pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax Optio W30 İlk İzlenimlerim.

DSLR min yanında birde yanımda günlük kullanım amaçlı ve birde makroda genel anlamda başarılı bir kompakt makina arayıslarım başladı , o anda Pentax Optio W30 ile karsılastım.

Makinanın en önemli özelliği

*SU ALTI ÇEKİM YAPABİLİYOR OLMASI (3m)
ve
*1cm LIK BIR MAKRO PERFORMANSI
ve
*TÜRKÇE MENÜ SİSTEMİ

ve bunların yanında
• 7.1 megapiksel çözünürlük
• 2.5 inç LCD ekran
• 38-114mm 3x optik zum objektif
• Su ve toz geçirmezlik özelliği
• ISO 3200
• Otomatik kilit sistemi
• Sürekli otomatik odaklama
• SDHC bellek kartı desteği
• 25 adet hazır çekim modu
• Kazara silinen resimlerin geri alınabilmesi
• 4x dijital zum
• Dijital filtreler
• Yaklaşık 21.9MB dahili bellek
• ACDSee for Pentax yazılımı
• PictBridge, DPOF, Exif Print ve PRINT Image Matching III destekleri

gibi harikulade kendinden beklenmeyen tarzında özelliklere sahip bir makina.ben makro amaçlı bir makina ararken birde suda cekim yapabilme özelliği olunca direk aldım. ayrıca bazı arastırma ve inceleme sitelerinde makinanın 1.5m suya dayanıklıgı oldugu yazıyor ama......

ÖNEMLİİ*** arkadaslar makina 3 metreye kadar su altında cekim yapabiliyor.***
Gelen kutu üzerinde ve kullanım kitapçıklarında da belirtilmiş zaten. bir önceki modeli W20 1.5m W30 ise 3 m.ye kadar su altında cekim yapabilme özelliğine sahip.

Böylesi güzel özellikleri bünyesinde barındıran, fotograf kalitesi olarak cok cok mükemmel seyler beklemeyenler için bence harika bir alternatif.

Tarih: 28 Kasım 2007, 16:10 - İp: 88.***.**0.11
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Makinam elime geçer geçmez ilk makro çekimlerini çok merak etmiştim. cünkü 1cm odaklama özelliği vardı.
Hemen pilini takıp evin içinde çekecek birseyler aramaya başladım malum yeni ameliyattan cıktıgımız için evde dinlenme dönemindeyiz
balkona cıktım o anda yerde yatan ölü bir arı gördüm
işte dedim buu

cektigim fotografları sizlerle paylasıyorum.

Auto (macro) modunda, 7 mp de cektim.
sadece buraya koymak için küçülttüm.

makro konusunda iyi olmayabiliiim

aynı fotografın 7 mp den croplanmış hali.

buda cektigim arının ebatları hakkında size bilgi vermesi açısından yüklüyorum. herkesin anlaması açısından sigara ile beraber cektim.

Tarih: 28 Kasım 2007, 16:30 - İp: 88.***.**0.11
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Kompakt makine için güzel sonuçlar bence. Su altı olayı da ilginçmiş. Ben de cebimde herdaim taşımak için bir tane düşünüyordum böyle. Sanyo'nun ixcacti serisinden bazı makinelerde çok etkiledi beni, özellikle makroları inanılmaz iyi. Bakalım duruma göre bir karara varıp alıcam herhalde askerlik dönüşü felan. Teşekkürler incelem için.

Tarih: 28 Kasım 2007, 20:34 - İp: 88.***.**6.244
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

stahl hayırlı olsun,
Bend eçok merak ediyordum bu makineyi,bu konuda topik açtığın teşekkür ederim.
İlk fotolar çok güzel,boşuna mı dslr aldık dedirtebilir
pentax sitesinde gördüm menüleri falan çok güzel ,çerçeveler falan var,hatta internetten download edilebiliniyor.
Asıl en merak ettiğim şey sualtı performansı.1,5 m çok az geldi bana 3 m.de az sayılır.
Ben de su altında foto çekmek istiyorum(baktım karada beceremiyorum su altını deneyeyim,yok gökyüzü patladı,yok şurası karanlık,yok kadraj )

evde akvaryum varsa deneyebilirsin

bu arada fiyat bilgisi varebilir misin sakıncası yoksa

Tarih: 28 Kasım 2007, 23:09 - İp: 85.***.**3.191
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

ulyess
hadi hayırlısı bi askere git gelde. sen gelene kadar kim bilir neler cıkar :D

kadir
makina süper birsey. eve geldiğinde ilk işim bi leğenin içine atmak oldu :D baştan biraz tırstım ama bölesi bi elektronik aletin suyun içinde hiçbir aparata ihtiyacı olmadan çalışması acayip hoş geldi bana
valla sen 3 m az diyorsunda bence gayet iyi. yani tüple dalış yapmacagıma göre bence süper

makinayı gittigidiyor üzerinden satış yapan bir arkadastan
3 taksitle 278 YTL ye aldım + 1 GB kartıda hediye. 1 günde gönderdi valla sağolsun.

az önce bide gece fotosu cektim

Gece modunda 2sn gecikmeli mini tripotla 7mp.de cekildi.

crop.

Tarih: 28 Kasım 2007, 23:37 - İp: 85.***.**6.44
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

gece çekimleri güzel gözüküyor.suyun içinde çekilmiş foto merak ediyorum.Leğende de olsa bir şeyler dener misin.

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:02 - İp: 85.***.**3.191
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Valla fiyatta fena değilmiş. Geçen teknosa da baktım bu kompaktlara, gözlerime inanamadım. Sony, casio vs bazı modeller var ki minicik, 'a iyiymiş bunlar küçücük' derken fiyatlara gözüm takıldı, 700-800 lira fiyatlar! Bu fiyata da kompakt makine alınmaz bana göre. 275ytl verilebilir, zaten dslr lens için iyi bir filtre bile 150ytl civarı.

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:10 - İp: 88.***.**6.244
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)

plaj da bu makine ile denize girersek,tekme tokat kovalarlar
peki tuzlu su,tatlı su gibi bir ayırım var mı stahl,veya ne kadar suda kalabilir gibi bilgiler bulabildin mi?
bu arada 3 metre çok fazla değil gerçekten.

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:26 - İp: 85.***.**3.191
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

kadir
valla makinayı 3 m ye kadar göl,deniz,havuz, terkos şebeke suyu, bilimum su birikintileri, yagmur altı, gibi tüm sulu mekanlarda kullanabiliyorsun

sadece bir inceleme sitesinde okudugum kadarıyla su altında 2 saat çalışma performansı var demişler.
herhalde su sıcaklıgına orantılı olarak pilin çalışma kapasitesine baglı birsey.
ama su dışındaki duruma ayrıca bakıcaz

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:34 - İp: 85.***.**6.44
shn58
shn58 (üye)
İstanbul / Amatör

stahl çok uygun almışsın hayırlı olsun.

Tarih: 29 Kasım 2007, 08:56 - İp: 62.***.**2.185
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

shn58
tşk ederim.

Yine evde birkaç deneme fotografı cektim.
makinanın 3x optik zoomu hakkında fikir verebilir. ilk fotografım geniş açıda digeri ise 3x optik zoomda cekilmiştir.

aynı kadrajın 3 X OPTİK ZOOMLA cekilmiş fotografı

7mp den crop ları

3xoptikzoomdan crop

#stahl' tarafından 29.11.2007 13:02:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2007, 13:00 - İp: 85.***.**9.33