pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax Optio W30 İlk İzlenimlerim.

DSLR min yanında birde yanımda günlük kullanım amaçlı ve birde makroda genel anlamda başarılı bir kompakt makina arayıslarım başladı , o anda Pentax Optio W30 ile karsılastım.

Makinanın en önemli özelliği

*SU ALTI ÇEKİM YAPABİLİYOR OLMASI (3m)
ve
*1cm LIK BIR MAKRO PERFORMANSI
ve
*TÜRKÇE MENÜ SİSTEMİ

ve bunların yanında
• 7.1 megapiksel çözünürlük
• 2.5 inç LCD ekran
• 38-114mm 3x optik zum objektif
• Su ve toz geçirmezlik özelliği
• ISO 3200
• Otomatik kilit sistemi
• Sürekli otomatik odaklama
• SDHC bellek kartı desteği
• 25 adet hazır çekim modu
• Kazara silinen resimlerin geri alınabilmesi
• 4x dijital zum
• Dijital filtreler
• Yaklaşık 21.9MB dahili bellek
• ACDSee for Pentax yazılımı
• PictBridge, DPOF, Exif Print ve PRINT Image Matching III destekleri

gibi harikulade kendinden beklenmeyen tarzında özelliklere sahip bir makina.ben makro amaçlı bir makina ararken birde suda cekim yapabilme özelliği olunca direk aldım. ayrıca bazı arastırma ve inceleme sitelerinde makinanın 1.5m suya dayanıklıgı oldugu yazıyor ama......

ÖNEMLİİ*** arkadaslar makina 3 metreye kadar su altında cekim yapabiliyor.***
Gelen kutu üzerinde ve kullanım kitapçıklarında da belirtilmiş zaten. bir önceki modeli W20 1.5m W30 ise 3 m.ye kadar su altında cekim yapabilme özelliğine sahip.

Böylesi güzel özellikleri bünyesinde barındıran, fotograf kalitesi olarak cok cok mükemmel seyler beklemeyenler için bence harika bir alternatif.

Tarih: 28 Kasım 2007, 16:10 - İp: 88.***.**0.11
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

daha çok sualtı hedeflendiği için dış çekimlerden çok şey beklememek lazım.Ama stahl ın son dış çekimleri bu düşüncemi değiştirdi.
Sualtı çekimi çok güzel,ne gökyüzünde ışık patladı derdi var,ne fazla netlik derdi var.hem çektiğinin bir benzeri kimsede olmayacak,kadraja,kompozisyona kimse bir şey demez.renkleri hiç kafaya takma.
aslında tam bana göre

Tarih: 3 Aralık 2007, 18:30 - İp: 85.***.**9.67
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tolga fotoğraflar çok güzel ve sıradışı.Özellikle zincir fotoğrafına bayıldım.

Tarih: 4 Aralık 2007, 22:49 - İp: 88.***.**1.86
muratti35
muratti35 (üye)
İstanbul / Amatör

Selam ben de dalarım yazları, ama 3 m. de de en fazla deniz kabuğu olur ege'de , keşke şöyle 10m falan olsaymış,
Bu makine 2008 , hadi bilemedik fiyatların baya bi düşmesiyle 2009 yazında göreceksiniz haberlere dahi çıkacak sualtı abazaları sebebiyle

Merak ettiğim ise bu makinede sesli video kaydı için kesin bi mikrofon vardır üzerinde.. O mikrofondan nasıl su girmez anlamadım..

NOT: Ben de yakın zamanda almayı düşünüyorum.

Tarih: 7 Aralık 2007, 17:27 - İp: 88.***.**9.94
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Ben genelde şinorkel dalışı yaptığım için ve Akdeniz de su oldukça sığ ilerlediği için yeterli görüyorum 3m yi. Aslında bunun kapasitesi biraz aşılabiliyordur tahminim. Garantisi 3m dir. Fiyatı da pahalı olmadığına göre, sınırları zorlanabilir.

Tarih: 7 Aralık 2007, 17:57 - İp: 88.***.**7.223
fatihildir
fatihildir (üye)
Manisa / Amatör

bu makinenin fotoları çok iyi gözüküyo,olympus 720sw incelemelerindeki fotoları hiç 7mp gibi durmuyo fiyat da fazla pentaxa göre ben almayı düşünüyordum ama iyiki bu makinayı bize tanıttın stahl en kısa zamanda alıcam bundan
teşekkürler...

Tarih: 10 Aralık 2007, 04:20 - İp: 81.***.**1.209