emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

Macro Cekim Yapilmadiginda..

merhabalar,
suan icin elimde 17-55 ve 70-200 nikkor lensler var...gayet memnunum
ancak 3.alacagim lensin macro olmasini istiyorum. forumda macro lenslerle ilgili bir cok yorum okudum bunlar icerisinde tamron 180 en cazip geleni..
sizde tavsiye edermisiniz?(makina d300s)bir diger sorumda malesef bugune kadar hicbir macro lens denemedim.. ornegin 180mm de macro bir lensle manzara yada portre fotograf cektigimde bu resmin normal bir 180mm lensle cekilenden farki var mi? yani macro cekim yapilmadiginda lensin fotograf uzerinde farkli bir etkisi var mi? bazi web sayfalarinda cekilen fotolari karsilastirdim ancak bir fark goremedim..

degerli yardimlariniz icin tesekkur ederim

Tarih: 21 Ekim 2010, 12:05 - İp: 69.***.**4.37
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neden makro lens?
gercekten makro cekecekmisiniz yoksa heves falanmı bu sorunun cevabını bulun once.

180mm yı sanırım makaranın actıgı konudan gordunuz.
evet guzel bir objektif ama aynı zamanda alabileceginiz EN YANLIS objektif.
180mm d300de 270mm gibi bir degere gelir. o acıda manzara falan cekilmez zaten onu gectik ama makro cekmek içinde epeyi bir ugrasmanız gerekir.
surekli tripod tasımazsanız iyi sonuc almayı unutun. zaten lensin kendisi bile cok agır makineyle beraber titretmeden fotograf cekmek cok cok zor olacaktır.
tavsiyem 100-105mm bir makro objektif alın.

hayır normal lensle makro lensın 180mm de cektigi fotograflar kadraj acısından farklı olmaz. makro lens prime oldugundan kalite farkı olacaktır.

Tarih: 21 Ekim 2010, 12:46 - İp: 92.***.**0.150
emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin iki gozum onume aksin ki gercekten macro cekicem
tripodu heryere tasimaya calisiyorum ancak bir tane daha roket mermisi lens almiyim...
tamamiyle heves... guzel macro cekimler gordukce daha da hevesleniyorum
100-105mm ne tavsiye edersin?

Tarih: 21 Ekim 2010, 18:02 - İp: 69.***.**4.37
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

180mm
20cm ye yakın
8-9 cm caplı
1 kiloya yakın (920gr) bir lens.

guzel olabilir amenna, ama kesinlikle tavsiye etmem.

70-200un olmasa 70-300 al 1:2 makro yeter derdim ama sacma olur.

105mm nikon alabilirsin. fiyat 900 dolar civarı- 1500tl
bence heves için boyle bir mebla vermeye degmez.

sigma 105mm var 850 lira falan
heves için onada degmez bana sorarsan.

ama ileride satarsan cok fazla zarar etmezsin boyle de bir sansın var.

Tarih: 21 Ekim 2010, 19:14 - İp: 88.***.**8.140
emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

yarın 105 nikon ve sigmanın ikinci el fiyatına bakıcam..

aslında bu soruyu daha onceden formda sormustum ancak yanıt alamadım.. ikinci el bir lens alırken nelere dikkat etmek gerekir?
formda açılan bazı konularda lenslere iyi bakıldıgında evladiyelik oldugu soyleniyor.

Tarih: 22 Ekim 2010, 02:56 - İp: 66.***.**1.97
xyzcom
xyzcom (üye)
İstanbul / Amatör

180mm Sigma makro, parasini kurusuna kadar hakeden bir lenstir.
DSLR makinalar tripodsuz, sanirim ya gün isiginin iyi oldugu, havanin acik oldugu günlerde, ya da dügün salonlarinda, sip-sak cekimlerlerde kullanilir.
Sigma 180mm , portrede cekersiniz, manzarada. Tabii ki, 17-35mm'den beklediginiz acida degil.
Genis aci ile de makro cekilmez.
DSLR kullaniyorsaniz, sip-sak'ci degilseniz, tripod olmazsa olmazdir.
Makro cekecekseniz, flas'ta olmazsa olmazidir. Isini sansa birakmayanlar, tripodunu da tasir, 920 gr.lik Sigma 180'de agir gelmez.
Tripodsuz, 60mm makro lens ile bile,sadece sansiniz yaver giderse netice alirsiniz.
Mesele 100 kare cekip birini tutturmakmidir.

Tarih: 22 Ekim 2010, 06:06 - İp: 92.***.**0.129
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Ben de çok araştırdım, Nikon 105 mm 2.8 VR ile Sigma 150 mm 2.8 macro arasında kaldım. Nihayetinde yakınlarda Sigma 150 mm 2.8 macro lens aldım. Bende de Nikon D300 var. Sigma 150 mm ile çektiğim makrolar çok iyi, beklediğimden daha iyi bir lens, özetle çok çok memnunum, şiddetle tavsiye ederim. Ben tripodfoto'dan 1600'e aldım. Ama hakikaten tripodsuz çok iyi macro çekmek imkansıza yakın bunu bilin. İlle tripodsuz çekerim derseniz Nikon 105 VR olabilir ama sonuçta macro çeken biri 1:1 büyütmede maksimum detay hayal eder ki bu durumda Nikon lensde de tripod ihtiyacı olacaktır. Bu gerçekler ışığında ben yukarıdaki iki lens dışında lens tavsiye etmiyorum.

Merak edersiniz diye 2 örnek ekliyorum

Saygılar

Tarih: 27 Ekim 2010, 01:12 - İp: 88.***.**3.228
  • 1