gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Lens Fiyatları

Merhaba Arkadaşlar,

Yakın bir zamanda Nikon ya da Canon DSLR makine almayı düşünüyorum. Lens fiyatları ve lensler konusunda biraz araştırma yaptım.

Eğer kit lensleri ya da Sigma, Tamron, Tokina gibi üreticilerin yaptığı lensleri kullanmak istemiyorsak, Nikkor lens fiyatları çok daha uygun geldi bana. Hatta Canon lens fiyatları Nikkorların yanından bile geçmiyor diyebilirim.

İlave olarak Canon'un , Nikkor DX18-200VR(700-750$) gibi genel amaçlı bir lensin karşılığı olabilecek bir alternatifi yok. Ken Rockwell amca yere göğe sığdıramamış bu lensi. İlgilenenler
şuraya
bakabilir.

Ne dersiniz? acaba ben mi yanlış yerlerden araştırdım?

Aslında DigicII+8MP CMOS sensörün kabiliyetlerini görünce 350D almaya karar vermiştim fakat Canon lens fiyatlarını araştırınca D50+18-200VR ön plana çıktı.

Tarih: 2 Mart 2006, 00:03 - İp: yok
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

slmlar
öncelikle canon da iyi nikonda bu iki makinada lensine göre performans gösterir canon ve nikonun iyi seri lenslerini seçin derim bunlar canon da L serisi (örn. 17-40mm 2.8 L usm ) gibi yada nikonda D serisi ve lens alırken en çok dikkat etmeniz gereken şey odak uzaklıgı ne kadar açılırsa lens o kadar kötüleşir örn 17-40 nerde 18-200 nerde ? dikkat edin nikon iyi seri lenslerde öle geniş odak uzaklıgı olan zoom lensler yoktur. CCD ne kadar iyi olursa olsun lens kötü ise iyi sonuç beklenemez !! kısaca örnkleme yaparsak gözünüz ne kadar keskin görürse görsün önüne hafif bulanık bir cam koyun sonuç bulanık olur. umarım yardımcı olmuşumdur. bol fotograflı günler dilerim ..

Tarih: 2 Mart 2006, 00:40 - İp: 81.***.**0.160
bresson
bresson (üye)

son olarak bilgilendirme amaçlı bahsettiginiz lens G serisi nikorun düşük sınıf lensi bence biraz daha titiz araştırın . ( Nikon AF-S Nikkor 18 - 200 mm f/3.5-5.6 *** G *** DX ED VR ) ben amatörlüğümde böle hatalara düştüm sonra çöp oldu lensler satamazsınızda kolay kolay kimse almaz saygılarımla..

Tarih: 2 Mart 2006, 00:47 - İp: 81.***.**0.160
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam bresson,

Ken Rockwell bu konuda sizinle farklı fikirde. Film SLR makinelerde gren digital makinelere oranla daha büyük bir problem olduğu için F2.8-F1.4 gibi diyafram açıklıkları gerekliydi ve bu durumda 1000$ ve üzeri bir paraya zoom lens kullanmak ya da prime lens almak gerekirdi diyor. DSLR yüksek ISO performansları çok iyi olduğu için F3.5-5.6 gibi bir aralığın yeterli olduğundan bahsediyor.

Film SLR kullanmadım fakat Ken Rockwell'in yorumu mantıklı geldi. Örnek vermek gerekirse film SLR ve F2.8'lik bir lens ile ISO400'de çekeceğim bir fotoğrafı DSLR ve F3,5'lik bir lensle ISO800'de çekebilmek ve aynı miktarda noise görmek gibi birşey adamın dediği.

Bu yorum ne kadar doğrudur? Tecrübeli bir fotoğrafçı olarak fikrinizi öğrenmek isterim.

F3.5-5.6 gibi bir aralıkta düşük ışıkta iyi performans alamayacaksam, bütçem F2.8 yada daha geniş diyafram açıklığı olan lenslere müsade etmediği için SLR-Like bir makineyi tercih edebilirim.

Teşekkürler..

