve yine yanılmıyorsam.. eğer polarize filtre objektifin ucunda çıkartmadan kolayca dönebiliyorsa bu circular olmuş oluyor.. yok döndürdüğünüzde vidalı ekleminden dönerek çıkıyorsa bu linear polarize gibi biliyorum ama bu konuda çokta emin değilim.
birde sanırım temizlik ve toz konularında uyarmaya gerek yok..

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:09 - İp: 81.***.**3.156
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

eğer polarize filtre objektifin ucunda çıkartmadan kolayca dönebiliyorsa bu circular olmuş oluyor.. yok döndürdüğünüzde vidalı ekleminden dönerek çıkıyorsa bu linear polarize gibi biliyorum ama bu konuda çokta emin değilim.

rokomet, böyle bir şey söz konusu değil. Her iki tür filtrenin de fiziki yapıları aynıdır, sadece camlarının yapıları değişir.

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:48 - İp: 85.***.**5.234
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

sayın akdenizli,
hayır, manuel netlemede bir problem yaşamazsınız. dediğim gibi circular'ın tek farkı otofokus mekanizmasını yanıltmamasıdır. manuel netleme yaptığınız sürece bir fark olmayacaktır.

her iki tip polarize filtre de döner, dönmek zorundadır ki istenilen açıdan gelen ışık filtrelensin.
circuların adı ışığı, tam anlamıyla olmasa da, döndürdüğü için circulardır.
ayrıca forumda sanırım sayın Ocaklılar'ın anlattığı bir yöntem olması lazım filtrenizin circular mı lineer mi olduğunu anlamak için.

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:24 - İp: 88.***.**9.19
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

burfak, bulamadım şimdi nereye yazdığımı, bir daha yazayım:

Bir polarize filtrenin circular olup olmadığını anlamak için, filtreyi eline alıp bir aynanın karşısına geçiyorsunuz. Erkek dişli tarafını kendinize doğru tutup filtrenin içinden aynaya bakıyorsunuz, hafif bir kararma görüyorsunuz. Daha sonra filtreyi ters çevirip aynı işlemi yapıyorsunuz. Eğer ikinci işlemde gördüğünüz kararma birincisinden fazla ise, filtre circular, her iki kararma aynı ise, linear demek oluyormuş. İkinci kararma birincisinden ne kadar fazla olursa bu da filtrenin kalitesini belli ediyormuş.

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:35 - İp: 85.***.**5.234
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt bey en net sonuç veren metodu anlatmış.
Aynaya filtreden baktığınızda ışık dönerken 2 defa polarize olacağından doğru yöne cevrilmiş circular filterde çok koyu bir görüntü olması gerekir.
Kolayda ayna yoksa Bir diğer yol; filtreden baktığınızda hangi yüzünü çeviriseniz çevirin, karanlık aynı ise lineer, bir yüzü digerinden daha karanlık gösteriyorsa circular diyebilirsiniz. Ayna medodu daha iyi netice verir.
Lineer polarizsyon makinelerin auo-focus sistemlerinde sorun çıkartabilir diye pek çok yerde uyarı vardır.

Tarih: 6 Ekim 2006, 20:44 - İp: 88.***.**4.35
  • 1