arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Ufak Digital Makina Almak-yardım

merhabalar,bu forumu yeni keşfettim nette makina ararken, gayet hoşuma gitti..fotoğraf çekmeyi cok severim simdi yeni bi makina almayı düşünüyorum aslında aklımda fujis9500 vardı ancak taşınması vb benim icin zor, cebime atıp heryere goturebilecegim bi makina istiyorum, benim icin videosu hic onemli degil,manuel ayar yapılması hoş olur, dış görünümü ,hafifliği de benim icin onemlı bunların dısında kaliteli fotograf ceksin yeter sanırım benim icin
bikaç sony makinaya baktım,dsc-t33 ve dsc-n1 şık makinalar ama teknik özelliklerinden anlamadıgım icin okdr parayı vermeden bi size danışmak istedim...teşekkürler

şole bi ekleme yapıyım, en şık en küçük ve özellik açısından en iyisini almak istiyiorum(diafram enstantene ayarlarının manueal yapılabilmesini istiyorum) fiyat olarakda 1000$a kadar

tekrar tesekkurler umarım biriki bişi karalar birileri

#arda.ates' tarafından 16.02.2006 21:43:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2006, 17:53 - İp: yok
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

droral bey bi arkla konuştumda bi iki makina hakkında, kodağın iso ayarı 64-800 lx1 den daha iyi , diyafram açıklığı daha fazla kodağın ve ben mimarlık okudugumdan bana 23mm geniş açının cok daha yararlı olucagını soledi , yine arada kaldım ben tam lumix derken napcam hangisini alsam

Tarih: 19 Şubat 2006, 01:30 - İp: 85.***.**1.80
enderonur
enderonur (üye)
Ankara / Meraklı

casio nun z 500 s 500 ve z750 cihazlarını incelemeni tavsiye ederim

Tarih: 19 Şubat 2006, 11:56 - İp: 85.***.**8.125
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

enderonur teşekkürler verdigin makinalara baktım ancak geniş açı lazım bana o yuzden onları eledim

simdi aklıma şu takıldı , mp ile sensor boyutu
kodak v570 de 5mp var ve sensor 1/2.5" olarak verilmiş
lumix lx1 de 8,6mp ve sensoru 1/1.65" denmiş

şimdi bu sensor & mp olayını tam bilmiyorum hangisi daha kaliteli görüntü verir acaba??

Tarih: 19 Şubat 2006, 16:15 - İp: 85.***.**2.31
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Arda.ates arkadaşın son mesajındaki soruya yanıt verecek arkadaş var mı?

Birde FX01i listeden çıkarma nedeninizi sorabilir miyim?
28 mm ve ultracompact.

Bana çok kullanışlı bir makina gibi geldi açıkçası.

Tarih: 6 Mart 2006, 10:01 - İp: yok
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Kompakt makina almaktan vazgeçtim ama açıklıyım neden fx01 yerine lx1 i seçtiğimi
Biraz araştırdıktan sonra bu sensör olayını öğğrendim lx1 in sensorü daha büyük, lx1 de tele 112mm fx01 de ise bu 102mm, fx01 manuel ayarlara olanak tanımıyo(emin diilim manuel olmadığından letsgodigitalden bakmıştım) ve en önemli faktör fx01 daha çok yeni bi makina biriki ay kadar önce çıktı onun türkiye ye gelmesini bekliyemiceğimi farketmiştim , gerçi türkiyede lx1 i de göremedim (ideefixe lx1 satmış ama stoğunu tüketmiş sanırım elbet bulunur lx1 ama fx01 zor )
aşadaki linkte mp ve sensör boyutları hakkında biraz bilgi var umarım yardımı dokunur
Bu link

ps:buarada sony r1 almaya karar verdim

Tarih: 6 Mart 2006, 12:16 - İp: 88.***.**9.59
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Sevgili Arda hocam,

Bende sizin ilk yola çıkış amacınıza yakın arayışa girdim. Ve ultrakompakt makine ararken, kendimi SLr-like hatta Dslr yolunda buldum.

Peki cebimizde rahatça taşıyabileceğimiz ve bize hareket serbestisi sağlayan ilk baştaki kararımızdan vazgeçerek doğru mu yapıyoruz?

Bazı kişiler ebatı büyük makine aldıklarını, cidden iyi fotolar çektiklerini ancak sürekli yanlarında taşıyacakları bir makineyi ise cidden tercih ettiklerini belirttiler.

Sizce cebimizde taşıyıp istediğimiz her enstanteneyi çekebileceğimiz (çok kaliteli olmasa da gene de hepsini çekebileceğimiz) bir makine yerine, çoğu zaman yanımıza almakta zorlanacağımız ve zor gelecek daha iri ebatta makinelere yönelmekte doğru mu yapıyoruz?

Cidden yaklaşımınızı merak ediyorum. Çünkü ben çok kararsızım bu konuda.

Tarih: 6 Mart 2006, 15:14 - İp: 85.***.**1.132
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi aslolan ne sebeple bir fotoğraf makinası aldığımız bence, sizinde heralde eş dost çekmek dışında bi amacınız vardır yoksa bukadar araştırmaz insan makina almak için dimi mesela kendimden örnek vereyim ben , içmimarlık okuyorum ve biçok mekan fotoğraflamam gerekiyo ve boş zamanlarımda dağa bayıra kanpa gidiyorum , daha çok manzara ve mekan çekiyorum, başlarda 28mm lik bi kompakt düşündüm fakat ilerde görüntü kalitesinin beni tatmin etmeyeceğini düşünerek slr-like'lara yöneldim zaten forumda bikaç konumda da sürekli karar deiştirdiğimi görebilirsiniz.. çekim yapıcağım zamanlarda genelde makine yanımda olucak zaten, o açıdan sorun yaşamıcağımı düşünüyorum...

Siz de nasıl alanlara yöneliceğinizi düşünüp karar vermelisiniz bence, bide zaten en önemli şey makinayı alırken içinize sinmesi yani makinayı alırken "of kocaman makina aldık şimdi evde yatıcak makina surekli.. hiçbiyere goturemicem..vb" gibi düşünüp düşünmeyeceğiniz bi düşünün ama tabi bi slr-like bide yanında canon a520 tadından yenmez

Tarih: 6 Mart 2006, 17:15 - İp: 88.***.**2.90