nickmickyo
nickmickyo (üye)
Adana / Amatör

D100 Vs D70

Ustalarımdan ve başını ağrıttığım fotoğraf dostlarından özür dileyerek soruyorum. Nikon D100 veya D70 arasında seçim yapmam gerek. Bir profesyonel fotoğrafçı arkadaşım kesinlikle D100'ün D70'den daha üstün olduğunu söylüyor. Fakat forum içerisinde bilgi verilmeden D70'in daha üstün olduğu yazıyor. Şimdi ürünün piyasaya sürülme tarihine göre D70 daha yeni yani daha yeni teknoloji barındırıyor. Pazarlama stratejisi sonucu modellere verilen numaralara göre bir kıyaslama yaparsak D100 daha yüksek bir model bu yüzden daha üstün (mü?). Teknik açıdan incelersek ( ki benim bilgim daha ayrıntıların ne olduğunu ayırd edecek seviyede değil. Sadece bazı değerlerin rakamsal olarak diğerinden daha yüksek olduğunu okuyabiliyorum. Ki acaba yüksek değer daha iyimi demek?) pek fazla fark görünmüyor. Ürünlerin birisi plastik ( sanki daha amatör bir görünüm verilir gibi), diğeri magnezyum alaşım vs. vs.

Şimdi olayın özü nedir. Ben biraz sakarımdır, D70 alıp kırmayayım bodyi, D100 alıp eski teknolojiye yatmayalım. Gerçekten teknik, görüntü kalitesi( kullanacağın lense bağlı der gibisiniz), kullanım kolaylığı gibi kriterler açısından değerlendirirseniz sevinirim. Fiyat kıyaslamasına hiç girmemenizi rica ederim. Son nokta hangisi daha üstün bir DSLR , D70 versus D100 ?

Tarih: 2 Kasım 2004, 22:35 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

sanırım senin arkadaşın fotoğrafçılıktan anlamıyor şu ana kadar ilk defa ikisinin arasından d100 diyen gördüm.d100 ün sadece kasası farklı ve dayanıklı ama özellik olarak kesinlikle d70

Tarih: 3 Kasım 2004, 16:55 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam nick mick yok arkadasim;

dpreview sitesindeki d70 degerlendirmesinde soyle soylenmis:

"Nikon have achieved three major improvements with the D70 (compared to the competition / the D100): (1) They have improved the performance of the camera, with its instant on availability, very fast shutter release, superb continuous shooting and image processing speed and smart use of its buffer. (2) They have maintained build quality while still delivering a smaller and lighter camera, the D70 doesn't feel much less well built than the D100 but is lighter, it certainly feels much more like $1000 worth of camera than the EOS 300D could. (3) They have improved image sharpness and detail, while we could niggle about moiré the compromise between artifacts and sharpness is worth it, in many instances the D70 delivering more detail than our previous benchmark, the EOS 300D / EOS 10D CMOS sensor."

aslinda aradigin tum sorularin cevaplari bu cumlelerde..

icin rahat olsun; d70 al; alan herkes cok memnun.. sen de benim gibi amatorsun anladigim kadariyla; juggler bir baska konusmada soylemisti; hangisini alirsak alalim zaten yetecek de fazla bile gelecek.. bahsedilen butun dslr'lar iyi; hangisini alirsan al aslinda.. dslr makineler diger compact modeller gibi degiller..

d70 senin de dedigin gibi daha yeni bir teknoloji.. ayrica dusurup de kiramazsin.. buyuk ihtimalle lense olur olacak..

plastik badisi 300d gibi degil; yine cok saglammis hissi veriyor.. ben yine de derim ki; bir dukkana git ve ikisini de bir elle.. hangisinin tutusu daha rahat gelecek ona bak.. belki d100'un tutusu sana daha cok hos gelecek d70'ye gore..

son olarak; her turlu ozelliklerini ve arkadaslarinin, buradakilerin yaptigi secimleri bir yana birak ve kalbini dinle; hangisini alirsan gunun sonunda "iyiki bunu almisim" diyeceksin o onemli..

Tarih: 3 Kasım 2004, 17:54 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam nick mick yok arkadasim;

dpreview sitesindeki d70 degerlendirmesinde soyle soylenmis:

"Nikon have achieved three major improvements with the D70 (compared to the competition / the D100): (1) They have improved the performance of the camera, with its instant on availability, very fast shutter release, superb continuous shooting and image processing speed and smart use of its buffer. (2) They have maintained build quality while still delivering a smaller and lighter camera, the D70 doesn't feel much less well built than the D100 but is lighter, it certainly feels much more like $1000 worth of camera than the EOS 300D could. (3) They have improved image sharpness and detail, while we could niggle about moiré the compromise between artifacts and sharpness is worth it, in many instances the D70 delivering more detail than our previous benchmark, the EOS 300D / EOS 10D CMOS sensor."

aslinda aradigin tum sorularin cevaplari bu cumlelerde..

icin rahat olsun; d70 al; alan herkes cok memnun.. sen de benim gibi amatorsun anladigim kadariyla; juggler bir baska konusmada soylemisti; hangisini alirsak alalim zaten yetecek de fazla bile gelecek.. bahsedilen butun dslr'lar iyi; hangisini alirsan al aslinda.. dslr makineler diger compact modeller gibi degiller..