Tarih: 2 Mart 2006, 01:31 - İp: 85.***.**5.129
bresson
bresson (üye)

sayın görkem

siz yine okudugunuza güvenin ben sizi yanlış yönlendirmiş olmıyım ama iyi ve düşük lens serileri diyaframına göre degil cam kalitesine göre ayrılıyor yanı buradaki ayıran özellik camın ne kadar mükemmel oldugudur. slr makina almanın en önemli noktasıda objektif degişebilmesidir amaca göre lenslerinizi sıra ile kaliteli alın bence bu konuda sayın burkay bey size daha profosyonelce yardımcı olabilir. yine fikrime göre eger fotograf geçici bir heves degil ise sizin için o zaman dslr alın ilk olarak normal lensle başlar sonra iyi bir lense geçersiniz sonra lens kalır body degişir biz yıllardır böle çalışıyoruz. lensler çok cabuk bozulan yada eskiyen birşey degildir bence body den daha önemlidir her sene yeni 3-5 body çıkıyo dün 3 mp bu gün 5 mp yarın 15 mp ama lensler hemen hemen aynı. bence ilk yazımda yazdıgım gibi bütün fotograflarınızı tek lensle degil amaca uygun kaliteli lenslerle çekmeniz sizin açınızdan daha verimli olacaktır saygılarımla...

Tarih: 2 Mart 2006, 02:22 - İp: 81.***.**0.160
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Bresson,

Sizin fikirlerinizde benim için aynı seviyede değerlidir. Sonuçta sizde bu lensleri bizzat tecrübe etmiş biri olarak yardımcı olmaya çalışıyorsunuz.

Ben benim gibi yeni lens alacak arkadaşlar için forumu biraz daha bilgilendirici hale getirmek istiyorum. Lensleri kullananların ya da bilgisi olanların değerlendirmelerini bir konu altında toplarsak bilgilendirici olur derim ne dersiniz? İlk olarak aşağıda AF Nikkor lensleri ve teleconverterları liste olarak veriyorum. Katılım olursa Canon, KM, Sigma, Tamron, Tokina içinde yeni konu açabiliriz. Tavsiye ve değerlendirmelerinizi bekliyorum. Teşekkürler...

AUTOFOCUS LENSES
Wide-Angle Lenses
14mm f/2.8D ED AF Nikkor
16mm f/2.8D AF Fisheye-Nikkor
18mm f/2.8D AF Nikkor
20mm f/2.8D AF Nikkor
24mm f/2.8D AF Nikkor
28mm f/1.4D AF Nikkor
28mm f/2.8D AF Nikkor
35mm f/2D AF Nikkor

Standard & Telephoto Lenses
50mm f/1.4D AF Nikkor
50mm f/1.8D AF Nikkor
85mm f/1.4D AF Nikkor
85mm f/1.8D AF Nikkor
105mm f/2D AF DC-Nikkor
135mm f/2D AF DC-Nikkor
180mm f/2.8D ED-IF AF Nikkor

Super Telephoto Lenses
300mm f/4D ED-IF AF-S Nikkor
300mm f/2.8D ED-IF II AF-S
400mm f/2.8D ED-IF AF-S II Nikkor
500mm f/4D ED-IF AF-S II Nikkor
600mm f/4D ED-IF AF-S II Nikkor

Wide-Angle Zoom Lenses
17-35mm f/2.8D ED-IF AF-S Zoom-Nikkor
18-35mm f/3.5-4.5D ED-IF AF Zoom-Nikkor

Standard Zoom Lenses
24-85mm f/2.8-4D IF AF Zoom-Nikkor
24-85mm f/3.5-4.5G ED-IF AF-S Zoom-Nikkor
28-70mm f/2.8 ED-IF AF-S Zoom-Nikkor
28-80mm f/3.3-5.6G AF Zoom-Nikkor
28-100mm f/3.5-5.6G Zoom-Nikkor
28-105mm f/3.5-4.5D AF Zoom-Nikkor
28-200mm f/3.5-5.6G ED-IF AF Zoom-Nikkor
35-70mm f/2.8D AF Zoom-Nikkor

High-Power Zoom Lenses
70-300mm f/4-5.6D ED AF Zoom-Nikkor
70-300mm f/4-5.6G AF Zoom-Nikkor
80-200mm f/2.8D ED AF Zoom-Nikkor

DX Nikkor Lenses for Digital SLRs
12-24mm f/4G ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor
10.5mm f/2.8G ED AF DX Fisheye-Nikkor
18-70mm f/3.5-4.5G ED-IF AF-S DX Zoom Nikkor
18-55mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX Zoom-Nikkor - NEW!
18-200mm f/3.5-5.6 G ED-IF AF-S VR DX Zoom-Nikkor - NEW!
17-55mm f/2.8G ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor
55-200mm f/4-5.6G ED AF-S DX Zoom-Nikkor

