fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Alan Derinliği

Arkadaşlar, alan derinliği konusunda bir çok soru var.
Alan derinliğinin
1 odaklanan uzaklık,
2 merceğin odak uzaklığı
3 diyafram değeri dışında
başka parametreside vardır. Odak düzlemi.
Bu konuyu bana soran epey kişi oldu, başkalarına faydası dokunur diye iki fotograf yüklüyorum. Bu fotografların nasıl çekildiğini yazmayacağım, merakı olan araştırır.
Makine Canon 5D
Lens Odak uzaklığı 33.6 mm
Fotograflar hiç bir işleme tutulmamıştır.
Raw hallerinden Jpeg'e dönüştürülmüş, sağ ve sol taraflarındaki boşluklar alınmış, photoshop ile biraz alel acele birleştirilmiştir.
SOLDAKİ fotograf f3.5 ile, SAGDAKİ fotograf f8 ile çekilmiştir. Her iki fotografta tripod üzerinde aynı mesafeden çekilmiştir. Sağı ve solu doğru yazdığıma emin olabilirsiniz. Soru sormak iyidir, ama bazen araştırmak daha iyi anlamaya sebep olur.

Tarih: 15 Şubat 2008, 19:30 - İp: 88.***.**9.159
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotografı biraz bekleyin, yavaş yükleniyor

#fdemirhan' tarafından 15.02.2008 19:32:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Şubat 2008, 19:31 - İp: 88.***.**9.159
trabzonspr
trabzonspr (üye)
Trabzon / Amatör

Buı fotoğrafları nasıl çektiğini buldum sanırım. Bence soldakini 90 derece çevirmişsin. sağdakini ise olduğu gibi oraya koymuşsun...Buldum mu? kaç puan aldım

Tarih: 15 Şubat 2008, 19:52 - İp: 88.***.**5.253
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında olabilirdi, iyi fikir.
Ama öyle yapmadım. Her ikiside aynı açıyla çekildi.

Fikir iyi, yaratıcı. 8 puan veriyorum. 2 puan kırmamın sebebi, tahta dokusuna bakarak aynı açıda olduğu anlaşılabilirdi.

Tarih: 15 Şubat 2008, 20:05 - İp: 88.***.**9.159
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

neden autofokus koymadıkları anlaşılıyor lense ) cetvel kullanmak iyi bir fikir.. milimetreleri takip eden kişi netliğin nerede bozuldugunu anlayabilir 35 cm den 4. cm ye kadar gayet net ..bu demek degildirki diger taraflarda netlik kaybı var ..degil tabiki detay kayıpları sadece..
iyi lensmiş hakikaten.

Tarih: 15 Şubat 2008, 20:07 - İp: 78.***.**3.227
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben de bir bit yeniği olduğunun farkındaydım kendi çektiğim fotoğraflarda,her ne kadar ufak sensörü olsa da Canon S2 ile çok başarılı alan derinlikleri tutturabiliyordum ama bazen sanki koşullar aynı olmasına rağmen bir zaman önce çektiğim fotoğraftaki alan derinliği başarısını yakalayamıyordum.

Ancak; ben yine de anlamadım bu odak düzlemi konusunu biraz açar mısınız Fatih abi...

Tarih: 15 Şubat 2008, 21:47 - İp: 144.***.**0.152
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir de şunu açıklayabilir misiniz ?

National Geographic Cd sinde şöyle bir şey vardı.

Özellikle manzara fotoğrafları için kadrajın 1/3 ünden netleyip çekersek sağdan sola baştan aşağı her noktanın en iyi netlikte çıkacağını söylüyordu.Bunun optikteki f değerleri ile alakalı olduğunu anlatıyordu,bu bizim alan derinliği ile ilgili tatrtıştığımız şey ile mi ilgili?

Ne kötüdür ki en sevmediğim dersin(Fizik) en sevmediğim 2 dalının sanatına vurulmuşum(Elektrik,Optik).

Cevaplayabilirseniz sevinirim zira çok yararlı bir konu bu,ayrıca ben filmli makinemde pozları heba etmek konusunda çok kaygılıyım,en iyisini istiyorum benim için bunları öğrenmek önemli.

Tarih: 15 Şubat 2008, 21:56 - İp: 144.***.**0.152
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Her ikiside aynı açıyla çekildi.

derken, her iki çekimde de lens, cetvele aynı açı ile mi bakıyordu?

Her iki çekimde de aynı lens mi kullanıldı?

Tarih: 16 Şubat 2008, 00:04 - İp: 88.***.**0.142
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

cüneyt abi bence burada hile yok,fotoğrafçıların çoğunun dikkat bile etmediği önemli bir unsur var bence,ya da ben çok safım

Tarih: 16 Şubat 2008, 00:08 - İp: 144.***.**0.138
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Cüneyt bey, herhangi bir söz hilesi yok.
Her iki çekimdede aynı lens kullandım. Gerçi makine tripoda bağlı idi ama İki çekim arasında çok ufak bir açı farkı olabilir.

Mavi izci;
Odaklama yatığımız zaman bir noktaya değil bir düzleme odaklama yaparız.
Kardajın 1/3 ünden netlemenin ne olduğunu anlamadım, ama bir fotografta her yer net olsun isteniyorsa, hyperfocal mesafeye kullanmak gerekiyor. Ben sıkça kullanırım.
Bir araştır, geniş açı merceklerde işe yarar.

Tarih: 17 Şubat 2008, 01:54 - İp: 88.***.**9.159
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih Usta Ben biliyorum....
Ama söyleyemem çünki etik değil...
Ustamdan aldığımı ustama satamam...
Fakat konuyu böyle fotoğrafla örnekleyince kafamda iyice canlandı...
Teşekkürler...

Tarih: 17 Şubat 2008, 02:22 - İp: 88.***.**3.193