d70 senin de dedigin gibi daha yeni bir teknoloji.. ayrica dusurup de kiramazsin.. buyuk ihtimalle lense olur olacak..

plastik badisi 300d gibi degil; yine cok saglammis hissi veriyor.. ben yine de derim ki; bir dukkana git ve ikisini de bir elle.. hangisinin tutusu daha rahat gelecek ona bak.. belki d100'un tutusu sana daha cok hos gelecek d70'ye gore..

son olarak; her turlu ozelliklerini ve arkadaslarinin, buradakilerin yaptigi secimleri bir yana birak ve kalbini dinle; hangisini alirsan gunun sonunda "iyiki bunu almisim" diyeceksin o onemli..

Tarih: 3 Kasım 2004, 17:55 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

arkadaşlar neden bu cevapları 2 defa yazıyorsunuz?

Tarih: 3 Kasım 2004, 19:37 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

murat sakin bizlere ikisini de bastan sona okudugunu soyleme..

Tarih: 3 Kasım 2004, 20:29 - İp: yok
nickmickyo
nickmickyo (üye)
Adana / Amatör

Wallahi anlayamadım ben bu işi. Problem şu ki iki makineden biris bana ingiltereden hediye olarak gelecek. (seçmesi benden nasıl hediye ise bu). Oralarda çeşitli ihaleler ile bu makineleri çok ucuza alabiliyorlarmış. Mesela Almanyadaki bir dostum kendi kullandığı d100'ü body ve hatırlayamadığım bir lens ile makineyi 300 euro gibi bir fiyata almış. Kesinlikle çalıntı değil, devlet kontrolünde ve satın alma belgeli. Bu gün gittiğim Adananın en büyük fotoğraf stüdyolarının birisinde yetkili şahıs, d100 için 2milyar 700 milyon ,d70 için ise 1 milyar 800 milyon rakam verdi ve d70'in aslında canon EOS 300'e ( adamlar accayip rekabet savaşı açmışlar 560 milyona body ve lens alınabiliyor) rakip olarak çıkartıldığını söyledi. D100'ün daha profesyonel bir makine olduğunu ama aradaki fiyat farkı kadar da üstün olmadığını o yüzden D70'i tavsiye edeceğini söyledi. Olay şudur ki ağalar fiyatı Türkiye piyasasına göre ve parası da benden çıkacak olsa kesinlikle D70 alır keyfime bakarım.Ama olayın rengi farklı olduğu için seçmesi zor oluyor. Hem bedavadan makineye konuyorum hemde bu kadar karın ağrısı çekiyorum; bende varya, kaşınıyorum galiba!!!

Tarih: 4 Kasım 2004, 19:33 - İp: yok
quiii
quiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Madem hediye D 100 al almışken. Bu arada D 70 e 1 milyar 800 milyon liraya bulduğunu yazmışsın bu lensli fiyatı mı? Ve halen bu fiyatlarda satan varsa satan kişiyi söylermisin oradan alayım. Yalçınlara gittim bugün 2 milyar 600 milyon lira diyorlar senin bulduğun çok çok iyi.

Tarih: 4 Kasım 2004, 20:40 - İp: yok
nickmickyo
nickmickyo (üye)
Adana / Amatör

yanlış hatırlamıyorsam lensli fiyatı, dediğim gibi canon EOS 300'deki fiyat kırımından sonra nikonda fiyat indirimine gitmiş, kuzular camekanın arkasından lensleri ile bana bakıyordu. Ama ciddi isen yarın sorayım tekrar firmaya. Pek yolumun üzeri değil ama uğrarım yinede

Tarih: 4 Kasım 2004, 21:13 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..

dediklerine gore; benim mantigim bana, d100 iste begenmezsen turkiyede satar d70 alirsin turkiyeden derdi.. aralarindaki fark 900 milyon.. sanirim d100'un ikinci elini 900 milyon az fiyata versen yenisinden, kolayca alici bulurdun.. sonra mi? d70 alirsin.. 3-5 ay temiz kullan d100'u sonra 900 milyon eksige sat; bu arada d80 falan da cikmis olur.. ondan alirsin..

ingiltereden nereden aliyor arkadasin? ben ingilteredeyim; bana da soyle de ben de alayim valla.. hatta eger ki 300 euro ise bir tane de sana alir gonderirim..

Tarih: 4 Kasım 2004, 21:35 - İp: yok
nickmickyo
nickmickyo (üye)
Adana / Amatör

Vallahi çok fazla bilgim yok ama Almanyadaki arkadaşım hava alanlarında unutulan ve bir süre sonra devlet ihalesi ile satılan eşyaların ihalesinden almış. Arkadaşımın işi ticaret, oto alım satımı ama bu gibi işleride takip ediyor, karlı gördüğüne girip şansını zorluyor. Ebay.co.uk den bir araştır istersen belki satıcı şahısla direk kontak kurabilirsin nebileyim, atrafında bu gibi işlerle uğraşanlar varsa ( ki vardırda açık vermezler )ağızlarını ara

Tarih: 5 Kasım 2004, 18:01 - İp: yok