sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Büyüteç İşe Yarar Mı?

Arkadaşlar makro çekimlerde büyüteç kullansak nasıl

Tarih: 4 Şubat 2006, 12:56 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hiç denedinizmi ? ne sonuç aldınız ?
Merak ettim, deneyeceğim, ama büyüteç lensinin kalitesi herhalde objektif kalitesinin epeyce altındadır.

Tarih: 4 Şubat 2006, 13:22 - İp: 85.***.**3.184
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Denedim,
Macro lens ile hiçbir işe yaramıyor.
Macro (canon EF 100 mm) daha fazla büyütebiliyor.

Normal lensle (Canon ef 50mm) ise durum farklı.
Çok daha fazla büyütme elde edilebiliyor, ama görüntünün sadece orta kısmı kullanılabilir, kenarlarda çarğılmalar (distortion) çok fazla.
Sonuç olarak Maakro lens'i olmayanlaın deneyebileceği bir şey, dikkat edilmesi gereken şeyler;
büyüteç iyice temiz olmalı
yansımalara dikkat
büyüteç nesneye tam paralel olmalı
lens büyüteçin tam orta ekseninde ve dik açılı olmalı.

İlginç fikirdi, aklınıza iyi gelmiş doğrusu

Tarih: 4 Şubat 2006, 14:12 - İp: 85.***.**3.184
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Close up lens te aslında bir büyütec.Ama odak uzunlugu, konverterin mesafesinin ayarlanması gerekiyor.BEnim konverterim gelmeden close upu denedim öyle bile olmadı.

Tarih: 4 Şubat 2006, 19:02 - İp: 85.***.**9.217
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Ben de Kodak DX6490 için, inceltilmiş, +10 numara gözlük camından close up lens yapmıştım. İşe yarıyordu, ancak görüntü merkezde iyiken, kenarlarda flulaşma biraz fazlaydı...

Tarih: 4 Şubat 2006, 19:08 - İp: 85.***.**8.10
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

dslr like makinelerde zumu iyice açın büyüteci önüne dayayın vede netleye bildiği mesafeyi bulun 20 30 cm civarı dır daha kısa uzun olabilir duruma göre

sonuca şaşın kalım

Tarih: 2 Kasım 2006, 15:26 - İp: 88.***.**8.147
ayda
ayda (üye)
Sakarya / Amatör

Merhaba SARUCABEY
EVET çok güzel işe yarar ben şahsen hiç bir yakın çekimi CLOSEUP filtre ile değil herzaman bir büyüteç ile kullanıyorum burada bazı arkadaşların dedikleri gibide kenarlarda flu olmuyor kenarlarda flu olmasının sebebi büyüteçin MAKİNENİN opjektifine tam orta hizadan değil de bazen yanlardan odaklanması veya tam doğru değilde eğri bir şekilde tutulmasından kaynaklanıyor hatta 2 veya 3 büyüteci üst üste koyarak 0 dan aynı bir mikroskop gibi resimler aldığım oldu ve çok beğendim ben bunları zannımca CLOSEUP lar sadece bir masrafdan başka hiçbir işe yaramazlar DENEMESİ BEDAVA..DENEYİN ve neticeyi GÖRÜN zaten FOTOĞRAF bir UĞRAŞI ve beceri değilmi.?

Tarih: 2 Kasım 2006, 18:51 - İp: 88.***.**4.234
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
Büyültecin optik kalitesi bayağı düşük. Arkadaşların tesbitlerine katılıyorum.
Kompakt digital makine önüne sabit konan dürbün ile zaman ayarlı af otomatik olarak tele güzel resim çekilebiliyor.
Nikon coolpix 4500 ve 995 ile deneylerimiz başarılıydı.
Ufak lens kullanan makineler olduğuna dikkatinizi çekerim.
Üçüncü kattan önce dürbünü gözle netleyip kitapların üstünde sabitledik. Gece uzun pozlama ve timer ile dürbünün arkasındaki ufak makinelerden güzel görüntüler aldık.
Deneyene kolay gelsin.

Tarih: 2 Kasım 2006, 20:14 - İp: 81.***.**8.193
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

slm;
eskiden 1 liralik cin mali mercekle 18-70mm ile cekim denemistim..guzel fark ediyordu..ama isik gecirgenligi biraz kotu bu merceklerin tabi..mercege yandan baktiginizda ne kadar beyaz renge yakinsa o kadar isik gecirgenligi fazladir..ama bu cin mercekleri yemyesil..
kolay gelsin.

Tarih: 3 Kasım 2006, 19:44 - İp: 88.***.**9.217
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Diğer konuda da yazmıştım, buna kopyala yapıştır yapıyorum;

http://img179.imageshack.us/img179/9540/farkwg1.jpg

Aradaki fark bariz, croplanmadan dolayı oluşan bir dengesizlik yok bu arada. Büyüteç ile çok iyi sonuçlar elde edilebiliniyor.

Tarih: 5 Kasım 2006, 15:18 - İp: 85.***.**1.207
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

büyütec derken plastikleri saymıyorum bile 5 milyondan başlayan cam olanlar var 50 60 liraya kadar çııyor ama o paralara zeiss hipermetrop gözlük camı da alına bilir

Tarih: 5 Kasım 2006, 20:06 - İp: 88.***.**4.180
  • 1