Vibration Reduction (VR) Lenses
200mm f/2G ED-IF AF-S VR Nikkor - NEW!
300mm f/2.8G ED-IF AF-S VR Nikkor - NEW!
24-120mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S VR Zoom-Nikkor
70-200mm f/2.8G ED-IF AF-S VR Zoom-Nikkor
80-400mm f/4.5-5.6D ED VR AF Zoom-Nikkor
200-400mm f/4G ED-IF AF-S VR Zoom-Nikkor

Close-Up Lenses
105mm f/2.8G ED-IF AF-S VR Micro-Nikkor - NEW!
60mm f/2.8D AF Micro-Nikkor
105mm f/2.8D AF Micro-Nikkor
200mm f/4D ED-IF AF Micro-Nikkor

Autofocus Teleconverters
TC-20E II (2x) AF-S, AF-I Teleconverter
TC-17E II (1.7x) AF-S, AF-I Teleconverter - NEW!
TC-14E II (1.4x) AF-S, AF-I Teleconverter

Tarih: 2 Mart 2006, 07:20 - İp: yok
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,

Fotorağçılıkta çok tecrübeli sayılmam henüz ama bir noktaya değinmek istiyorum.gorkemkgo arkadasimiz benimde daha onceden aklima gelmeyen bir noktaya deginmis. Gercekten digital makinelerde yüksek iso değerlerinde noise oranı film makinelere göre daha az. Bunun nedeni malum dijitalin'in doğasında olan görüntü işleme algoritmaları. Özellikle Canon bu konuda (noise reduction) önde giden firmalardan biri. Fakat değinmek istediğim konu lens seçimini buna göre yapmamak. f/2.8 lik bir lens ile f/4 lens arasinda ciddi fiyat farklari var ama olay yalnizca 2.8'in iceri fazla ışık alması ve dolayısı ile daha hızlı olması değil. Mesela Canon'un 70-200 f/2.8 L veya benim favorim sigma'nın 70-200 f/2.8 EX lensleri ile cekilen diğital fotoları yine ayni markalarin f/4 veya üstü kullanılarak çekilenleri ile kıyaslayın. Insanların neden f/2.8 lik zoom telefoto lens almak istediklerini daha iyi görürsünüz. Portre modu dediğimiz arka plan'ın fluğ olması diyafram değeri ile direk ilgili bir olay. Dikkat ederseniz 200mm hatta 300mm de çekilmiş son derece başarılı portre fotoları var. Bence yüksek zoom da bu tip çekimler yapmak fotoğrafçılığın en zevkli yanlarından biri.
Velhasıl sonuç olarak bende 350d var ama sigma 70-200 EX f/2.8'i pahalı yada büyük demeden almayı planliyorum yada bi geri adım atıp Canon 70-200 f/4 L alacaz artık.

Tarih: 2 Mart 2006, 10:00 - İp: 213.***.**5.69
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

ben bir şey sormak istiyorum, bir dslr makinede herhangi bir marka olabilir,kaç tane lense ihtiyacımız var,normal bir kullanıcı için soruyorum profosyonel değil.birde bu lenslerin aralıkları nasıl olmalıdır.Şu alanlarda kullanmak için portre,doğa manzara,bina,macro dersek.

Tarih: 2 Mart 2006, 10:53 - İp: 81.***.**0.3
bresson
bresson (üye)

tekrar herkese merhabalar

sevgili gorkemkgo arkadaşım lens konusu öle çok basit bir konu degil 1000 i aşkın çeşit yaklaşık 10 büyük firma var muazzam bir pazar ama kısaca genel olarak hbilgi vermeye çalışim canonda L nikon da D sigmada EX iyi lenslerdir ama en iyi dersen amacına en uygun lens senin en iyi lensindir.

sevgili guneyt arkadaşım lensin içeri daha fazla ışık alması iyi birşey tabi ama iş sadece ışık alması ile kalmıyo mercegin kalitesi önemli geçen ışıgı renkleri dagıtmamalı keskinliği önemli eger sadece yüksek ışık geçiren istiyorsan al bi 50mm f1:1.2 veya 1.4 arkası flu istedigin kadar çek hemde paran cebinde kalsın.

sevgili magnat arkadaşım.verdigin örneklerde sen herşeyi cekmek istiyosun. bunun için hepsini pro düşünürsek yarım düzine lens alman lasım şaka bi yana ilk başlıyo isen bütçen kısıtlı ise sigma 24-70 EX macro lensi tavsiye edebilirim her body için mevcut olanı var. ama konuyu biraz açalım diyosan ok yine kısa olarak

doga manzara fotografı için geniş açı lasım yaratıcılıgına göre 8 ila 40 mm arası ii dir. ( 8mm yaklaşık 180 derece görüş açısına sahiptir.)

doga vahşi yaşam dersen iyi bir teleye ihtiyacın var hemde ışık geçirgenligi yüksek olmalı 2.8 gibi konu uzakta olacagı için flash yada suni ışık kullanamazsın o anki ışıgı kullanırken konuyu sabitlemen için yüksek enstantene lasım buda eşittir çok ışık 70-200 2.8 L gibi

macro da ister uzatma tüpü kullanabilirsin standart obj ile ister macro olan bi obj alabilirsin bu senin ne kadar yakınlaşacagın yada ne kadar detay istedigine baglı.

portre de 105 mm çok iyi obj var portre için ister canon ister sigma ister nikon 80-120mm arası iyi sonuçlar verebiliyor. canonun 105mm bi efsana oldu ama sigmanında 105mm macro obj hem macro hem portre işini ii görür.

bina demişsin bunu da prf anlamda düşünürsek mimari çekime girer oda al başına bela demek her obj mimari çekimlerde persfektif bozulma yapar bunu düzeltmek için tilt-shift obj var. ve bi hali pahalı.

bu baglamda sen bu sölediklerimi bir bilgi olarak tut ama git standart bir zoom al en başta dedigim gibi 24-70 iyi bir lens ama L EX D serileri gibi. bu söledigim mm ler normal makinalar ve fullframe makinalar için dir. eger uzun yıllar lens kullanmak istiyorsanız bence dslr için olan lenslerden kaçının 1-2 seneye kadar bütün makinalar fullframe olucak o zaman dslr lensler işe yaramaz o yüzden şimdiden lenslerinizi iyi alın iyi koruyun bol bol fotograf çekin.

not : yazı hataları ve kısaltmalar için özür hızlı yazdım da )

Tarih: 2 Mart 2006, 16:01 - İp: 85.***.**2.249
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Çok bilgim yok ama bu lens şu anda D200 ile beraber verilmekte.İyi olduğuu sanıyorum.Üstelik D50 sahibi bir arkadaşın 1600Iso da dahi oldukça kabul edilebilir noise verdiğini okumuştum.İyi tercih...

Tarih: 2 Mart 2006, 16:18 - İp: 88.***.**2.151
bresson
bresson (üye)

syn osmanlı degil d200 d2x ile verilse ne olur body iyi olması lensin iyi olması anlamına gelmez canon 5d 18-55 lens kitle veriliyor. 18-55 çok iyi bir lensmi ?? herkez pazarlama tekniklerine inanıyor. şöle bir açıklama var alıntı ( DSLR yüksek ISO performansları çok iyi olduğu için F3.5-5.6 gibi bir aralığın yeterli olduğundan bahsediyor.) bunun tr anlamı bu lensin kötünün iyisi oldugudur.!! dslr madem ıso perfonmansları çok iyi iyi lensle çek mükemmel olsun . madem lenslerin iyi her marka için sölüyorum neden sınıflara ayırıyosun ?? nikon G düşük D iyi mesela !!

bence almadan önce örnegin 1 m mesafeden bir 100 ytl fotografı çekin.
şunlara dikkat edin

1 aynı odak uzaklıgında çekin örn 50mm
2 aynı diyafram ile çekin ( bir kısık bir açık f2.8-f22 gibi)
3 çekilen 2 fotografı psd de yan yana açın ve detaylara bakın mesela küçük yazılar ve yazıların renkleri keskinlikleri gibi.

bunları denedikten sonra dedigimi daha iyi anlıyacagınızdan eminim saygılar..

#bresson' tarafyndan 02.03.2006 17:38:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2006, 17:17 - İp: 85.***.**2.249